Терновий шлях непідкореного

  • -

Терновий шлях непідкореного

ТЕРНОВИЙ ШЛЯХ НЕПІДКОРЕНОГО

(до 110-річчя від дня народження І. Багряного)

Серцем своїм, втіленім в творів дива,

Мозком, оправленим в мрамур і брила гранітові…

Ми оживаємо там, де зітруться слова.

 Навіть з череп’я відтворить нас сила нова,

І, перевтілені, знову і знову ми з’явимось світові.

Іван Багряний, «Над храмом»

Якщо уявити сучасне українське літературознавство як певний географічний простір із власними ландшафтами та краєвидами, то десь далеко на горизонті ми помітимо ледь уловимі для ока силуети постатей. І чим ближче є вони до сонця, тим далі опиняються від нас. Проте коли якимось незбагненним містичним способом до них наблизитися, то, на свій великий подив, помітимо там і тих, кого здавалося б, добре знаємо. Безумовно, зустрінемо серед них і Івана Багряного. Письменника, який протягом довшого часу спорадично то зникав, то знову виникав у нашій культурній перспективі.

2 жовтня Україна святкує вже 110 ювілей з дня народження одного з найяскравіших письменників української діаспори, талановитого прозаїка, поета, драматурга, публіциста, що пройшов крізь катівні ОГПУ – НКВС, сталінські тюрми й концтабори, проживши трохи більше як півстоліття, перейшовши у вічність нескоренним патріотом. З цієї нагоди пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку «Терновий шлях непідкореного».

Художня спадщина  І. Багряного

Багряний І. Вибрані твориБагряний І. Вибрані твори / І. Багряний. – Київ : Книга, 2007. – 368 с.

 Творчість Івана Багряного – одного з найталановитіших письменників української діаспори, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка (посмертно) – видатне явище української літератури, яскраве свідчення великої синівської любові до Батьківщини.

У книзі вміщено роман «Тигролови» (1944), який приніс письменнику світову популярність і визнання, повість про трагічну сторінку визвольної боротьби у вирі Другої світової війни – «Огненне коло» (1953), а також ранні поетичні і прозові твори, які гідно репрезентують багатогранну творчу особистість Івана Багряного.

Книга адресується як широкому колу читачів, так і шкільній та студентській аудиторії.

Багряний І. Вибрані твориБагряний І. Вибрані твори / І. Багряний. – Київ : Смолоскип, 2006. – 687 с.

Збірка вибраних творів Івана Багряного (1906 – 1963), продовжувача традицій «Розстріляного відродження» 1920-х років в українській літературі й політичній діяльності, презентує його постать як письменника, поета, публіциста і знайомить читача з критичною оцінкою його доробку.

Багряний І. Людина біжить над прірвоюБагряний І. Людина біжить над прірвою : роман / І. Багряний. – Київ : Укр. письменник, 1992. – 320 с.

Роман видатного українського письменника Івана Багряного (1906-1963) багато в чому автобіографічний. У центрі його – образ архітектора Максима, який зазнав знущань у часи сталінщини, але в роки фашистської окупації не може також примиритися і з ідеологією нових господарів. Його товариш-художник за доносом одного із знайомих потрапляє до рук гестапо і гине. За таким же доносом Максима невдовзі хапають «смершисти». Поневіряння по прифронтових тюрмах, допити… Врешті Максимові вдається втекти, кілька разів ледь не гине в дорозі. В дорозі над прірвою…

Багряний І. Огненне колоБагряний І. Огненне коло : повість про трагедію над Бродами / І. Багряний. – Київ : Варта, 1992. – 128 с.

Повість «Огненне коло» – це спроба осмислити і відобразити майже невідому досі, не освоєну художньо сторінку нашої історії періоду Другої Світової війни – діяльність дивізії січових стрільців СС «Галичина», що і на Україні, і в еміграції правдиво висвітлена не була. Іван Багряний трактує її як велику трагедію, коли українці в радянські часи вбивали українців у німецькій формі.

Багряний І. ПубліцистикаБагряний І. Публіцистика : доповіді, статті, памфлети, рефлексіі, есе / І. Багряний ; упор. О. Коновал. – Київ : Смолоскип, 2006. – 855 с.

У книзі вміщено публіцистичні твори, опубліковані вперше в 1966 – 1963 рр. переважно в журналі «Наші позиції» та газеті «Українські вісті» – виданнях Української революційно-демократичної партії, яку в еміграції організовував і впродовж 1948 – 1963 рр. очолював автор.

Публіцистика І. Багряного (1906 – 1963) була засобом боротьби за національну гідність і волю свого народу, за незалежність України. Гострим словом він критикував сталінський тоталітарний режим, викривав російський шовінізм, відгукувався на події в СРСР, аналізував світове політичне життя тощо.

Багряний І. Сад ГетcиманськийБагряний І. Сад Гетсиманський / І. Багряний. – Київ : Наук. думка, 2001. – 548 с.

Роман «Сад Гетсиманський», написаний наприкінці сорокових, за багато років до появи відомого «Архіпелагу ГУЛАГу», викриває жорстокість та підлість сталінської інквізиції, славить незламність людського духу. Твір рекомендований Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального вивчення.

Багряний І. Сад Гетcиманський. ТигроловиБагряний І. Сад Гетсиманський. Тигролови / І. Багряний. – Київ : Україна, 2015. – 870 с.

Романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та  «Тигролови» –  небуденне явище в історії української прози ХХ століття. Про великий резонанс, який мали ці твори в літературно-мистецькому житті української діаспори, свідчать численні дослідження критиків, а також відгуки читачів, надруковані на шпальтах різних видань.

Сьогодні ці романи особливо актуальні. Правдиві сторінки трагічної історії українського народу стануть справжньою пересторогою для молодого покоління, яке прагне побудувати демократичну європейську державу.

Багряний І. ТигроловиБагряний І. Тигролови / І. Багряний. – Харків : Ранок, 2009. – 256 с.

Роман «Тигролови» популярний у всьому світі. Свого часу він розійшовся мільйоновим накладом за кордоном, був перекладений англійською, німецькою, голландською мовами. Німецькі юнаки та дівчата вважали найкращим подарунком у день повноліття отримати книгу з назвою «Тигролови».

Твір сприяє формуванню таких рис характеру, як стійкість, волелюбність, цілеспрямованість, людяність, любов до Батьківщини. Книга розрахована на широке коло читачів.

Багряний І. Тигролови. МорітуріБагряний І. Тигролови : роман = Морітурі : драматична повість / І. Багряний.– Київ : Наук. думка, 2007. – 368 с.

У книзі вміщено роман «Тигролови» та драматичну повість «Морітурі» відомого українського письменника Івана Багряного. Ці твори рекомендовані Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального вивчення.

Літературна критика та листування письменника

Іван Багряний. Листування Т.1Багряний І. Листування 1946 – 1963  : у двох томах. Т. 1. / упор. О. Коновал. – Київ : Смолоскип, 2002. – 706 с. : портр.

До двотомника «Листування Івана Багряного» – відомого поета, письменника і громадсько-політичного діяча, який помер в Німеччині 1963 р., ввійшло понад п’ятсот шістдесят листів до відомих осіб культурно-громадського та політичного українського світу діаспори. В книзі поміщені також статті осіб, які близько співпрацювали з І. Багряним в УРДП, яку він заснував зараз після закінчення Другої світової війни й очолював її до кінця свого життя, чи з особами поза партією, близькими йому. В листах мова про труднощі, що стояли на перешкоді у виданні його літературних творів, про наради, з’їзди, пленуми ЦК УРДП, крайових організацій УРДП в Німеччині й Австрії, Австралії, Англії, Канаді, Франції, Бельгії, Аргентині, по інших державах та діяльність братніх організацій – ОДУМу, ДОБРУСу, СУЖЕРО, Легіону ім. Симона Петлюри, Товариства прихильників УНР та інших, в праці яких членство УРДП брало активну участь.

Іван Багряний. Листування Т.2Багряний І. Листування 1946 – 1963 : у двох томах. Т. 2 / упор. О. Коновал. – Київ : Смолоскип, 2002. – 554 с.

У двотомнику знайдете листування Івана Багряного з Віталієм Бендером, Ростиславом Василенком, Степаном Витвицьким, Володимиром Винниченком, Михайлом Воскобійником, Григорієм Костюком, Уласом Самчуком, Миколою Степаненком та багатьма іншими. Більшість листів, поміщених в цьому виданні, передано на збереження в архів УВАНу в США та до архівів-музеїв Києва.

Балаклицький М. «Нова релігійність» Івана БагряногоБалаклицький М. «Нова релігійність» Івана Багряного : наук. монограф. / М. Балаклицький. – Київ : Смолоскип, 2005. – 167 с.

Ця книжка пропонує дещо несподіваний погляд на літературну постать Івана Багряного, читацьке уявлення про творчість якого вряди-годи затьмарено надмірною політизованістю різного гатунку. Максим Балаклицький прагне прочитати Багряного як релігійного мислителя, як пристрасного шукача віри – віри у справедливе життя, віри в Людину, віри в Бога.

Клочек Г. Романи Івана Багряного «Тигролови» і «Сад Гетсиманський»Клочек Г. Романи Івана Багряного «Тигролови» і «Сад Гетсиманський» : навч. посіб. / Г. Клочек. – Кіровоград : Степова Еллада, 1998. – 79 с.

У свідомості сучасного покоління юних громадян України фактично немає образів позитивних героїв, у яких би вони вчилися патріотизму, глибокої поваги до Батьківщини і праведному устремлінню безкорисливо служити їй. Ось чому введення у шкільну програму з української літератури романів Івана Багряного «Тигролови» і «Сад Гетсиманський», герої яких є сильними і надзвичайно привабливими у суто людському плані особистостями, є фактом абсолютно позитивним.

Важливість посібника проф. Григорія Ключека, написаного у творчому режимі «шкільна версія аналізу твору», полягає у тому, що він допоможе вчителям-словесникам глибше зрозуміти «програмові» твори І. Багряного.

Ладиняк Н. Б. Естетична функція синтаксису прози Івана БагряногоЛадиняк Н. Б. Естетична функція синтаксису прози Івана Багряного : монографія / Н. Б. Ладиняк. – Кам’янець-Подільський : ПП Зловейко Д. Г., 2012. – 168 с.

Монографія присвячена дослідженню індивідуально-авторської манери синтаксичної організації художньої прози Івана Багряного, творчість якого репрезентує українську літературну мову першої половини ХХ століття. У ній визначено синтаксичні засоби мовної стилізації. Проаналізовано мову автора та персонажів, способи їхньої взаємодії. Установлено актуалізатори естетичного вияву синтаксичних одиниць, з’ясовано функцію повторів, роль сполучників в естетичній функції синтаксису.

Книга адресована мовознавцям, викладачам, аспірантам і студентам філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.

Підготувала:

Ситник Людмила Василівна,

завідувач сектору чентрального абонементу