Микола Гоголь – відомий і невідомий

 • 0

Микола Гоголь – відомий і невідомий

З Україною Микола Гоголь пов’язаний не тільки серцем, його синівською любов’ю і бажанням добра, а й усією творчістю.

Микола Васильович Гоголь

Народився письменник в селі Сорочинці Полтавської губернії в небагатій поміщицькій сім’ї 1 квітня 1809 року.

Свою освіту Гоголь почав у 1821 році в Ніжинській гімназії вищих наук. У червні 1828 року, після закінчення гімназії, Гоголь виїжджає до Петербурга на державну службу. Там він був трохи розчарований, оскільки коштів на існування не вистачало, в актори його не приймали, літературна діяльність не вдавалася. Під псевдонімом В. Алов в 1829 році він написав романтичний твір «Ганц Кюхельгартен». Після різкої критики на адресу книги, він сам же знищив її тираж. Перша повість Гоголя «Басаврюк» з’явилася в 1830 році в журналі «Вітчизняні записки». Поступово він став зав’язувати знайомства з літературним гуртком Петербурга. Він спілкувався з О. Сомовим, бароном А. Дельвігом, П. Плетньовим, О. Пушкіним і В. Жуковським. Поступово з’являлися у пресі нові роботи Гоголя. Серед них – «Вечір напередодні Івана Купала», «Сорочинський ярмарок», «Майська ніч». В альманасі «Північні квіти» була надрукована глава історичного роману «Гетьман». Однак його першим великим літературним успіхом стали «Вечори на хуторі біля Диканьки». В цих оповіданнях автор неймовірно яскраво зобразив український побут, з використанням веселощів і тонкого гумору.

У 1833 році письменник вирішив присвятити себе викладацькій діяльності, і вже через рік був призначений помічником професора на кафедрі історії Петербурзького університету. В цей період він повністю зайнявся вивченням історії України, що потім лягло в основу задуму «Тараса Бульби» (1835). Усвідомлюючи всю силу театру, Гоголь зайнявся драматургією. Твір Гоголя «Ревізор» було написано в 1835 році, а в 1836 вперше поставлено. Через негативну реакцію публіки на постановку «Ревізор», письменник залишає країну. Незабаром після цього, письменник поїхав за кордон до Швейцарії, Парижу, де завершив свій твір «Мертві душі».

У 1841 році, повернувшись до Росії, за допомогою Бєлінського він домігся того, щоб в друк вийшов перший том «Мертвих душ». Духовна криза позначається на душевному стані Гоголя. Вночі 11 лютого 1852 року Гоголь спалив другий том, а 21 лютого (4 березня) помер.

Детальніше про життєвий та творчий шлях відомого українця можна прочитати в книзі Олексія Полторацького«Повість про Гоголя». [5]

Книга складається з двох повістей – «У Петербурзі» і «Дальні мандри», які є продовженням повістей про дитячі та юнацькі роки М. В. Гоголя. Повість «У Петербурзі» охоплює період 1829-1836 років. Автор розповідає про те, як молодий письменник працював над творами «Ганц Кюхельгартен» та «Вечори на хуторі біля Диканьки», про першу постановку п’єси «Ревізор» про дружбу Гоголя з Пушкіним, Щепкіним, Жуковським та іншими видатними людьми того часу. В повісті «Дальні мандри» йдеться про перебування письменника за кордоном. У Римі М. В. Гоголь закінчує перший том «Мертвих душ», зустрічається з художником О. Івановим. Та обставини змушують його тимчасово повернутися до Росії.

У нашій бібліотеці наявне нове видання  творів Миколи Гоголя в семи томах, яке містить всі художні та переважну більшість літературно-критичних,публіцистичних і духовних творів письменника. [1]

До першого тому видання творів Миколи Гоголя ввійшла збірка повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки».

До другого тому ввійшла збірка повістей «Миргород»

До третього тому видання ввійшли драматичні твори письменника – комедії «Ревізор» і «Одруження», а також «Додатки до комедії “Ревізор”».

