Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Антологія української фантастики ХІХ ст. / упоряд. Ю. Винничук. – Київ : КЕТС, 2015. – 608 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Готична, або романтична, фантастика в Україні виникла на основі давньої української літератури і народної міфології. Романтики захоплювалися казками й містикою, і згодом міфічні істоти заполонили українську поезію і прозу. Українська народна демонологія набула такої популярності, що захопила не тільки українських, а й російських та польських письменників. Але ані в Росії, ані в Польщі не існувало такого багатства міфологічних образів і сюжетів. Класична фантастична проза в кожній європейській літературі виглядає по- різному. Особливістю ж слов`янських літератур є те, що надприроднє зображається з великою дозою гумору і тяжіє до фольклорного тлумачення фантастичних подій та образів.

У цій книжці українську фантастичну прозу ХІХ століття представляють мало відомі твори Івана Барщевського, Михайла Чайковського, Івана Бороздни, Миколи Костомарова, Євгена Згарського, Наталі Кобринської, Івана Франка, Івана Липи, Гната Хоткевича та багатьох інших авторів.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Єшкілєв В. Л. Шлях Богомола; Імператор повені : романи / Володимир Єшкілєв; худож.-оформлювач О. М. Іванова. – Харків : Бібколектор, 2015. – 411 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Середина ІХ століття. Східна Європа охоплена війнами. Праукраїнські племена під тиском Хазарії та служителів демонічного божества, знаного під ім`ям Богомола, відступають на Захід. Але й на землях їхньої нової батьківщини – Прикарпаття – ворог не залишає їх у спокої. З глибин віків виринає містичний спадок магів, що загрожує всьому сущому. І Серединний світ людей, і вищі світи богів завмерли у тривожному очікуванні. В цей буремнний час у далекому гірському городищі доля зводить героїв роману для того, щоб учергове змінити хід історії. Хоча події, описані у романі “Шлях Богомола”, відбулись понад тисячоліття тому, їх відлуння ще й досі можна почути у легендах та переказах гірських народів, у шепотінні вітрів на перевалах, у плескоті кришталевих карпатських джерел та водоспадів.

Події в романі “Імператор повені” відбувається на сім століть пізніше. Богиня Карна (мати Богомола) не полишає у спокої наш світ. Герой роману несподівано для себе стає обраним воїном, якому судилося протистояти древній і могутній Викрадачці Немовлят. Автор з тонкою іронією змальовує мандри героя світами. Адже хоча часи й змінюються, проте злодійський світ на ім`я Опадло все ще десь поряд з нами.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Коляда І. Микола Лисенко / І. Коляда, Ю. Коляда, С. Вергун. – Харків : ПЕТ, 2015. – 128 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Видатний український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору та громадський діяч Микола Лисенко створив чисельні аранжування народної музики для голосу й фортепіано, для хору та мішаного складу, а також написав значну кількість творів на слова Т. Шевченка. М. Лисенко заслужено вважається засновником української національної музики. Суттєву роль у цьому відіграє як його композиторська, так і етнографічна діяльність.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Людкевич М. Й. “Їде тітка на гостину” / М. Й. Людкевич. – Київ : “Мамине сонечко”, 2008. – 47 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Нова книжка для дітей Марії Людкевич, лауреата літературної премії імені Лесі Українки, про велику українську родину, в якій з любов`ю виховується дитина, росте і пізнає народні традиції, навколишній світ краси і добра, фантазій і мрій.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

На полі чести : у 2 кн. – Кн. 2: Наш сучасник Євген Сверстюк / упоряд. Василь Овсієнко. – Київ : Вид-во “Кліо”, 2015. – 600 с. : іл. 24 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

У книжці зібрано спогади і прижиттєві свідчення сучасників про Євгена Сверстюка. Майже сотня осіб – обтяжених роками, досвідом та званнями і зовсім молодих – діляться враженнями від спілкування з цією видатною особистістю нашого часу. Провідний діяч шістдесятництва, в`язень сумління, літературознавець, філософ, редактор християнської газети “ Наша віра”, сумлінний громадянин і щирий християнин постає перед нами завжди усміхненим з десятків знімків.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Олійник Б. І. Основи : Поезії. Поеми / Б. І. Олійник. – Перевид., переробл. – Київ : Дніпро, 2015. – 696 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

До книги увійшли вибрані твори видатного українського поета і громадського діяча, лауреата Шевченківської премії академіка Бориса Ілліча Олійника.

Утвердження людської особистості, висоти духу і моралі, протистояння злу і насильству – головні мотиви творчості одного з чільних шістдесятнків.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Панченко В. Є. Кільця на древі. – Київ: Вид-во “КЛІО”, 2015. – 560 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

До нової книги літературознавця Володимира Панченка увійшли дослідження, що висвітлюють несподівані аспекти інтелектуальних біографій та творчості Леоніда Первомайського, Ліни Костенко, Миколи Холодного, Юрія Андруховича, Лесі Українки, Миколи Зерова, Миколи Хвильового, Юрія Яновського… Автора цікавить складна (часом навіть химерна!) “геометрія” кілець на древі літератури, на древі індивідуальної творчості, на древі пізнання літератури, – і саме вона визначає наскрізний сюжет книги.

Читацькій увазі запропоновано також розвідку про драматичну ситуацію в українській літературі на початку 1970-х рр., огляд літературної мазепіани та есей “ Він не буде абияким чоловіком “, присвячений дитячим літам генія – Тараса Шевченка.

Видання адресовано не тільки фахівцям – філологам, а й усім, хто цікавиться складнм “рельєфом” історії української літератури ХІХ – ХХ століть.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Попович М. В. Культура: иллюстрированная энциклопедия Украины / М. В. Попович. – Київ: Балтия – Друк, 2015. – 184 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Автор книги хотел раскрыть то содержание, которое было в свое время и которое заключено сегодня в выдающихся и неповторимых произведениях украинской культуры, сохраненных для нас нашей бурной историей. С течением времени теряется связь со стариной, и все труднее бывает прочитать послания, оставленные нам нашими предками в каменных сооружениях или на полотнах художников, в книгах или прекрасных мелодиях, в обрядах и обычаях, смысл которых почти забыт, в театральных постановках, не сходящих со сцены десятилетиями, а то и столетиями. Автор будет счастлив, если предложенный им культурологический комментарий будет способствовать пониманию того лучшего, что нас окружает, и утверждению истины, добра и красоты.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Пригоди Розумника та Феї / упоряд. Петро Дудик. – Київ : “Мамине сонечко”, 2008. – 48 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Знайомся, друже: це – Маленький Розумник і Маленька Фея. Вони – давні друзі. А ще у них багато помічників: сестричка Розумника – Яся і семеро веселих гномів!

Наші герої дуже люблять дізнаватись про щось новеньке. А ще люблять майструвати, виконувати різноманітні веселі завдання і читати казки. Іноді з Розумником і Феєю трапляються просто неймовірні історії! Про них розповідається в казках-забавлянках. Гайда бавитися з Розумником і Феєю.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Сверстюк Є. О. На полі чести : у 2 кн. – Кн. 1: Невже то я? / упоряд. Олексій Сінченко. – Київ : Вид-во “Кліо”, 2015. – 368 с. : іл. 96 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Євген Сверстюк – людина-легенда, багаторічний “в`язень сумління” й моральний авторитет для кількох поколінь українців. Пропонована книжка вміщує автобіографічні спогади і роздуми. На їхньому тлі розгортається розлога панорама свідчень людини ХХ століття, якій попри зміну політичних режимів, війну і концтабори, втрату друзів, роботи, волі вдалося зберегти власну честь і вірність принципам. Автор ділиться секретами стійкості, основу якої формують родинне виховання, утривалення національної традиції та християнської цінності, іронізує над своїм життям, обставинами і сподіваннями й водночас дає глибокі оцінки часові, людям і подіям.

Видання містить рідкісні світлини з приватних архівів – своєрідну візуальну хронологію життєвого шляху Євгена Сверстюка, а також архівні матеріали слідчої справи, завдяки яким читач зможе ознайомитися з жанром “внутрішніх рецензій”.

Книжка зродить інтерес як у дослідників шістдесятництва, так і в широкого кола читачів.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Сверстюк Є. О. Писані синім крилом / упоряд. Олена Голуб. – Київ : Вид-во “КЛІО”, 2015. – 256 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Євген Сверстюк (1928–2014) – літературознавець, поет, доктор філософії, дисидент. Один з лідерів українського руху опору 60–80-х рр. ХХ ст. Збірка вмістила поетичний доробок часу ув`язнення і заслання (70–80-ті), юнацької пори “З зеленого шуму” та часу формування феномену “шістдесятництва”. Тут можна побачити знайоме із публікацій і нововідкрите із рукописів автора.

Як поет, він раптом стає невловимим. Як Сковорода, таємничим і наче незнаним, переповненим шляхом і далеччю. Автор цієї книги, вщерть сповненої духом високого офірного ідеалізму, воліє бути Лицарем зі Шпагою у відкритому всім вітрам безмірі світу. Його Шпага – Слово, священна зброя лицаря правди й краси.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Багряний І. Сад Гетсиманський. Тигролови : романи / Іван Багряний ; упоряд. О. В. Серьогіна ; передм. та післямова С. І. Лущій. – Київ : Вид-во «Україна», 2015. – 872 с. – (Серія “Бібліотека Шевченківського комітету”); (“Українська книга” 2015 р.).

Романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та «Тигролови» – небуденне явище в історії української прози ХХ століття. Про великий резонанс, який мали ці твори в літературно-мистецькому житті української діаспори, свідчать численні дослідження критиків, а також відгуки читачів, надруковані на шпальтах різних видань.

Сьогодні романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та «Тигролови» особливо актуальні. Ці правдиві сторінки трагічної історії українського народу стануть справжньою пересторогою для молодого покоління, яке прагне побудувати демократичну європейську державу.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Сніжко М. Симоненкові світанки / Микола Сніжко. – Черкаси : ІнтролігаТОР, 2015. – 212 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

У цій книзі спогадами й роздумами про поета Василя Андрійовича Симоненка ділиться його друг і колега журналіст Микола Семенович Сніжко. Видання зацікавить пошановувачів творчості відомого поета й усіх, кому не байдужа його доля.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Орел Л. Українська родина: обряди і традиції / Лідія Орел. – Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2015. – 512 с.: іл. – (“Українська книга” 2015 р.).

Книга висвітлює звичаї та обряди українського народу, які здавна були збережені і передавалися від покоління до покоління впродовж його життя та побуту: родини, хрестини, пострижини, ярмаркування тощо. Подано відомості про народне будівництво (хата, громадські будівлі, вітряки). Це етнографічні нариси, наукові розвідки та польові дослідження.

Видання має календарні та родинно-побутові пісні з нотами, ілюстроване кольоровими та чорно-білими світлинами. Адресовано етнографам, фольклористам, краєзнавцям, педагогам і всім шанувальникам народної культури українців.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання : зб. док. і матеріалів (1847–1914) / упоряд. Г. Боряк. – Київ : Кліо, 2015. – 810 с.: іл. – (“Українська книга” 2015 р.).

У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини XIX – початку XX ст. Частина документів пов’язана з виконанням установами цензури на місцях зазначених “заборонних” актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності.

Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо-літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше.

Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться питаннями історії лінгвоциду української мови.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Шевченко Т. Г. Гайдамаки : поема / Т. Г. Шевченко ; передм. Р. П. Іванченко. – Вид. переробл. – Київ : Дніпро, 2015. – 104 с.: іл. – (“Українська книга” 2015 р.).

Поема «Гайдамаки» Тараса Шевченка фактично є першим великим твором геніального Кобзаря і першим українським історичним романом. Твір був створений за матеріалами історико-поетичної спадщини українського народу.

Головним ідейним стрижнем цієї поеми є оцінка знаменитого народного повстання 1768 року, яке увійшло в історію під назвою «Коліївщина». Його, як відомо, очолив запорожець Максим Залізняк, до якого приєдналась численна козацька біднота-сірома та повсталі селяни Уманщини з уманським сотником Іваном Гонтою.

Видання ілюстроване автопортретами Т. Г. Шевченка.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Котляревський І. П. Енеїда. Наталка Полтавка. Москаль-чарівник / І. П. Котляревський ; передм. Р. П. Іванченко. – Перевид. переробл., допов. – Київ : Дніпро, 2015. – 248 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

До видання класика української літератури І. П. Котляревського увійшли три його найкращі твори: поема «Енеїда» та драми «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник», що справедливо вважаються вершиною української літератури дошевченківської доби, енциклопедією народного життя і побуту.

Книга розрахована на масового читача.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Степовик Д. Необароко : Ікони Олександра Охапкіна. / Д. Степовик. – Київ : Вид.-во ім. Олени Теліги, 2015. – 416 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

У цій книзі професор Дмитро Степовик торкається проблем українського ікономалярства останніх двох десятиліть – після поновлення незалежності України.

У ній аналізується оригінальна іконотворчість майстра Олександра Охапкіна, який збагатив ікони давнього українського бароко XVII – XVIII століть новими рисами, насамперед – розмаїтою декоративністю, щедрою українською святковою атрибутикою: вишивками, писанками, квітами. Як заставки до розділів книги – використані гравюри Миколи Стратілата із циклу “Свята Земля”.

Видання розраховане на культурологів, мистців, мистецтвознавців, шанувальників ікон, на широке читацьке коло.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Рудько Г. І. Україна, яку ми втрачаємо / Г. І. Рудько. – Чернівці : Букрек, 2015. – 280 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Про те, як людина в результаті нераціональної техногенної діяльності руйнує довкілля, де жити нашим нащадкам, як запобігти зсувам, повеням та іншим екологічним лихам — про це книга знаного в Україні і за рубежем ученого Георгія Рудька. Вона є своєрідним застереженням від можливих небезпечних аномалій. На вагомому науковому матеріалі автор доводить, що забезпечення екологічно збалансованої системи природокористування і збереження екосистем стане можливим при впровадженні стратегії сталого розвитку нашої держави.

Для широкого кола читачів.

 

Нові надходження за Державною програмою “Українська книга”

Довженко О. П. Щоденникові запаси / О. П. Довженко. – Харків : Фоліо, 2015. – 717 с. – (“Українська книга” 2015 р.).

Ця книга – найбільш повна публікація щоденникових записів Олександра Петровича Довженка (1894 – 1956) за період з 1939 – го по 1956 р., де він фіксує основні події свого особистого і творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму “Щорс” (1939) і до завершення роботи над сценарієм “Поема про море” (1956). Докладно описані історичні події, свідком яких був О. П. Довженко: приєднання Західної України до СРСР, початок Великої Вітчизняної війни, відступ армії та окупація України німецькими військами, визволення України (Харкова, Києва), післявоєнні роки, смерть Сталіна і зміни в житті країни, що потім відбулися. Автортакож розповідає про зустрічі зі своїми сучасниками, у тому числі державними діячами й митцями Радянського Союзу і України, розмірковує про минуле і майбутнє. Саме сторінкам щоденника О. П. Довженко довіряв свої найпотаємніші творчі плани, розробки сценаріїв “Україна в огні“, “Мічурін“, оповідання і незавершений роман “Золоті ворота“.

Текст записів переданий в авторському викладі російською та українською мовами, максимально дбайливо збережені особливості індивідуальної мови автора, складенно Іменний покажчик. Видання призначено не тільки для мистецтвознавців, але і для всіх, хто цінує і цікавиться творчістю видатного українського кінорежисера і письменника Олексмандра Петровича Довженко.