Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Голодомор на Поділлі (до 85-х роковин вшанування пам’яті жертв Голодомору)

  • 0

Голодомор на Поділлі (до 85-х роковин вшанування пам’яті жертв Голодомору)

Голодомор на Поділлі.

До 85-х роковин вшанування пам’яті жертв Голодомору

Прошу, у серці запаліть

Скорботи полум’я священне

Та крізь століття пронесіть

Сльозу безвинно убієнних

Наталка Тривайло

Цьогоріч минає 85 років з початку Голодомору 1932–1933 років в Україні. Ця подія стала катастрофою не лише для України чи Європи, а й для всього світу. За своєю людиноненависницькою сутністю і кількістю жертв Голодомор може зрівнятися лише з Голокостом. Це був цілеспрямований акт геноциду комуністичного тоталітарного режиму проти українського народу. За геноцидом стояла політика. Цей експеримент задумувався заради одного – знищення свідомої української людини. А полігоном для експерименту було обрано село – колиску української нації. Голодомор поставив під питання саме існування української нації. Як зазначається у «Національній Книзі пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні», – Україна втратила чверть свого населення. Щохвилини вмирало 17 тис. людей, щогодини – 1000, майже 25 тис. щодня. 11 тисяч сіл опустіли. Не стала винятком і Хмельниччина. Від Голодомору постраждали 835 сіл і міст області. За попередніми даними загинуло понад 40 тисяч осіб. І ці цифри не остаточні – дослідження тривають.

Запрошуємо Вас переглянути виставку літератури «Голодомор на Поділлі». Читаймо, вдумуймось, пам’ятаймо! Ми маємо знати, що українська нація стала жертвою страшного злочину, який ніколи не повинен повторитись.

Свічка пам'яті

Нехай свічка пам’яті про всіх безвинно убієнних Голодомором вічно горить у наших серцях.

Закон України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні» № 376-V від 28.11.2006 // Уряд. кур’єр. – 2006. – 1 грудня ; Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 50, ст. 504.

Книга пам'ятіНаціональна Книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні: Хмельницька область : у 2 кн. / Укр. ін-т національної пам’яті ; Хмельниц. облдержадміністрація ; Держ. архів Хмельниц. обл. ; [редкол.: І. К. Гавчук (співголова),  І. В. Гладуняк (співголова), П. Я. Слободянюк (наук. ред.), Г. Г. Осадча (відп. ред.) та ін.]. – Хмельницький, 2008. – Кн. 1 – 752 с.; Кн. 2 – 1176 с.

У Книзі пам’яті на широкому історико-документальному матеріалі, спогадах очевидців, на підставі списків померлих від голоду висвітлюється трагедія штучно організованого в Україні і на Поділлі Голодомору у 1932–1933 роках. Це своєрідний історичний довідник про подробиці народної трагедії убієнних голодом наших співвітчизників. Кожне свідчення достовірно відтворює тодішній трагізм українського селянства, це – своєрідне очищення перед народом і своєю совістю.

Розіп'яте голодомором ПоділляРозіп’яте Голодомором Поділля : зб. док. і матеріалів про Голодомор 1932–1933 р. на Хмельниччині / [упоряд.: М. П. Вавринчук, Г. Г. Осадча, П. Я. Слободянюк]. – Хмельницький : Збруч, 2008. – 717 с.

До збірника вміщено документальні матеріали про політичні мотиви, причини, перебіг та наслідки Голодомору 1932–1933 років на Поділлі. Постанови, рішення, накази, розпорядження та інші циркуляри вищих та місцевих партійних, радянських каральних органів, господарських організацій засвідчують цілеспрямоване здійснення Голодомору.

Голод 1932-1933 років на Хмельниччині причини, наслідки, урокиГолод 1932–1933 років на Хмельниччині: причини, наслідки, уроки : матеріали респ. наук.-практ. конф., 20 жовт. 1993 р. / Управління культури Хмельниц. облдержадміністрації ; Держ. архів Хмельниц. обл. та ін. ; [редкол.: А. Г. Філінюк (голова), П. Я Слободянюк (наук. ред.), Л. О. Тимофєєва та ін.]. – Хмельницький, 1993. 112 с.

До книги увійшли доповіді та повідомлення учасників науково-краєзнавчої конференції, яка відбулася 20 жовтня 1993 року в м. Хмельницькому. Наукові дослідження краєзнавців, документальні матеріали, спогади очевидців, аналіз публікацій про Голодомор в періодичних виданнях розкривають явище геноциду проти українського народу.

Геноцид Голодомор на Хмельниччині 1932-1933 рр.Геноцид: Голодомор 1932-1933 років на Хмельниччині: причини, жертви, наслідки (до 75-річчя Голодомору 1932–1933 рр. в Україні) / [редкол.: М. П. Вавринчук (голова), О. М. Завальнюк (відп. ред.), Л. В. Баженов (наук. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Сисин О. В., 2008. – 484 с.

Науковий збірник містить доповіді і матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції, приуроченої 75-річчю Голодомору 1932–1933 рр. в Україні і, зокрема, на Хмельниччині (20–21 листоп. 2008 р., м. Кам’янець-Подільський). Розглядаються передумови, хід, жертви і наслідки Голодомору, подаються документи і свідчення учасників трагічних подій.

Вавринчук М.П., Маркова С.В. Голодомор 1932-1933 років на ХмельниччиніВавринчук М. П. Голодомор 1932–1933 років на Хмельниччині: причини і наслідки / М. П. Вавринчук, С. В. Маркова. – Хмельницький, 2008. – 218 с.

У книзі на широкій джерельній базі досліджуються передумови, перебіг та наслідки Голодомору 19321933 рр. на Хмельниччині. Авторами робиться спроба розглянути трагічні події у декількох вимірах: політичному, соціально-економічному та морально-психологічному.

Петро Кардаш. ЗлочинЗлочин / [упоряд. П. Кардаш]. – Мельбурн ; Київ : Фортуна, 2003. 555 с. : іл.

На вічну пам’ять дочкам і синам української землі, мільйони котрих замордувала, убила, знищила у катівнях і голодоморами комуністична більшовицька влада у ХХ столітті. Наведені переконливі докази того, що українські землі постійно хотіли загарбати наші найближчі сусіди, а народ поневолити і примусити до рабської праці. Особливими свідками багатьох злочинів є потерпілі у ті страшні часи, розповіді яких ми знаходимо у книзі.

Голод на Поділлі. Книга свідченьГолод на Поділлі. Книга свідчень : літературно-художнє видання / [ред.-упоряд. В. Мацько]. – Кам’янець-Подільський. – 1993. –98 с.

Книга свідчень – це своєрідний історичний довідник про подробиці народної трагедії убієнних голодом наших співвітчизників. Кожне свідчення достовірно відтворює тодішній трагізм українського селянства, це – своєрідне очищення перед народом і своєю совістю. В книзі чітко переплітаються дві події – колективізація і спричинений голод. Поряд з хліборобами трагізм українського народу у своїх свідченнях розкривають поважні академіки Григорій Костюк, Олександр Мазуркевич, письменники Кузьма Гриб, Олександр Брянський (Саша Красний), Богдан Чалий, Василь Кравчук.

Народ мй завжди будеНарод мій завжди буде! My people will live forever! Міжнародний форум на вшанування 75-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні / Український інститут національної пам’яті. – Київ, 2008. – 75 с. : іл.

До книги увійшли матеріали про міжнародний форум «Народ мій завжди буде!», що пройшов у рамках проголошеного Президентом України Віктором Ющенком Року пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні, у 75-ті роковини цієї трагедії. Мета форуму – привернути увагу міжнародної спільноти до теми Голодомору, донести до світового співтовариства правду про Голодомор як сплановану антиукраїнську політику сталінського режиму.

Петренко В. Більшовицька влада та українське селянствоПетренко В. І. Більшовицька влада та українське селянство у 20–30 рр. XX ст.: причини, технології, наслідки Голодомору-геноциду (за матеріалами Поділля) / В. І. Петренко. – Вінниця : Державна картографічна фабрика, 2008. – 320 с. – (Жертвам Голодомору 1932–1933 рр. присвячується).

У монографії досліджується жорстоке протистояння українського селянства з більшовицьким тоталітарним режимом впродовж 20–30-х років XX ст., яке закінчилося ще небаченим світом державним терором: спланованим владою Голодомором в українських селах. У праці проаналізовані передумови, причини, перебіг і наслідки української трагедії, досліджено аспекти технологій злочину: фінансові визискування, руйнація селянських господарств масовим розкуркуленням у період примусової суцільної колективізації, тотальне вилучення продовольства в селянських оселях. Вперше детально висвітлена діяльність на Поділлі і роль більшовицьких «буксирних» бригад – виконавців організованого народовбивства.

Подолян В., Рекрут В. Особливості діяльності споживчої коопераціїПодолян В. Особливості діяльності споживчої кооперації Вінничини в умовах голодомору 30-х років XX століття : [монографія] / В. Подолян, В. Рекрут. – Вінниця : Балюк. – 2008. – 420 с. : іл.

У монографії досліджуються суперечливі особливості діяльності споживчої кооперації Вінничини в другій половині 20-х – першій половині 30-х років XX століття.

Сердунич Л. Барва смерті 33-ійБарва смерті – 33-ій : статті, спогади, фольклор про голодомор / авт.-упоряд. Л. Сердунич. – Хмельницький : Оболонь, 2004. – 66 с.

Видання містить спогади очевидців Голодомору 1932–33 років, зразки усної народної творчості про голодомори в Україні, а також художні твори і статті автора-упорядника на тему голодомору.

Шульга І.Г. Голод на ПоділліШульга І. Г. Голод на Поділлі. До 60-річчя голодомору 1933 р. / І. Г. Шульга. – Вінниця : Континент-ПРИМ, 1993. – 224 с.

Книга болю та скорботи – це дослідження є водночас свідченням очевидця нелюдських випробувань українського народу під час Голодомору 1932–1933 рр. і голоду 1947 р. Вперше наводяться донедавна закриті архівні матеріали 20–40-х рр. про трагедію подільського селянства.

Виставку підготували:

Н. О. Козак, провідний бібліограф

Т. М. Опря, завідувач інформаційно-бібліографічного відділу

5857 : Переглядів взагалі - 2 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар