Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

«Зворушене серце» (до 155-річчя від дня народження О. Кобилянської)

  • 0

«Зворушене серце» (до 155-річчя від дня народження О. Кобилянської)

«Зміст усієї творчості Ольги Кобилянської – се музика…Ся музика не усипляє, а вічно нагадуючи про красний світ, про гармонію, красу, – нагадує тобі самого тебе і твій головний обовязок: боротьбу за твою красну душу»

М. Євшан

Кобилянська О.

Серед сузір’я імен талановитих митців кінця ХІХ – початку ХХ століття яскравою зіркою виділяється ім’я Ольги Кобилянської – автора численних новел і повістей, новаторських і змістом і формою.

Народилася Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 р. в містечку Гура-Гумора на окраїні колишньої Австро-Угорської імперії. Вона побачила світ у далекому карпатському закутку Південної Буковини, серед розкішної природи, яка наповнила її душу вічно живою красою.

Життя Ольги Кобилянської нерозривно повязане з її творчістю. Проникнення в соціально-політичні обставини в яких вона жила, в громадсько-культурне середовище, що впливало на неї, у внутрішній світ письменниці, є необхідним для розуміння специфічних умов розвитку її таланту, особливостей її художньої спадщини.

Ольга Кобилянська – авторка повістей з життя трудового народу та інтелігенції. До книги «Зворушене серце» [1] входять ранні повісті «Людина» і «Царівна», в яких висвітлюються актуальні питання жіночої емансипації. Твори вивчаються за програмою Міністерства освіти і науки України для загальноосвітніх навчальних закладів.

Повість «Апостол черні» [2], що в радянські часи була заборонена як націоналістична і не видавалася, – своєрідний подарунок до 130-річчя від дня

народження видатної української письменниці.

Глибоке розуміння природи, її краси розкрито в «Оповіданнях» [4] видатної української письменниці. Її твори – то мистецьке відображення мальовничого гуцульського краю.

Вершиною реалізму письменниці є повість «Земля» [3]. Усім своїм єством пов’язаний із землею герой повісті Івоніка Федорчук. Він шанує і береже землю, тяжко працює на ній усе своє життя, плекаючи надію,що вона принесе щастя його синам.

Найцікавіші статті, рецензії, листи та спогади зібрано в збірнику «Ольга Кобилянська в критиці та спогадах» [5]. Матеріал збірника поділений на дві частини: в першій частині вміщені критичні статті, розвідки та висловлювання українських критиків та літературознавців, також відгуки прогресивної зарубіжної критики. Другу частину складають спогади про письменницю її сучасників, знайомих, друзів та рідних. Книга розрахована на літературознавців, критиків, викладачів вищих та середніх шкіл, студентів і масових читачів.

Нова книга літературознавця Ярослави Мельничук «20 есеїв про Ольгу Кобилянську та її поціновувачів» [6] розкриває вплив її попередників Т. Шевченка та Ю. Федьковича на її творчість. Відтак увагу сфокусовано на аналізі взаємин письменниці із сучасниками. Для літературознавців, студентів-філологів та широкого кола поціновувачів письменниці з Буковини в Україні та за її межами.

Докладно розповідає про життєвий і творчий шлях видатної української письменниці Н. О. Томашук «Ольга Кобилянська» [9]. Аналізує її твори «Людина», «Царівна», «Земля», «У неділю рано зілля копала», новели, публіцистичні статті. Широко розглядаються у книзі художні засоби творів письменниці, зв’язок її творчості з її українським фольклором. Книга розрахована на студентів літературних факультетів, викладачів, масового читача.

У навчальному посібнику Починок Л. І. «Ольга Кобилянська: Знайома постать у новому ракурсі» [8] подає сучасну інтерпретацію творів Ольги Кобилянської з життя української інтелігенції у світлі морально-етичних шукань письменниці, у зв’язку з її біографією та в контексті світоглядних і стильових виявів сучасної їй конкретно-історичної доби. Книга розрахована на студентів-філологів, вчителів-словесників, учнів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв та гімназій.

Найглибші болі та найвищі радощі письменниці, яка жила думами і мріями свого народу, розповідає один з найближчих її помічників Панчук Е. М. «Гірська орлиця» [7]. Вона вічно шукала гармонію в людях, в їх відчуванні, в їх відносинах до себе і до природи.

Зелена Буковина подарувала непересічну Жінку-письменницю Ольгу Кобилянську. «Гірська орлиця», «мімоза з похиленою голівкою», «аристократка духу» – так називають її всі, хто захоплюється творчістю цієї геніальної письменниці. Геніальної своїми ідеями, духовністю, моральністю, надзвичайною чуттєвістю, а головне, вірою в «осяйне полудне» її знедоленого, але такого талановитого, багатогранного народу.

Cписок літератури:

  1. Зворушене серце: твори Ольги Кобилянської : навч. посібник. – Київ : Грамота, 2003. – 464 с.
  2. Кобилянська О. Ю. Апостол черні : повість / Ольга Кобилянська. – Львів : Каменяр, 1994. – 243 с.
  3. Кобилянська О. Ю. Земля : повість, оповідання / Ольга Кобилянська. – Харків : Фоліо, 2006. – 351 с.
  4. Кобилянська О. Оповідання : для середн. та ст. шк. Віку / Ольга Кобилянська. – Київ : Національний книжковий проект, 2011. – 208 с.
  5. Кобилянська О. в критиці та спогадах / Ольга Кобилянська. – Київ : Держвидав худ. літ.,1963. – 558 с.
  6. Мельничук Я. Б. 20 есеїв про Ольгу Кобилянську та її поціновувачів / Ярослава Мельничук. – Чернівці : Букрек, 2014. – 232 с.
  7. Панчук Е. М. Гірська орлиця : спогади / Е. М. Панчук. – Ужгород : Карпати, 1976. – 122 с.
  8. Починок Л. І. Ольга Кобилянська : знайома постать у новому ракурсі : навч. посіб. / Л. І. Починок. – Камянець-Подільський : ПП Мошак М.І., 2005. – 192 с.
  9. Томашук Н. О. Ольга Кобилянська : життя і творчість / Н. О. Томашук. – Київ : Дніпро, 1969. – 236 с.

Підготувала:

Чопик В. П., бібліотекар центрального абонементу

15607 : Переглядів взагалі - 2 : Переглядів за сьогодні

Залиште коментар