Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Для Вас, реставратори творів мистецтва

  • 0

Для Вас, реставратори творів мистецтва

Реставратор, як хірург на операції, повертає до життя безцінні твори мистецтва, кропіткою працею, по частинках оживляючи творіння великих майстрів. Суть роботи реставратора – відновлення унікальних пам’ятників культури.

Мистецький корпус Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Робота ця схожа на лікарську практику з профілактики і лікування захворювань. І якщо лікарі піклуються про наше здоров’я, реставратори – про стан картин, ікон, скульптур, мозаїк…

Лише завдяки їх старанням ми можемо насолоджуватися епохальними полотнами часів Ренесансу, приклонятися перед світлими лицями святих ікон, черпати мудрість із старих сторінок вікових манускриптів, захоплюватися величчю древніх храмів і монастирів… Вдихнути нове життя в творіння, що пережило на століття свого творця, не набагато простіше, ніж провести складну хірургічну операцію. Зіпсувати шедевр пензля великого майстра недопустимо. В ім’я цього спеціалісту-реставратору мало озброїтися інструментами і матеріалами, залізною витримкою, уважністю, акуратністю. Головне – профільні знання, без яких складний процес реставрації перетвориться на банальний косметичний ремонт.

До уваги фахівців реставраційної справи, та тих, хто дбає про збереження мистецьких творів пропонуємо огляд фахової літератури:

Книга «Реставрация призведений станковой масляной живописи» [4] розрахована на студентів реставраційних відділень художніх навчальних закладів, на реставраторів художніх музеїв. Його мета полягає в тому, щоб дати майбутнім фахівцям основи практичних і теоретичних знань в області консервації і реставрації творів станкового масляного живопису.

Посібник Титова М. Ф. «Техніка і технологія темперного жовткового іконопису» [7] – це книга у якій викладена технологія створення ікони і давні рецепти виготовлення основи, левкасу, фарбового і захисного шарів; техніка виконання живопису різних шкіл; основи іконографії. Посібник розрахований на студентів реставраційного відділення, художників-іконописців, реставраторів та мистецтвознавців.

У книзі відомого чеського художника-реставратора Богуслава Сланського «Техніка живопису та реставрації» [3] розповідається про історію розвитку техніки живопису та найважливіші етапи реставрації творів образотворчого мистецтва. В ній науково обгрунтовуються причини руйнування творів живопису з огляду на технологію виконання, розкриваються способи уникнення передчасного старіння художніх творів, здебільшого залежних від митця, ніж від умов зберігання.

В праці Богуслава Сланського доступно викладено застосування фізичних і хімічних методів досліджень мистецьких творів, на прикладі яких розглядаються причини руйнування складових картини чи скульптури, підсумовано значний практичний досвід багатьох європейських країн, показано, як треба готуватися до реставраційної роботи.

У книзі Л. П. Калениченко, О. Ф. Плющ «Реставрация настенной живописи» [1] наведено загальні питання методики і практики реставрації настінного живопису, в основі яких стала багаторічна практика видатних художників-реставраторів Л. П. Калениченко та О. Ф. Плющ, які починаючи з 1937 року, дали нове життя монументальному і фресковому живопису, творам відомих художників — В. Васнецова, М. Нестерова, М. Врубеля та інших, реставрували Софійський і Володимирський собори, Андріївсбьку і Кирилівську церкви, Києво-Печерську лавру і інші перлини стародавнього архітектури.

Навчальний посібник Т. Р. Тимченко «Методи захисту основ станкового живопису» [5] розглядає одне з важливих питань технології та реставрації станкового живопису – способи захисту основи. Аналізовано різноманітні відомості з теми, починаючи з античних часів і до наших днів; наведено результати досліджень ряду памяток. Критично переглянуто традиційну методологію реставрації відносно нашарувань на зворотному боці живопису, натомість запропоновано диференційований підхід та більш щадні методики. Обгрунтована важливість збереження захисних покритів творів живопису (первісних та пізніших) з точки зору оптимальної збереженості пам’яток, з урахуванням сучасних засад етики реставрації.

У методичних рекомендаціях «Визначення та опис стану збереженості творів станкового живопису» М. Титова [7] розглядаються основні види руйнацій, причини виникнення тих чи інших ушкоджень станкового живопису. Автор аналізує і методично спрямовує читача на необхідність послідовного, пошарового обстеження та опису стану збереженості твору живопису, з метою розробки методики щодо усунення подальшої руйнації.

Монографія Косолапова А. «Физические методы изучения произведений искусства» [2] присвячена питанням теорії і практики впровадження непошкоджуючих фізичних методів дослідження творів живопису і художніх памятників. В книзі детально викладені методи, використовувані в інфрачервоній і рентгенівській областях спектру з метою музейної експертизи.

Тож запрошуємо всіх, від кого залежить доля шедеврів мистецтва для ознайомлення із цікавими виданнями.

Збережемо мистецькі твори разом!

Список літератури:

  1. Калениченко Л. П. Реставрация настенной живописи : теория , методика, техника / Л. П. Калениченко, О. Ф. Плющ. Киев : Молодь, 2010. 3 19 с.
  2. Косолапов А. Физические методы изучения произведений искусства / А.Косолапов М. : Искусство, 1985. 192 с.: ил.
  3. Сланський Б. Техніка живопису та реставрації / Богуслав Сланський. Київ : Мистецтво, 2009. 304 с. : іл.
  4. Реставрация призведений станковой масляной живописи : учеб. пособ.– Москва : Искусство, 1977. – 223 с.
  5. Тимченко Т. Р. Методи захисту основ станкового живопису (історія та сучасні технології) : навч. посіб./ Т. Р. Тимченко. – Київ : Задруга, 2015. – 96 с.
  6. Титов М. Визначення та опис стану збереженості творів станкового живопису : метод. рек. / М. Титов. – Луганськ, 2007, – 36 с.
  7. Титов М. Ф. Техніка і технологія темперного жовткового іконопису : навч. посіб. / М. Ф. Титов. – Київ, 2005. – 96 с.

Підготувала :

Скоропад Н. Я., бібліотекар І категорії абонементу мистецької літератури

6229 : Переглядів взагалі - 1 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар