Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Художник народної долі (до 105 річниці від дня народження М. Стельмаха)

  • 0

Художник народної долі (до 105 річниці від дня народження М. Стельмаха)

24 травня минає 105 років від дня народження вірного сина українського народу, художника народної долі, Михайла Панасовича Стельмаха, який своїми романами, повістями, поезіями, п’єсами, публіцистичними і літературно-критичними статтями здобув велику популярність у читача, справді народне визнання.

24 травня минає 105 років від дня народження вірного сина українського народу, художника народної долі, Михайла Панасовича Стельмаха, який своїми романами, повістями, поезіями, п’єсами, публіцистичними і літературно-критичними статтями здобув велику популярність у читача, справді народне визнання.

Яскравий і самобутній талант Михайла Стельмаха – зразок глибокої народності, що бере свій початок із землі, із пшеничного колоса, із дівочої усмішки, із вечірньої зорі та ясного місяця.

Відчуття краси народної душі, розуміння дум і сподівань народу визначає магістральні шляхи творчості письменника.

Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку творчого надбання митця, а також літературно-критичні дослідження його життєвого та творчого шляху.

Розділ І. Художній доробок Михайла Стельмаха

Стельмах М. Вибрані твори Стельмах М. Вибрані твори / М. Стельмах. – Київ : Дніпро, 1969. – 734 с.

До однотомника ввійшли повісті «Над Черемошем», «Гуси-лебеді летять», «Щедрий вечір», п’єси «Зачарований вітряк», «На Івана Купала», збірка оповідань «Березовий сік», а також поезії.

У цих творах письменник розкрив красу людини, її розум, героїзм, прагнення до кращого майбутнього.

Стельмах М. Дума про тебеСтельмах М. Дума про тебе : роман / М. Стельмах. – Київ : Рад. письменник, 1969. – 395 с.

«Дума про тебе» – твір поліфонічний, багатоплановий. У ньому в усій складності й розмаїтості постає життя українського Поділля 20-40-х років. Тут і болісні відлуння громадянської війни, і важкі 30-ті роки, і початок Другої Світової війни.

Стельмах М. Кров людська – не водицяСтельмах М. Кров людська – не водиця : роман / М. Стельмах. – Київ : Дніпро, 1986. – 348 с.

У творі видатного українського письменника М. П. Стельмаха зображено боротьбу селян одного з сіл на Поділлі в перші повоєнні роки. Самовідданість людей в боротьбі за нове життя, драматизм ситуацій, в яких діють герої, самобутні характери, живописні картини природи й побуту Поділля, соковита мова, ліризм – основні прикмети роману.

Стельмах М. Хліб і сільСтельмах М. Хліб і сіль : роман / М. Стельмах. – Київ : Дніпро, 1987. – 635 с.

У романі відтворено широку картину життя українського села напередодні революції 1905 року. Автор правдиво зображує тяжке становище селянської бідноти, показує, як у боротьбі за справедливість формувалася її свідомість. Справжнім героєм твору є народ з його болями і стражданнями, радощами і сподіваннями, нескоренністю й вірою в краще майбутнє.

М’який задушевний ліризм, філософські роздуми, іскристий гумор, багата і розмаїта мова характерні для твору.

Стельмах М. Чотири БородиСтельмах М. Чотири броди : роман / М. Стельмах. – Київ : Рад. письменник, 1979. – 527 с.

Новий роман Михайла Стельмаха охоплює значний історичний період – від громадянської до Великої Вітчизняної війни. Письменник відтворює широку епічну картину народного життя. Це твір філософських роздумів, звернений до кожної людини, яка повинна чесно й мужньо переплисти свій життєвий Дунай. Водночас – це думка про красу і про вірність.

Стельмах М. Правда і кривдаСтельмах М. Правда і кривда (Марко Безсмертний) : роман / М. Стельмах. – Київ : Дніпро, 1990. – 427 с.

В романі відображено життя українського села наприкінці Великої Вітчизняної війни і в перші роки після неї. Сила цього твору насамперед у його глибоко філософському осмисленні народного життя.