Четвертий том видання творів письменника представляє повісті 1835-1842 років, зокрема «Петербурзькі» повісті – «Невський проспект», «Портрет», «Записки божевільного», «Ніч» і «Шинель».

До п’ятого тому ввійшли перший том поеми «Мертві душі» та пізня редакція окремих глав другого тому, які збереглися.

У коментарях представлена бібліографія перекладів окремих творів письменника українською мовою.

До окремого видання М. Гоголя ввійшли повісті «Тарас Бульба», «Вій» та «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».[2]

У повісті «Тарас Бульба»  Гоголь зумів відтворити епічну міць і велич боротьби українського народу за свою національну незалежність і разом з тим розкрити історичну трагедію цієї боротьби.

Епічною основою повісті «Тарас Бульба» [3]стала національна єдність українського народу в боротьбі з іноземними поневолювачами.

Із глибоким співчуттям висвітлює Гоголь героїчні подвиги запорожців, створюючи героїчно-могутні характери Тараса Бульби й інших козаків, показуючи їхню відданість батьківщині, мужність, широту натури. Тарас Бульба – головний герой повісті. Це виняткова особистість, у якій відбиваються кращі якості не якоїсь окремої групи, а всього козацтва в цілому. Це могутня людина – із залізною волею, щедрою душею й неприборканою ненавистю до ворогів своєї вітчизни.

Славнозвісна повість «Вій» [4]  написана на основі місцевої оповіді про панночку-відьму із с. Прохорівка, яке відвідав письменник.

У фантастичній повісті «Ніч перед Різдвом», що входить до циклу повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки», розповідається про життя українського народу, про веселих та цікавих людей, які живуть в українському селі. У творі гарно описані яскраві народні традиції, колядування та Свят-вечір.

Образи і події, які описані в повісті носять містичний характер. Твір нагадує чарівну казку, в якій відбуваються найчудовіші речі, які можуть трапитися з людьми тільки в Різдвяну ніч. Але твір не викликає у читачів почуття страху, навпаки, забавні образи і смішні сцени змушують нас щиро посміхатися.

Твори Миколи Гоголя введено до шкільної програми.

Микола Васильович Гоголь, який жив і творив більш як півтора століття тому, надзвичайно актуальний  сьогодні. І це найбільше свідчення про нього як про справжнього, живого класика. Гоголя читають, за його творами знімають фільми, у театрах ставлять п’єси. Він залишив у спадок прийдешнім поколінням своїх читачів оповитий повір’ями та легендами поетичний образ України, напрацювання з історії рідної землі, збірки українських народних пісень. Його твори й понині хвилюють глибоким психологізмом, енергією духовних цінностей, ідеалами волі, братерства, морального відродження.

Використана література

 1. Гоголь Микола : зібрання творів : у 7 т. До 200-ліття від дня народження. – Київ : Наук. думка, 2008 –2009.
  Т. 1 : Вечори на хуторі біля Диканьки / упоряд. П. В. Михед. – 2008. – 256 с.
  Т. 2 : Миргород / упоряд. П. В. Михед. – 2008. – 240 с.
  Т. 3 : Драматичні твори / упоряд. П. В. Михед, Н. Р. Мазепа. – 2008. – 199 с.
  Т. 4 : Повісті / упоряд. П. В. Михед. – 2009. – 232 с.
  Т. 5 : Мертві душі / упоряд. П. В. Михед. – 2009. – 360 с.
 2. Гоголь М. Тарас Бульба. Вій. Вечори на хуторі поблизу Диканьки / М. Гоголь. – Харків : Школа, 2006. – 412 с.
 3. Гоголь М. В. Тарас Бульба. Страшна помста : для серед. шк. віку / М. В. Гоголь ; пер. з рос. ; іл. М. Г. Дерегуса, О. А. Літвінова. – Київ : Школа, 2007. – 236 с.
 4. Гоголь М. В. Повісті / М. В. Гоголь. – Харків : Прапор, 2007. – 416 с.
 5. Полторацький О. І. Повість про Гоголя. У Петербурзі. Дальні мандри : повісті / О. І. Полторацький. – Київ : Дніпро, 1975. – 520 с.

Підготувала І. І. Грінішина


Leave a Reply