До 200-ліття Ади Лавлейс

До 200-ліття Ади Лавлейс

ada

До 200-ліття Августи Ади Кінґ, графині Лавлейс англійського математика, відомої тим, що зробила опис ранньої версії обчислювального пристрою загального призначення Чарльза Беббіджа, обчислювальної машини. Склала першу у світі програму (для цієї машини). Ввела у вжиток терміни «цикл» і «робоча комірка». Вважається першим програмістом.

Ада була першою законнонародженою дитиною англійського поета лорда Джорджа Гордона Байрона і його дружини віконтеси Вентворт — Анни Ізабелли Мілбенк (Байрон) (Анабелли) (англ. Anne Isabella Milbanke). Анна Ізабелла Байрон в найкращі дні свого сімейного життя за своє захоплення математикою отримала від чоловіка прізвисько «Королева паралелограмів». Байрон всього один раз бачив свою дочку через місяць після народження. 21 квітня 1816 року Байрон офіційно розлучився і назавжди покинув Англію.

Дівчинка отримала своє перше ім`я Огаста (Августа) в честь зведеної сестри Байрона, з якою у нього, за чутками, був роман. Після розлучення її мати та батьки матері ніколи не називали її цим ім`ям, а називали Адою. Більше того, із сімейної бібліотеки були вилучені всі книжки її батька.

Мати новонародженої віддала дитину батькам і вирушила в оздоровчий круїз. Повернулася вона вже тоді, коли дитину можна було починати виховувати. В різних біографіях висловлюються різні твердження відносно того, чи жила Ада із своєю матір`ю: дехто стверджує, що її мати займала перше місце в її житті, навіть в шлюбі; за іншими джерелами, вона ніколи не знала своїх батьків.

Місіс Байрон запросила для Ади свого колишнього вчителя — шотландського математика Огастеса де Моргана. Він був одружений зі знаменитою Мері Сомервілль, яка переклала свого часу з французької «Трактат про небесну механіку» математика і астронома П`єра-Симона Лапласа. Саме Мері стала для своєї вихованки прикладом для наслідування.

Коли Аді виповнилося сімнадцять років, вона змогла виїжджати у світ і була представлена королю і королеві. Ім`я Чарльза Беббіджа юна міс Байрон вперше почула за обіднім столом від Мері Сомервілль. Через кілька тижнів, 5 червня 1833 року, вони вперше побачились. Чарльз Беббідж у час їхнього знайомства був професором на кафедрі математики Кембриджського університету — як сер Ісаак Ньютон за півтора століття до нього. Пізніше вона познайомилася і з іншими видатними особистостями тієї епохи: Майклом Фарадеєм, Девідом Брюстером, Чарльзом Вітстоном, Чарльзом Діккенсом та іншими.

8 липня 1835 Ада одружилася з Вільямом Кінгом, першим ерлом Лавлейсом, і стала баронесою Кінг. У них було троє дітей: син Байрон народився 12 травня 1836 року, донька Енн Ізабелла, яку називали Аннабелла, народилася 22 вересня 1837 року, син Ральф — 2 липня 1839 року. У 1838 році чоловік Ади отримав титул ерла Лавлейса, і її до кінця життя величали графинею Лавлейс.

Ада Лавлейс померла 27 листопада 1852 року від раку матки після тривалої хвороби. Кровопускання, до якого вдавалися її лікарі, можливо, погіршило її стан.

Про неї :

Будзей О. Адам та Єва програмістів / О. Будзей // Подолянин. – 2007. – 7 верес.

В статті розкрито тему про основоположників програмування, їхній вклад в історію створення першої обчислювальної машини. Особливу увагу тут зайняла Ада Лавлейс, як жінка та фахівець середньовіччя, що не було притаманним тодішньому суспільству.

1.Сіденко О. М. Світова історія розвитку цифрової обчислювальної техніки / О. М. Сіденко // Інформатика в школі. – 2009. – № 3. – С. 33–39.

Автор широко висвітлив відомості про видатних вчених-програмістів, які поетапно створювали перші обчислювальні машини, їхній вклад в науку і техніку світового прогресу.

Гибсон Уильям Машина различий / Уильям Гибсон, Брюс Стерлинг ; пер. М. Пчелинцев. – М. : У-Фактория, 2002. – 203 с.

Роман Вільяма Гібсона і Брюса Стерлінга «Машина відмінностей» – яскравий твір паропанк-літератури. Автори ведуть читача в той світ, який би виник, якби комп`ютер був винайдений в першій половині XIX століття. Альтернативна історія («що було б, якщо …»), розказана в романі, накладається на типові риси традиційного англійського роману: детективний сюжет, різноманітні соціальні типи, доля молодої жінки. Поряд з вигаданими персонажами діють історичні особи.

200 років тому в Англії народилася перша жінка-програміст Ада Лавлейс // Культура. – 2015. – 10 грудня.

Про видатну жінку-математика Аду Лавлейс, дочку Байрона, яку він покинув у дитинстві. Вважається першою програмісткою. На її честь назвали мову програмування “Ада”.

Двести лет Повелительнице Чисел // Новости науки : международный научный журнал. – 2015. – 10 декабря.

Августа Ада Кінґ, графи́ня Лавле́йс — англійський математик, відома тим, що зробила опис ранньої версії обчислювального пристрою загального призначення Чарльза Беббіджа, обчислювальної машини. Склала першу у світі програму.

Знакомьтесь – компьютер / пер. с англ. ; под ред. и с предисл. В. М. Курочкина. – М. : Мир, 1989. – 240 с.

Ця книга – перша з науково-популярної серії «Знайомство з комп`ютером», що випускається американським видавництвом «Тайм-Лайф» (в російському перекладі планується також випустити книги «Мова комп`ютера» і «Комп`ютер знаходить розум»). Автори жваво і захоплююче розповідають про історію розвитку і творців обчислювальної техніки, про еволюцію елементної бази комп`ютера, системах взаємодії людини з ЕОМ. Багатий ілюстративний матеріал доповнює виклад, підвищуючи його наочність і допомагаючи сприйняттю. Адресована всім, хто цікавиться досягненнями сучасної науки і техніки.

Гутер Р. С. От абака до компьютера / Р. С. Гутер, Ю. Л. Полупанов. – Изд. 2-е, испр. и доп. – М. : Знание, 1981. – 137 с.

Поява електронних обчислювальних машин, і комп`ютерів (від англійського compute – обчислювати), – одна з вагомих подій сучасної науково-технічної революції. ЕОМ відкривають нову сторінку в історії людських знань і можливостей. Широке поширення комп`ютерів призвело до того, що все більше число людей стало знайомитися з основами обчислювальної техніки, а програмування поступово перетворилося з робочого інструмента фахівця в елемент культури.

Історія розвитку засобів інструментального рахунку відома при цьому в значно меншому ступені.

Тому автори, що займаються власне обчислювальною математикою і обчислювальною технікою, взяли на себе сміливість зробити екскурсію в історію і популярно розповісти про деякі етапи розвитку ідеї інструментальних обчислень. Книга присвячена в основному історії засобів дискретної обчислювальної техніки.

Частиков А. П. От калькулятора до суперЭВМ / А. П. Частиков. – М. : Знание, 1998. – 98 с. – (Новое в жизни, науке, технике. Сер. “Вычислительная техника и ее применение”, № 1/88.)

У брошурі розкривається історія комп`ютера в хронологічній послідовності найважливіших подій, що поступово підводить читача до природного висновку; в інформаційному суспільстві майбутнього головна роль відводиться комп`ютерним системам. Крім основних історичних фактів розробки ЕОМ, розказано і про вплив комп`ютерної революції на розвиток суспільства.

Розраховано на широке коло читачів.

Малиновский Б. Н. История вычислительной техники в лицах / Б. Н. Малиновский. – Киев : Фирма “КИТ”,ПТОО “А.С.К.”, 1995. – 384 с.

Книга присвячена життю і творчості першо творців вітчизняної цифрової електронної обчислювальної техніки чудової плеяди вчених з воістину унікального багатонаціонального сузір`я потужних талантів, забезпечили зліт найважливіших напрямків науки і техніки.

Для фахівців, учнів та всіх, хто цікавиться обчислювальною технікою, кібернетикою, інформатикою, творчою спадщиною чудових учених, творців перших вітчизняних ЕОМ.

 

В. А. Шевчук,
зав. обонементом фізико-математичного факультету.