Розділ ІІ. Дослідження життєвого і творчого шляху

Бабишкін О. Михайло СтельмахБабишкін О. Михайло Стельмах / О. Бабишкін. – Київ : Рад. письменник, 1961. – 218 с.

Ім’я автора романів «Велика рідня», «Кров людська – не водиця», «Хліб і сіль» та численних поезій широко знане серед читачів. Український письменник зарекомендував себе як визначний майстер слова, тонкий знавець людської душі, знавець природи, яку він любить і про яку говорить у своїх творах.

Пропонована літературознавча праця О. Бабишкіна – перша грунтовна праця, присвячена творчості Михайла Стельмаха. В ній розглядається творчий щлях письменника, особливості його стилю, простежується безупинне зростання художньої майстерності.

Книга допоможе всім, хто цікавиться творчістю Стельмаха краще зрозуміти красу його творів, стане в пригоді викладачам і студентам інститутів та університетів при вивченні української літератури, всім, хто любить літературу.

Бойко М. Ф. Мовна майстерність прози М. СтельмахаБойко М. Ф. Мовна майстерність прози М. Стельмаха / М. Ф. Бойко. – Київ : Знання, 1950. – 60 с.

Мова творів М. Стельмаха відзначається багатством синоніміки, ліричним і поетичним забарвленням. Його твори збагачують сучасну українську мову новими словами і словосполученнями, зв’язаними з багатогранним життям нашого народу, що і відображається в запропонованому дослідженні М. Ф. Бойка.

Давидова І. З думкою про народ на сцені – драматургія Михайла СтельмахаДавидова І. З думкою про народ : на сцені – драматургія Михайла Стельмаха / І. Давидова. – Київ : Мистецтво, 1973. – 155 с. 

Михайло Панасович Стельмах – широко відомий як визначний майстер прози і поет. Але шанувальники театру добре знають письменника і як драматурга. Саме про втілення творів письменника на сцені театрів України та за її межами і йдеться у запропонованій читачам книжці. Це перша спроба в українському театрознавстві розгляду драматургії письменника у її конкретних зв’язках із сценічною практикою театру.

Домницький М. Михайло Стельмах літературно-критичний нарисДомницький М. Михайло Стельмах : літературно-критичний нарис / М. Домницький. – Київ : Дніпро, 1973. – 159 с.

У нарисі розповідається про життєвий і творчий шлях видатного українського письменника М. П. Стельмаха. Автор аналізує багатий письменницький доробок М. Стельмаха – ранню лірику й прозу, повісті, п’єси. Широко досліджується творче зростання письменника на матеріалі романів «Велика рідня», «Кров людська – не водиця», «Хліб і сіль», «Правда і кривда», «Дума про тебе».

Книга розрахована на широкі кола читачів: викладачів, студентів, шанувальників літератури.

Килимник О. Світ правди і краси проза Михайла СтельмахаКилимник О. Світ правди і краси : проза Михайла Стельмаха / О. Килимник. – Київ : Рад. письменник, 1983. – 219 с.

Монографічне дослідження українського критика присвячене творчості Михайла Стельмаха.

Автор аналізує етапи творчого шляху письменника, формування його художнього стилю, визначає роль прози українського майстра у всесоюзному літературному процесі.

Мазуркевич О. Р. Письменник і життя творчість Михайла СтельмахаМазуркевич О. Р. Письменник і життя : творчість Михайла Стельмаха. – Київ : Знання, 1958. – 44 с.

Зв’язок з життям завжди був і є законом реалістичної літератури, її найкращою і найповноціннішою традицією. Одним з кращих прикладів зв’язку сучасної української літератури, її письменників з життям народу може служити творчість Михайла Стельмаха.

  Пискунов В. Трилогія М. СтельмахаПискунов В. Трилогія М. Стельмаха / В. Пискунов. – Москва : Худ. лит., 1966. – 111 с.

Продовжуючи романістичні традиції Ю. Яновського, О. Довженка, Стельмах створив ліричні романи-роздуми, головним героєм яких є народ, і які відомі далеко за межами України.

Про Михайла Стельмаха літературно-критичні статтіПро Михайла Стельмаха : літературно-критичні статті. – Київ : Рад. письменник, 1972. – 300 с.

Твори Михайла Стельмаха привертають увагу багатьох критиків, літературознавців, викликають зацікавлення широкого кола читачів. Вміщені до збірника літературно-критичні статті та матеріали дадуть можливість читачеві класти уявлення про ідейно-художню спрямованість творчості письменника, світ його образів, своєрідність творчої манери.

Книжка видається до 60-річчя з дня народження М. Стельмаха.

Семенчук І. С. Михайло Стельмах нарис творчостіСеменчук І. С. Михайло Стельмах : нарис творчості / І. Р. Семенчук. – Київ : Дніпро, 1982. – 232 с.

У монографії досліджується творчість одного з найвизначніших письменників. В центрі уваги автора – широко відомі читачеві його романи «Хліб і сіль», «Кров людська – не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе», «Чотири броди». Окремо розглядається творчий доробок Стельмаха – поета і драматурга.

Видання розраховане на літературознавців, учителів, студентів, широке коло читачів.

Семенчук І. Романи Михайла СтельмахаСеменчук І. Романи Михайла Стельмаха / І. Семенчук. – Київ : Рад. письменник, 1976. – 214 с.

У книзі аналізується художня майстерність Михайла Стельмаха. У центрі уваги – широко відомі романи «Хліб і сіль», «Кров людська – не водиця», «Велика рідня», «Правда і кривда (Марко Безсмертний)», «Дума про тебе».

Стисло характеризується також творчий доробок Стельмаха – поета і драматурга.

Розрахована на літературознавців, учителів, студентів, учнів старших класів, широке коло читачів.

Семенчук І. Художня майстерність Михайла СтельмахаСеменчук І. Художня майстерність Михайла Стельмаха / І. Семенчук. – Київ : Рад. шк., 1968. – 172 с.

Яскрава художня палітра одного з найвизначніших письменників Михайла Стельмаха вражає своєю багатобарвністю: тут і теплий задушевлений ліризм, і масштабний розмах суворого плину, і філософські роздуми, й іскрометний гумор, і глибоко поетичні картини чарівної природи.

У вступному розділі цієї книги читач познайомиться із секретами художньої майстерності М. Стельмаха в сонячній повісті «Гуси-лебеді летять…». Не оминає автор і таких складних питань, як удосконалення композиційної майстерності художника слова.

В наступних розділах він з тонким естетичним смаком і тактом «зазирає» до художньої майстерні письменника, уважно розглядає поетичний арсенал М. Стельмаха, скрупульозно простежуючи за процесом «ліплення» провідних образів-персонажів роману «Правда і кривда» – Марка Безсмертного, Григорія Задніпровського, Євмена Дибенка, Антона Безбородька та ін.

Ткаченко Н. С. Вивчення творчості Михайла Стельмаха в школіТкаченко Н. С. Вивчення творчості Михайла Стельмаха в школі : посіб. для вчителів / Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов. – Київ : Рад. шк., 1971. – 239 с.

У книжці широко висвітлюється життєвий і творчий шлях одного з найталановитіших українських письменників Михайла Стельмаха. Автори розглядають його твори, що вивчаються в школі, подають методичні поради, як краще провести той чи інший урок та організувати позакласну роботу з учнями.

Посібник розраховано на вчителів-словесників та студентів-філологів.

Штонь Г. М. Романи Михайла СтельмахаШтонь Г. М. Романи Михайла Стельмаха / Г. М. Штонь. – Київ : Наук. думка, 1985. – 270 с.

В монографії досліджується романістика М. Стельмаха в її зв’язках з творами багатьох відомих майстрів слова, для яких тема села – провідна. Творча інтерпретація її Михайлом Стельмахом розглядається як один з яскравих виявів гуманізму та народності.

Для літературознавців, викладачів і студентів філологічних факультетів, учителів середніх шкіл.

Ситник Л. В., зав. сектором центрального абонементу

2473 : Переглядів взагалі - 1 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар