Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

«Пам’ятаймо Героїв Небесної Сотні»

  • 0

«Пам’ятаймо Героїв Небесної Сотні»

Минуло три роки від тих страшних подій, які назавжди залишаться в пам’яті українського народу, які стали переломним етапом у новітній історії нашої держави. Україна живе іншим життям, іншими цінностями після тих подій, які розділили історію нашої країни на до і після.

Близько двох тисяч осіб вийшло на Майдан Незалежності з акцією протесту, після оприлюднення урядом Азарова рішення щодо призупинення процесу підготовки до підписання угоди про асоціацію України з ЄС.

Саме тоді, в перший день, народилося гасло “Україна – це Європа”, наш шлях – до європейських цінностей. Основною рушійною силою на Майдані була молодь і студентство. Саме вони змусили змінюватися все суспільство.

Уболівання за подальшу долю України, за її соборність і державну незалежність консолідувало країну. Євромайдан став тією дієвою формою волевиявлення мільйонів громадян, яке здивувало весь світ. Він виявився могутнім тестом на високу порядність, честь, гордість і нечуваний патріотизм.

Високу ціну заплатила Україна за свій європейський вимір на Майдані. Найбільш жорстоке протистояння відбулося між “беркутівцями” і патріотами країни 1820 лютого 2014 року на вулиці Інститутській, де переважно від куль снайперів, загинула майже сотня повстанців. Своє життя віддали найкращі представники нації, більшість з них – молоді, ті, хто лише починав жити. Їх назвали «Небесною Сотнею» – людей які загинули за свободу, незалежність своєї держави і ціною власної жертовності довели, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним.

СВОЇХ ГЕРОЇВ ПАМ’ЯТАЄМО…

Сповнений сліз і болю 2014 рік страшними звістками спустошив життя восьми кам’янецьких родин. Кривавий Майдан, а згодом і війна стали потрясінням для всіх українців. Сиротами залишилися маленькі діти, вдовами – молоді дружини, а матерям довелося проводити синів у останню путь. Оговтатись від пережитого неможливо й досі, адже своє життя віддали найкращі.

Перша ріка сліз пролилася 18 лютого, коли в столиці, на перехресті вулиць Велика Житомирська і Володимирська, загинув уродженець с. Гаврилівці ВІТАЛІЙ ВАСІЛЬЦОВ. 19 лютого Небесна сотня поповнилась іменем молодого студента ПДАТУ ДМИТРА ПАГОРА, котрий загинув від пострілу під СБУ в Хмельницькому. А 20 лютого на вул. Інститутська в Києві снайперська куля відібрала всі плани, мрії та сподівання в 53-річного голови Рудської сільради АНАТОЛІЯ КОРНЄЄВА. На майдані Відродження й досі висять фотографії тих, хто віддав своє життя під час Революції гідності.

Нова хвиля суму нахлинула з приходом неоголошеної війни на сході країни. В пам’яті кам’янчан назавжди закарбувалися імена земляків-Героїв, які загинули під ворожими «градами» й кулями. Липнево-листопадовий конвеєр горя відібрав життя Павла СТРЕЛЬЧУКА та Андрія ЖУРАВЛЕНКА із Кам’янця, Романа НАГЛЮКА із Ходорівців, Дана КОЛІСНИКА із Калиня, В’ячеслава ЗАВАЛЬНЮКА з Ріпинців і Сергія КЛИМЕНКА з Калачківців.

21 листопада 2014 року Герої Небесної сотні стали Героями України. Відповідний указ підписав Президент України Петро Порошенко. Серед прізвищ Героїв України, котрих удостоїли ордена «Золота Зірка» (посмертно), значиться і наш земляк Анатолій Корнєєв. Аби вшанувати загиблих земляків Кам’янець-Подільська міська рада нагородила їх посмертно відзнакою «Честь і шана» й присвоїла звання «Почесний громадянин Кам’янець-Подільського району».  На згадку про Героя Небесної сотні Анатолія Корнєєва в березні в с. Руда його рідні та друзі висадили Алею пам’яті. А вже у травні перша Алея Небесної сотні з’явилася й у місті – за пам’ятником воїнам-афганцям з ініціативи МГО «Рада Майдану» та ГО «Жіноча сотня міста Кам’янця-Подільського» висадили ряд калинових кущів. 12 липня встановили й перший пам’ятник «Небесній сотні та всім полеглим за волю України» на території храму пресвятих апостолів Петра і Павла УПЦ Київського патріархату. Згодом поблизу корпусу Інституту механізації і електрифікації сільського господарства ПДАТУ з’явився меморіальний знак Дмитру Пагору. А на стінах Ходоровецької та другої міської шкіл закарбували імена Романа НАГЛЮКА і Павла СТРЕЛЬЧУКА.

А сотню вже зустріли небеса…
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров’ю перемішана сльоза…
А батько сина ще не відпускав…
Й заплакав Бог, побачивши загін –
Спереду – сотник, молодий, вродливий,
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній – сивий-сивий…
І рани їхні вже не їм болять,
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…

Ми схиляємо голови в пам’ять про тих, хто віддав своє життя за європейське майбутнє України. Своїм прикладом вони надихають українців і сьогодні відстоювати демократичні цінності та захищати Батьківщину. Вічна слава Героям, які полягли за свободу рідної землі!

До дня вшанування трагічних подій на Майдані 1820 лютого 2014 року в читальному залі № 1 організована книжково-ілюстративна виставка

«Пам’ятаймо Героїв Небесної Сотні»

Книжкова виставка

Пропонуємо переглянути слайд-шоу:

ЛІТЕРАТУРА ПРО ЄВРОМАЙДАН

ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

НЕБЕСНІ ГЕРОЇ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

Виставку підготували:

Н. А. Козак, провідний бібліограф,

Н. А. Сторожук, бібліограф 1 категорії

А. В. Кунцевич, завідувач читального залу електронної бібліотеки

572 : Переглядів взагалі - 2 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар