«Музей – відкрита скарбниця мистецтва» (ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МУЗЕЇВ)

«Музей – відкрита скарбниця мистецтва» (ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МУЗЕЇВ)

18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято.

Міжнародний день музеїв з’явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums — Міжнародна рада музеїв) було прийнято пропозицію російської організації про установу цього свята. І з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах.

За словами Жака Перо, президента ICOM: «Музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь у нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї і суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій».

В Україні вже стало доброю традицією в цей день відкривати двері музейних установ для вільного відвідування. З кожним роком охочих культурно відпочити у цей день стає все більше. А це означає, що у світі є потреба в духовності, яка наповнює наше життя новими відкриттями і відчуттям гармонії.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ УКРАЇНИ

(ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ)

Національний художній музей – один з найбільших і найстаріших в Україні. За тривалий період існування (понад 100 років) в його фондах зібрано унікальну колекцію творів українського живопису, скульптури та графіки від XII ст. до сучасності. Завдяки цьому став одним із центральних закладів зі збереження, вивчення та популяризації національного образотворчого мистецтва, джерелом духовної культури.

Розташований в будівлі, яку створив 1899 року архітектор Городецький Владислав Владиславович для першого в Києві Міського музею. Але це була переробка проекта талановитого московського архітектора Петра Бойцова, якому уряд не дав ліцензію на практичне будівництво. Споруда витримана в неокласичному стилі. Скульптурними оформленням головного фасада займався Е. Саля. На будівництво витратили 249 тис. крб, з яких уряд дав лише 100 тис. крб., 108 тис. крб. виділила родина меценатів Терещенків.

Великі заслуги в розвитку закладу належали Богдану та Варварі Ханенкам, Терещенкам,  В. Хвойці,  М. Біляшівському, Д. Щербаківському, Ф. Ернсту та іншим. Особливо значний внесок в колекцію музею зробив Богдан Ханенко, який подарував свою археологічну колекцію з 3145 предметів, оцінювану в 70 тис. крб. (більше половини вартості всіх експонатів музею на час його відкриття).

Роботу з організації й спорудження музею здійснило створене 1897 року на основі Товариства заохочення мистецтв Київське товариство старожитностей і мистецтв, яке мало на меті «збирання пам’яток в інтересах науки, а також для розвитку естетичного смаку і художньої освіти». 1 серпня 1899 р. у 5 залах 1-го поверху музею відкрили археологічну виставку історичних знахідок Вікентія Хвойки з нагоди XI Всеросійського археологічного з’їзду, що відбувався в Києві. Цей день прийнято вважати датою заснування музею.

Офіційне відкриття й освячення відбулося 23 грудня 1904. Тоді музей одержав назву Київський художньо-промисловий і науковий музей імператора Миколи Олександровича. Одночасно вживалися неофіційні назви Музей старожитностей і мистецтв  і  Київський міський музей. Фактично він став першим загальнодоступним музеєм міста Києва.

Фонди Національного художнього музею України на сьогодні налічують близько 40 000 експонатів, серед яких — шедеври українського та закордонного живопису, скульптури та графіки від часів Київської Русі до сьогодення.

У музеї є одна з найкращих в Україні збірка іконопису, давньої поліхромної скульптури, козацьких портретів XVIII ст., колекція народних картин «Козак Мамай». Також представлені класичні твори живопису XIX ст., український авангард та мистецтво тоталітарної доби, новітні течії живопису межі  XXXXI століть, зібрання  графіки  від  стародруків до сучасності.

Колекція Національного художнього музею України – найбільш широке та повне зібрання українського образотворчого мистецтва в світі. У експозиції музею, відкритого в 1899 році, представлені шедеври українського живопису, скульптури і графіки за від 12 століття до сьогодення. Тут експоновані роботи всіх майстрів, які мали відношення до України: ікони і старовинні «парсуни» – портрети, твори Т. Шевченка і І. Репіна, В. Боровиковського і В. Тропініна, М. Пимоненка і Г. Нарбута, О. Мурашка і Ф. Кричевського. Надзвичайно коштовною також є колекція українського мистецтва епохи бароко – картини, ікони, колекція поліхромної скульптури, стародруків. Особливим зібранням є колекція українського авангарду ХХ століття – твори видатного сценографа О. Петрицького, конструктивіста В. Єрмилова, футуриста О. Богомазова. Експозиція представляє український напрям в творчості таких знаних майстрів авангарду, як О. Екстер, О. Архипенко, Д. Бурлюк. Музейна колекція пізніших десятиліть до початку 21 століття (2000-х років), відображає різноманітність напрямів і течій: від соцреалізму до постмодернізму. У числі представлених тут майстрів – О. Шовкуненко, М. Глущенко, С. Шишко, Т. Яблонська та багато інших.

Український іконопис

Покрова з портретом гетьмана Богдана Хмельницького.Київщина. Дошка липова, темпера, олія, сріблення, позолота, різьблення.

Богородиця Одигітрія. ХІІІ-поч. ХІV ст.

Благовіщення. ХVI ст.

Чудотворна Почаївська ікона Богородиці Ніжності. XVIII ст.

Український живопис

В. А. Тропінін. Українець. 1830-ті роки. Полотно. Олія.

М. К. Пимоненко Жниця. 1889 р. Полотно. Олія.

Гроте. Будівництво Микільського спуску до Дніпра в Києві, 1850 р.

Полотно, олія

В. А. Тропінін. Пряля, 1820-ті роки. Полотно, олія.

М. Мурашко Вид на Дніпро, 1890-ті роки. Полотно, олія

С. Світославський. Зимовий пейзаж. Садиба художника, 1900 –ті роки

М. Івасюк В’їзд Богдана Хмельницького у Київ, 1912, Полотно, олія

І. І. Падалка. Натюрморт, 1920-ті роки. Полотно, темпера.

Г. В. Бородай. Біля вікна. 1977 р.

Яблонська Т.Н. Тиша. 1975р. Полотно, олія

Г. С. Меліхов. Молодий Тарас Шевченко у майстерні К. Брюллова, 1947 р. Полотно, олія

Ю. П. .Луцкевич. Старі, 1989р. Полотно, олія.

Використана література:

  1. Національний художній музей України : альбом / ред. О. Климчук. – Київ : Артанія Нова, 2003. – 415 с.

  2. Український живопис : альбом / упоряд. Ю. В. Белічко. – Київ : Мистецтво, 1985. – 265 с.

  3. Український іконопис ХІІ – ХІХ ст. з колекції НХМУ : альбом / автор проекту А. Мельник. – Київ : Артанія Нова, 2005. – 256 с.

Підготувала бібліотекар

абонементу мистецької літератури

Скоропад Н. Я.