Класик української байки. До 120-ї річниці від дня народження Микити Павловича Годованця

Класик української байки. До 120-ї річниці від дня народження Микити Павловича Годованця

Воюю байкою із ворогом столиким
Во ім`я світлого людського майбуття.
Вона мені дарує щастя превелике,
А я несу їй дар – усе моє життя!

М. Годованець (1918)

 

Микиту Павловича Годованця по праву вважають класиком української байки, адже понад півстоліття він плідно трудився в одному з найдавніших жанрів світової літератури. Він – автор понад шестисот оригінальних байок і тисячі переспівів байок світових класиків.

Твори Микити Павловича відрізняються тонкою спостережливістю, глибиною думки, широтою охоплення життєвого матеріалу багатством художніх засобів. Справжня сила творів нашого байкаря полягає в тому, що вони не так спонукають посміятися, як аналізувати зображувальні явища, змушують задуматися і винести певний урок.

А ще Микита Годованець поставив перед собою велику мету – подарувати українському читачеві скарби багатовікової мудрості і дотепності, гумору і сатири. Він переклав і переспівав багатющу спадщину байкарів різних народів і епох. Завдяки його перекладам ми вперше зустрічаємось з байками Езопа, Сократа, Платона, Арістотеля, Плутарха, Леонардо да Вінчі, Федра та інших. Письменник виявив уміння, зберігаючи особливості байкарів минулого, дати нову інтерпретацію старовинним сюжетам, “оживити” їх стосовно нашого часу, наповнити ці твори українським національним колоритом.

Виставка складається з трьох розділів: перший розділ “Його покликання – байка” представляє збірки творів Микити Годованця, видані протягом 1957–2008 років, до другого розділу “Тернистий шлях відомого байкаря” включено літературно-критичні дослідження про життєвий і творчий шлях байкаря, до третього розділу “Науково-популярні статті про М. П. Годованця у збірниках та часописах” ввійшли дослідження подільських краєзнавців, серед яких викладачі Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, письменники, журналісти.


Виставку підготували:

Опря Т. М. , завідувач інформаційно-бібліографічного відділу,

Козак Н. О., провідний бібліограф,

Лавренюк В. В., бібліотекар ІІ категорії читального залу електронної бібліотеки