Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Поет живих пісень (до 105-річчя А. Малишка)

  • 0

Поет живих пісень (до 105-річчя А. Малишка)

Знайомлячись з українською літературою та літературою інших країн і народів, багато читачів розмірковують над питанням, як і чому люди стають письменниками, поетами, драматургами. Зрештою, я особисто дійшла висновку, що таємниця творчості назавжди залишиться таємницею. Головним, що повинна мати людини, щоб стати літератором, є незвичайно загострене сприйняття дійсності і світу, відмінне від сприйняття інших людей. Усі ми ходимо вулицями міста і дивимось на небо, бачимо захід сонця та світанки, спостерігаємо за природою, проте лише деякі з нас настільки глибоко переживають це спілкування з природою, пропускаючи його через саме своє серце, що створюють пізніше прекрасну пейзажну лірику. Таким, як здалось мені після прочитаних поезій, проспіваних пісень, був Андрій Малишко.

А. Малишко

Поезія Малишка – глибоко лірична, щира, безпосередня. Поет щиро переживає те, про що пише. Його творам притаманна ліричність, емоційність, простота, прозорість змісту. Тому однією з особливостей поезій А. С. Малишка є її музикальність. Поет був сам музично обдарованою людиною, мав чудовий голос, добре співав.

На слова Андрія Малишка написано понад 100 пісень композиторами О. Білашем, Платоном та Георгієм Майбородами, А. Ревуцьким та іншими. Це передусім “Пісня про рушник”, “Учителька”, “Ми підем, де трави похилі”, “Київський вальс”, “Стежина”, “Цвітуть осінні тихі небеса”, які стали народними, принесли автору заслужену славу.

Неперевершена краса природи і повінь людських почуттів, освячених коханням, ліричні спогади про батьківський дім і філософські міркування про сенс людського життятакий тематичний діапазон пісень А. Малишка.

Любов до пісні в А. Малишка від його матері. Вона співала разом із сином багато пісень. Кажуть, ніхто з письменників не знав стільки пісень, як А. Малишко. А перші пісні написав поет на пропозицію О. Довженка ще в період ранньої творчості до кінофільму “Щорс”. У роки війни співали його пісні “Партизанська”, “Як збирались хлопці до загону”.

Чудові пісні на вірші А.С.Малишка написав композитор-пісняр О. Білані. Серед них слід визначити ліричні пісні “Цвітуть осінні тихі небеса”, “Стежина”. У співавторстві з Майбородою був написаний цикл пісень про Київ (“Пісня про Київ”, “Київські зорі”, “Київський вальс”).

Ось такі вони, пісні А.Малишка: щирі, емоційно наснажені, сповнені любові і теплоти.

Пропонуємо вашій увазі огляд літератури, присвячений 105 річниці з дня народження А. С. Малишка.

А. С. Малишко (1912 – 1970)одна з харизматичних постатей в українській поезії 30-х70-х років ХХ століття. Вінпристрасний трибун і ніжний лірик, автор текстів пісень, які стали всесвітньо відомими. Кращі твори поета входять до золотого запасу духовних цінностей українського народу.

За книгу поезій “Далекі орбіти” [3] у 1964 році був удостоєний Державної (з 2000 р. – Національної) премії України ім. Т. Г. Шевченка.

Досить хорошим посібником є “Вивчення творчості Андрія Малишка” В. Я. Неділька [5]. Цеспроба узагальнити досвід вивчення творчості поета в школі як в межах програми з літератури, так і на факультативних заняттях, в позакласній роботі. У ньому подано літературознавчий матеріал, використано нові досягнення методики літератури, ефективні методи, форми і прийоми аналізу художніх творів. Книжка розрахована на вчителів української літератури та студентів-філологів.

Не менш важливий нарис про Андрія Самійловича написала Л. С. Демянівська, в якому висвітлюється його життя, як одного з кращих українських поетів, аналізується його творчий доробок, розповідається про громадську діяльність. Книжка “Андрій Малишко. Життя і творчість”[1] написана популярно і адресується широкому колу читачів.

Праця Л. Коваленко “Поет Андрій Малишко” [2] є ґрунтовним дослідженням творчості видатного поета України. Його творче зростання, ідейно-естетичний аналіз його поезіїв центрі уваги автора. Вона розрахована на масового читача, допоможе глибше зрозуміти творчість талановитого поета Андрія Малишка.

Поезія поета, а особливо його пісні, широко відомі на Україні та далеко за межами нашої Батьківщини.

Любовю до рідного краю, до народної пісні, яка є одним з найголовніших джерел творчості поета, вірою в духовну красу людинитворця усіх благ на земліпройнятий кожен рядок віршів поета, співця краси і ніжності А. Малишка. До збірки “Зорі світ провіщають” [4] ввійшли кращі твори його, рекомендовані для вивчення в школі та позакласного читання.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

  1. Демянівська Л. С. Андрій Малишко : життя і творчість / Л. С. Демянівська. – Київ : Дніпро, 1977. – 115 с.
  2. Коваленко Л. Поет Андрій Малишко / Л. Коваленко.Київ, 1957. – 234 с.
  3. Малишко А. Далекі орбіти : вибр. шк. / А. Малишко.Київ : Криниця, 2004.608 с.
  4. Малишко А. Зорі світ провіщають : лірика та поеми / А. Малишко. – Київ : Дніпро, 1969.399 с.
  5. Неділько В. Я. Вивчення творчості Андрія Малишка : посібн. для вч. / В. Я. Неділько. – Київ : Рад. шк., 1977. – 158 с.

Л. А. Гульман, бібліотекар центрального абонементу

14616 : Переглядів взагалі - 1 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар