Чорнобиль: біль людства (до тридцятої річниці трагедії)

Чорнобиль: біль людства (до тридцятої річниці трагедії)

Чи це трагедія? Звичайно.

Та не лише екологічна.

ЧАЕС закрити слід негайно!

Чи це трагедія? Звичайно!

То не скоримось, а вимагаймо,

Покірність – наша вада вічна.

Чи це трагедія? Звичайно!

Чорнобильська катастрофа, яка почалася 26 квітня 1986 р. з аварії на 4-му енергоблоці атомної електростанції, стала на своєму початковому етапі великим потрясінням для населення України, Європи та всієї Північної півкулі, а в подальшому – великою проблемою для нашої держави й світової спільноти в особі різноманітних державних і комерційних структур та міжнародних організацій.

Українське суспільство, яке, за часи своєї історії пережило чимало екстримальних ситуацій, зазнало ще й серйозного радіоактивного удару [1], який у подальшому спровокував значні трансформації у державному та суспільному житті.

У 1986 р. із десяти й тридцяти кілометрованих зон навколо ЧАЕС було евакуйовано близько 116 тис. осіб. Загалом до 1 січня 1987 р. зі 188 населених пунктів вивезено по Україні – 91,4 тис. чол., Білорусії – 23,6 тис., Брянській області (Росія) – 174 чоловік [2].Аварія на Чорнобильській АЕС належить до найбільш техногенних катастроф в історії людства [4]. Радіоактивні викиди згубно вплинули на природне довкілля величезного регіону планети.

Вчені неодноразово попереджали, що недосконалі АЕС будувати в густонаселених районах не можна.

Чорнобильська трагедія як закономірний підсумок радянської політики підірвала багатющий виробничо-господарський комплекс України, який формувався впродовж кількох тисячоліть [3]. Вимушене відселення жителів, підвищена смертність населення середнього та старшого віку великої частини Полісся та інші подібні явища посилили тенденцію прискореного відмирання, а то й остаточного знищення домашніх промислів, ремесл тощо. Колискова слов’янства опинилася у постатомній резервації [5].

Після аварії як відомо, офіційна влада заборонила оприлюднювати будь-яку інформацію про її наслідки, в тому числі медичні. Було засекречено дані про рівень захворюваності, результати лікування, про рівні радіаційного забруднення окремих населених пунктів, показники працездатності й втрату професійних навичок експлуатаційним персоналом тощо [6].

Пройшло 30 років з дня трагедії, але Чорнобиль стукає уц серце.

В людській пам’яті герої:

– герой Радянського Союзу лейтенант В. Правик;

– герой Радянського Союзу лейтенант Віктор Кібенок;

– сержант Микола Ващук;

– старший сержант Володимир Тишура;

– старший сержант Василь Ігнатенко;

– старший сержант Микола Тименюк;

– герой Радянського Союзу майор Леонід Тиметников [7].

Тема Чорнобиль сьогодні, напередодні 20-ї річниці жахливої аварії, звучить з особливою гостротою та актуальністю. Ще не загоїлися його рани, продовжує врізатися в душу слово «зона», ідуть один за одним ліквідатори та колишні мешканці Прип’яті. Все побачене, почуте, пережите, розкривається в повісті «Прип’ятський синдром» [8].

Велика трагедія розбулила нашу совість, яка не дає жити спокійно, забувши про події 30-річної давності. Ніхто сьогодні не вважає, що натиском кнопки аварія на одній із кращих АЕС країни відійшла у минуле. Ми повинні пройти разом ще досить довгий і складний шлях пошуку розв’язання тих глобальних проблем, які поставив перед людством Чорнобиль, інакше ця трагедія довічно тяжітиме над нашим спільним майбутнім.

Cписок літератури:

  1. Барановська Н. П. Вплив Чорнобильської катастрофи на трансформаційні процеси у суспільстві / Н. П. Барановська // Український історичний журнал, 2011. – № 2. – С. 123-142.

  2. Барановська Н. П. Чорнобильська катастрофа в публікаціях / Н. П. Барановська. – Київ : Ін-т історії України НАН України, 2004. – 207 с.

  3. Васюта С. І. Соціально-екологічні проблеми Чорнобильської катастрофи / С. І. Васюта // Український історичний журнал, 1996. – № 3. – С. 3-20.

  4. Васюта С. І. Чорнобильська катастрофа в контексті соціоекологічних проблем / С. І. Васюта // Український історичний журнал, 2001. – № 4. – С. 75-111.

  5. Гольченко Я. П. Несподіваний «вибух» на відянському «Чорнобильському форумі» / Я. П. Гольченко // Віче, 2006. – № 7-8. – С. 11-14.

  6. Кожем’яка О. І. Чорнобиль стукає у серце / О. І. Кожем’яка // Історія в школі, 2004. – № 4. – С. 1-10.

  7. Окунець В. В. На шляхах подолання Чорнобильської катастрофи / В. В. Окунець // Політика і час, 2006. – № 4. – С. 87-94.

  8. Сирота Любов. Прип’ятський синдром : кіноповість / Любов Сирота. – Київ : ВЦ «Просвіта», 2011. – 200 с.

Зав сектором читального

залу №3 історичного ф-ту

Гончарова Ліана

27.04.2016