Викладачі фізико-математичного факультету, які воювали під час Другої світової війни

Викладачі фізико-математичного факультету, які воювали під час Другої світової війни

Безымянный

 

 

Горошко Василь ЯковичБезымянный1

брав участь в боях
у складі ІІІ-го Білоруського та 1-го Українського фронтів

Хронологія життя: 1909 рік
Народився в селі Радомля Тростянецького району, Сумської області.
Участь в Другій світовій війні.
Восени 1941 року призваний в діючу армію. Брав участь у боях у складі Західного Донського, Брянського ІІІ-го Білоруського та І-го Українського фронтів. Пройшов всю Україну та Європу. По закінчені війни , ще залишився в армії на один рік.
Майже 8 років з 1 жовтня 1948 року працював у нашому вузі завідувачем кафедри математики. Це був період становлення навчального закладу, як педагогічного (такий статус інститут отримав 1948 року). Авторитетним для інституту було те, що Василь Якович був депутатом ВР СРСР.

Безымянный2Дудар Микола Антонович

зв’язковий 985-го батальйону зв’язку

Хронологія життя: 13 березня 1924 року
Народився в селі Людвіполь тепер Городоцький район, Хмельницької області.
Участь в Другій світовій війні.
У квітні 1943 року дев’ятнадцятирічного Миколу Дудара було призвано до діючої армії. Три місяці він – курсант роботи зв’язку. Бойовий шлях розпочав від річки Дінця, а завершив 1945 року в далеких Альпах.
Бойовий шлях Миколи Дудара був відзначений медалями «За бойові заслуги». « За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.», згодом – медалями «20 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні», «30 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні», «50 років Збройних Сил СРСР», «60 років Збройних Сил СРСР».
Працював на кафедрі математики, обіймав посади асистента, старшого викладача кафедри математики, згодом – алгебри і математичного аналізу, викладав методику математики, математичні машини, математичну логіку, історію елементарної математики.
Досвідченого педагога в 1963 році запросили на кафедру математики Кам’янець-Подільського педінституту. Обіймав посади асистента, старшого викладача кафедри математики, згодом – алгебри математичного аналізу, викладав методику математики, історію елементарної математики, математичні машини, математичну логіку.

Безымянный3Загинайло Іван Корнійович

виконував обов’язки начальника штабу

Хронологія життя: 1907 рік
Народився в місті Києві.
Участь в Другій світовій війні.
З липня 1941року по березень 1942 року обіймав різні посади у військах Південного фронту. З квітня 1942 по липень 1943 року став старшим ад’ютантом командира дивізіону 329-го окремого зенітно-артилерійського полку протиповітряної оборони. У лині 1943 по лютий 1945 року виконував обов’язки начальника штабу 1749-го зенітно-артилерійського полку 54-ої зенітно-артилерійської дивізії Центрального фронту протиповітряної оборони. У лютому 1945 – таку ж посаду в 1760-му зенітно-артилерійському полку 57-ої зенітно-артилерійської дивізії.
Капітан Загинайло нагороджений медалями «За оборону Москви», «За Перемогу у Великій Вітчизняній війні». У лютому 1953 року І. К. Загинайло працює в Кам’янець-Подільському педінституті на посаді старшого викладача кафедри математики, читав елементарну математику та методику викладання математики.

Безымянный4Івах Іван Вікторович

артелирист 390-го
гаубичного артилерійського полку

Хронологія життя: 28.01.1918–11.10.1989 роки
Народився в селі Балакіри Городоцького району Кам’янець-Подільської області.
Участь в Другій світовій війні.
Війна застала Івана на строковій службі, яку проходив у Білорусії, у 390-му гаубичному артилерійському полку на посаді заступника політрука. Коли під час боїв був поранений потрапив у полон з якого потім втік в 1942 році. Пройшовши перевірку в спец таборі НКВС у Волгоградській області, 25 липня 1942 року призначений командиром гармати 252 танкової бригади. З грудня 1942 року служив у 39 танковій бригаді, з червня 1943 року – командир гармати і старшина батареї винищувального протитанкового артилерійського полку.
Нагороджений орденами Червоної Зірки, Слави ІІ ступеня, Вітчизняної війни ІІ ст., медалями «За відвагу», «За взяття Відня», « За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».
Доцент, кандидат фізико-математичних наук, проректор з наукової роботи, ректор педагогічного інституту з 1967 по 1977 рік, завідувач кафедри загальнотехнічних дисциплін 1968 по 1983 роки, кавалер бойових орденів та нагород за трудові досягнення.
За трудові досягнення нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, п’ятьма медалями, почесною грамотою Міністерства освіти та ЦК працівників профспілки освіти України, медаллю А. С. Макаренка, знаками «Відмінник народної освіти Української РСР» та «Відмінник народної освіти Узбецької РСР».

Безымянный11Манакін Леонід Олександрович
Хронологія життя: 31.12.1906 р. – 29.03.1998 р.
Народився в місті Мари Туркменія.
Участь в Другій світовій війні.
Початок Другої світової Леонід був евакуйований разом з Чернівецьким університетом до Одеського університету.
В 1944 році Леонід Олександрович вступає до партизанського загону, який розташувався в одеських катакомбах. А в липні 1944-го направляють назад до Чернівецького університету завідувачем кафедри. А в 1950 році на запрошення директора Кам’янець-Подільського педагогічного інституту Зеленюка Л. О. переїжджає до міста і обіймає посаду завідувача кафедри. Тут і пропрацював 28 років.

 

Безымянный5Марченко Дмитро Іванович

рядовий 225-го гвардійського
стрілецького полку

Хронологія життя: 1923 –
Народився в селі Холодіївка, Лиховського району, в Дніпропетровської області.
Участь в Другій світовій війні.
Після визволення Червоною армією рідного краю Марченка в жовтні 1943 року був призваний до діючої армії. Рядовий 225-го гвардійського стрілецького полку 78-ої гвардійської стрілецької дивізії, що входила до складу 2-го Українського фронту, взяв участь у боях за визволення України. 15 листопада 1943 в одному з боїв отримав кульове поранення. Після цього медкомісія визнала Дмитра непридатним до військової служби. Його комісували. Далі займався педагогічною діяльністю.
У 1957 року Марченко прийшов на роботу до Кам’янець-Подільського педінституту на кафедру математики. Викладав елементарну математику, теорію чисел, основи арифметики і методики викладання.

Раздимаха_Георгій_СеменовичРаздимаха Георгій Семенович
стрілок 1-го мотострілецького полку
Хронологія життя: 17.04.1903 року
Народився в селі Танюшевка Старобельського повіту Харківської губернії (сьогодні Луганщина).
Участь в Другій світовій війні.
У 1941 році пішов добровольцем до 1-го мотострілецького полку УНКВС Москви і Московської області. Повоювати вдалося не довго в листопаді того ж року демобілізований. У грудні 1941 призначили начальником Джамбульської експедиції ЦНДІ ГАіК, а 1943 – начальником гравіметричного загону.
У Кам’янець-Подільському педінституті Раздемаха Г. працював 27 років: деканом фізико-математичного факультету, завідувачем кафедри та доцентом кафедри. Викладав астрономію, математику і деколи фізику. Потім написав підручник з астрономії, яким і надалі впродовж багатьох років користуються студенти по всій Україні.

Безымянный6Савронь Віктор Миколайович

воював у складі дивізіону 235-ої
стрілецької дивізії

Хронологія життя: 1910 р.
Народився в місті Полтаві.
Участь в Другій світовій війні.
У червні 1941 року він був мобілізований до діючої армії. Займався фінансовою службою. У червні 1941 по січень 1942 – діловод-скарбник Харківської авіаційної школи. Був у складі 235-ої стрілецької дивізії 53-ої армії Північно-Західного фронту. Під Шепетівкою отримав контузію. Після лікування назад на фронт у склад І Українського фронту. У лютому 1945 року його 2499-ий зенітно-артилерійський полк 16-ої механізованої дивізії з боями пройшов Німеччину. Нагорода «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».
З 1 лютого 1950 року став працювати асистентом, а згодом старшим викладачем кафедри математики Кам’янець-Подільського педінституту.

Безымянный7Семиліт Михайло Йосипович

інвалід війни 2 гр., учасник Параду Перемоги
Хронологія життя: 01.10.1918
Народився в селі Городянка (нині – селище, адміністративний центр Бородянського району) на Київщині.
Участь в Другій світовій війні.
В 1941 році призваний до армії. Став стрілком 955-го полку 309-ої стрілецької Пирятинської дивізії. Семиліт командував стрілецьким взводом, не маючи офіцерського звання. Тримав оборону в районі аеропорту Святошино, а 7 березня 1944 року після бою з німцями та власівцями Семиліт був поранений, госпіталізований, а коли одужав був направлений до духовного оркестру запасного полку. Як музикант духового оркестру фронту Михайло був відібраний для участі в Параді Перемоги в Москві.
1 вересня 1949 року розпочав роботу викладачем кафедри математики Кам’янець-Подільського педінституту. Потім упродовж 14 років був завідувачем кафедри математики

Безымянный8Скірко Віктор Георгійович

воював у складі 261-го окремого винищувального протитанкового дивізіону 340-ої стрілецької дивізії брав участь у боях

Хронологія життя: 1921 – 2016 рр.
Народився в селі Ніколо-Козельськ, Щироковського району, Дніпропетровської області.
Участь в Другій світовій війні.
У лютому з відзнакою закінчив училище і як лейтенант попросився на фронт під Москву. А там у складі 261-го окремого винищувального протитанкового дивізіону 340-ої стрілецької дивізії брав участь у боях. У 1943 році отримав поранення і вважався загиблим. Після лікування командував батареєю 76-мм гармат у складі 876-го стрілецького полку 276-ої Темрюкської дивізії. За це нагороджений трьома орденами Вітчизняної війни ІІ ст.
У1960 році за конкурсом був обраний на посаду викладача кафедри загальнотехнічних дисциплін Кам’янець-Подільського педінституту.

Безымянный9Суліменко Степан Данилович

заступник командира батареї 7-го окремого
артилерійського

Хронологія життя:. 01.02.1918р. – 09.11.1995р.
Народився в селі Гатна Деражня, Дережнянського району, Хмельицької області.
Участь в Другій світовій війні.
Війну зустрів на посаді заступника командира батареї 7-го окремого артилерійського полку в м. Білосток. У лютому 1942 р. – червні 1943 р. – командир батареї, заступник командира дивізіону. У червні 1942 року отримав звання старшого лейтенанта, у липні 1942 року – капітана.
Нагороди: «За бойові заслуги», « За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»
1958 року прийшов на роботу до Кам’янець-Подільського педінституту на посаду асистента кафедри фізики, згодом – загально-технічних дисциплін і креслення, методики викладання фізики і ТЗН

Безымянный10Хохель (Россо) Валентина Петрівна

служила у 28-м у зенітно-прожекторному батальйоні на посаді начальника станції-шукача

Хронологія життя:15.06.1923 р.
Народилася в селищі Ворзель на Київщині.
Участь в Другій світовій війні.
Насамперед в її військовій справі був полон. Потім служба в зенітно-прожекторному батальйоні.
Робота в Кам’янець-Подільського педінституту розпочалася з викладача на кафедрі математики. Працювала з 1950 р.

Література:
1.Бойовий шлях Івана Іваха // Студентський меридіан. – 2003. – 31 трав.
2.Будзей О. Михайло Семиліт : «Я – солдат» / О. Будзей // Подолянин. – 2006.– 17 лют. – С.7.
3.Вони здобули перемогу : із цікла «Спогади ветеранів Великої Вітчизняної : [про І. Ю. Гнатенка, Л. А. Коваленка, С. Д. Суліменка, М. А. Дудара, В. П. Скрипника, О. В. Лагіна, О. К. Носова] // Радянський студент. – 1985. – 9 трав. – С.1–2.
4.Гаврищук А. П. Де зустріли День Перемоги : фронтовики – майбутні викладачі педінституту (університету) [ В. М. Качур, М. Й. Семиліт, В. П. Скрипко, О. М. Жук] / А. П. Гаврищук // Студентський меридіан. – 2008.– 21 трав. – С. 4.
5.Гаврищук А. П. 90 років від дня народження Михайла Йосиповича Семиліта / А. П. Гаврищук // Календар знаменних і пам’ятних дат Кам’янець-Подільського державного університету на 2008 рік. – Кам’янець-Подільський : К-ПДУ, РВВ, 2007. – С. 53–54.
6.Гаврищук А. П. 90-років від дня народження Івана Вікторовича Іваха(1918–1983рр.) / А. П. Гаврищук // Каледар знаменних і пам’ятних дат Кам’янець-Подільського державного університету на 2008р. – Кам’янець-Подільський, 2007. – С. 16–17.
7.Гаврищук А. Івах Іван Вікторович / А. Гаврищук // Кам’янець-Подільський державний університет в особах. – Кам’янець-Подільський, 2003. – Т.1. – С. 157-163.
8.Гаврищук А. Іван Івах / А. П. Гаврищук, О. Григоренко // –Хмельниччина : роки становлення та поступу (1937–1997) : матеріали Всеукр. наук. іст. краєзн. конф. 26 верес. 1997 р. – Хмельницький, 1997. – С. 64–69.
9.Гаврищук А. Невтомний працелюб : [про І. В. Іваха] / А. Гаврищук // Студентський меридіан. – 1997. – 22 жовт.
10.Гаврищук А. Пам’ять про ректора : [про І. В. Іваха] / А. Гаврищук // Кам’янець-Подільський вісник. – 1998. – 24 січня.
11.Гаврищук А. Справа життя Івана Іваха / А. Гаврищук, Є. Куценко // Студентський меридіан. – 2008. – 14 лют. – С. 3.
12.Гаврищук А. П. Учасник параду Перемоги : [ про М. Й. Семиліта] / А. П. Гаврищук // Кам’янець-Подільський вісник. – 2005. – 5 серп.
13.Георгій Семенович Раздимаха : некролог // Прапор Жовтня. – 1980. – 17 груд. – С. 4.
14.Довголіття Вам і здоров’я // Радянський студент. – 1988. – 2 лют. – С.2.
15.Завальнюк О. М Василь Якович Горошко / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук // Кам’янець-Подільський . державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни. – Кам’янець-Подільський, 2010. – С.99–100.
16.Завальнюк О. М. Іван Вікторович Івах / О. М.Завальнюк, О. Б. Комарніцький, О. Б. Стецюк // Минуле і сучасне Кам’янець-Подільського : політики, військові, підприємці, діячі освіти і науки, культури і медицини : історичні нариси. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2007. – Вип. 2. – С. 263–268.
17.Згадають ветерани : Михайло Йосипович Семиліт інвалід Великої Вітчизняної війни 2 гр., учасник Параду Перемоги / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук // Кам’янець-Подільський . державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни. – Кам’янець-Подільський, 2010. – С. 359–364.
18.Іван Вікторович Івах (до 90-річчя від дня народження) : біобібліогр. покажчик / уклад. : Л. В. Огороднікова, О. В. Гавва, Т. П. Поведа, О. М. Ніколаєв. – Кам’янець-Подільський : К-ПНУ, РВВ, 2008. – 10 с.
19.Ковальський В. Автор – наш земляк : [ про Раздимаху Георгія Семеновича] / В. Ковальський // Прапор Жовтня. – 1973. – 31 лип. – С. 3.
20.Колектив фізико-математичного факультету. Людина та її справа : [про І. В. Іваха] // Рад. студент. – 1988. – 26 січ.
21.Конет І. М. 95 років від дня народження Михайла Йосиповича Семиліта, викладача математики, колишнього завідувача кафедри математики / І. М. Конет // Календар знаменних і пам’ятних дат Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка на 2013 рік. – Кам’янець-Подільський, 2013. – Вип.8. – С. 72–73.
22.Куценко Є. Справа життя Івана Іваха / Є. Куценко // Подолянин. – 2008. – №4.,(25 січня). – С.6.
23.Лозовий В.С. Фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету : минуле і сьогодення : іст. нарис : [ про Марченко Дмитра Івановича ] / В. С. Лозовий, В. С. Щирба, О. М. Рачковський. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. – С. 10. Парад Перемоги : [ про М. Й. Семиліта] // Студентський меридіан. – 2006.– 8 трав. – С. 3.
24.Огороднікова Л. В. Бібліографічна довідка про творчий та життєвий шлях Івана Вікторовича Іваха, ректора інституту / Л. В. Огороднікова // Студентський меридіан. – 2008. – 7 берез.
25.Огороднікова Л. В. Вшанували пам’ять колишнього ректора І. В. Іваха / Л. В. Огороднікова // Студентський меридіан. – 2008. – 7 берез.
26.Огороднікова Л. В. Презентація бібліографічного покажчика до 90-річчя від дня народження І. В. Іваха / Л. В. Огороднікова // Студентський меридіан. – 2008. – 7 берез.
27.Розповідь творців Перемоги : [ І. В. Івах, П. Свідер, Б. Ліпман, В. Скрипко, Б. Хричиков, Ю. Тарасов] // Студентський меридіан. – 2003. – 31 трав. – С. 2.
28.Стульська Н. Р. Івах Іван Вікторович – представник когорти методистів-фізиків України / Н. Р. Стульська // Зб. наук. праць держ. пед. ун-ту. – Кам’янець-Подільський, 2002. – Вип.8. – С.201-204.
29.Фізико-математичний факультет : [про Івана Вікторовича Іваха] // Кам’янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003. – С. 262–273.
30.Шевченко Б. Світла Вам пам’ять солдати війни : [про І. В. Іваха, Й. І. Токара, П. А. Цикру] / Б. Шевченко // Студентський меридіан. – 1995. – 17 трав. – С. 4.
31.65 років Великої Перемоги : [ про Марченко Дмитра Івановича ] // Студентський меридіан. – 2010. – 8 трав. – С. 2.
32.Яшкова О. Георгій Семенович Раздимаха / О. Яшкова, В.Яшков // Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка в особах. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2008. – Т. 3. – С. 444-455.
33.Яшкова О. А. Манакін Леонід Олександрович / О. А. Яшкова, В. П. Яшков // Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка в особах. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2008. – Т.3. – С.378-392.