Вогонь життя Романа Іваничука (90 років від дня народження)

  • 1

Вогонь життя Романа Іваничука (90 років від дня народження)

Роман Іваничук – автор близько п’ятнадцяти історичних творів, в яких він намагається заповнити білі плями в нашій історії, розповідає про видатних діячів України минулих років.

Іваничук Р. І. Вода з каменю; Саксаул у пісках: романи / Р. І. Іваничук. – Харків : Фоліо, 2007. – 414 с.

Роман «Вода з каменю» присвячений Маркіяну Шашкевичу (1811 – 1843) – українському поетові та громадському діячеві, засновникові нової української літератури у Західній Україні. Автор розповідає, як Шашкевич захищав право на існування української мови, боровся проти введення польського алфавіту  в Галичині, робив все, щоб зберегти рідну мову та культуру. Його справу продовжив Іван Вагилевич – герой роману «Саксаул у пісках».

Іваничук Р. Орда : історичний роман. / Р. Іваничук. – Київ : Укр. центр духов. культури, 1994. – 192 с.

У центрі непересічного історичного роману відомого українського письменника – психологічний художній аналіз трагічних подій XVIII ст., пов’язаних з руйнуванням славної козацької столиці – Батурина.

Іваничук Р. І. Четвертий вимір : роман. / Р. І. Іваничук. – Київ : Дніпро, 1985. – 182 с.

Цей твір про Миколу Івановича Гулака, щирого друга і соратника Тараса Шевченка, одного з керівників Кирило-Мефодіївського товариства, відомого математика свого часу, юриста, літературознавця, орієнтолога, філософа, перекладача-поліглота, котрий володів майже двадцятьма мовами… Про долю Миколи Гулака, що відміряла людині тернистий шлях і надії, і відчаю, і незламності від діяльності в Кирило-Мефодіївському товаристві до ув’язнення в Шліссельбурзькій фортеці, де проживав раніше, – цей роман, удостоєний державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка за 1985 рік.

Іваничук Р. І. Четвертий вимір: роман. / Р. І. Іваничук. – Київ : Рад. письменник, 1984. – 207 с.

У романі йдеться про діяльність Кирило-Мефодіївського братства у Києві, про соратника Т. Г. Шевченка – Миколу Гулака, видатного вченого, філософа, математика, зокрема про його перебування у Грузії та Азербайджані.

Лейтмотив твору – дружба українського, грузинського, азербайджанського та російського народів у боротьбі проти царизму в другій половині ХІХ століття.

Іваничук Р. І. Мальви (Яничари). Орда : романи. / Р. І. Іваничук. – Харків : Євроекспрес, 2000. – 416 с.

В томі уміщені два історичні романи лауреата Шевченківської премії Романа Іваничука з Доби Козаччини.

У романі «Мальви» («Яничари»), за який автор зазнав тяжких переслідувань радянської системи, показані катастрофічні наслідки зречення свого народу і батьківщини як для окремої людини, так і для всієї нації. Події роману розгортаються на тлі відродження української державності під проводом Богдана Хмельницького, а також містять непересічний матеріал з тогочасної історії Криму і Туреччини.

Роман «Орда» висвітлює перший в історії масовий геноцид українців після поразки визвольної акції Івана Мазепи – зруйнування гетьманської столиці Батурину. Устами історичних постатей мазепинської доби в історії України, а також християнського священика Єпіфанія, Роман Іваничук глибоко розкриває причини занепаду національної самосвідомості українці, оригінально перегукуючись з історією сучасної України.

Іваничук Р. І. Журавлиний крик : роман. / Р. І. Іваничук. –Харків: Фоліо, 2006. – 382 с. – (Історія України в романах).

Роман Іваничук – відомий український письменник, лауреат премії ім. А. Головка і Національної премії України ім. Т. Шевченка. У його творчому доробку близько п’ятнадцяти історичних творів, якими письменник намагається заповнити білі плями в нашій історії. І він не обмежується лише зображенням тих чи інших подій минулого, а визначає багато проблем, які хвилюють наших сучасників.

Роман «Журавлиний клик» присвячений подіям, що відбувалися у переломні часи української історії. Остаточна ліквідація гетьманства, знищення Запорізької січі, спроба гайдамаків під проводом Івана Гонти і Максима Залізняка відродити втрачену українську державність, утвердження Катерини ІІ на престолі Московської імперії, розгром повстання Пугачова… на цьому історичному тлі діє головний герой роману – філософ Павло Любимський.

Іваничук Р. І. Мальви : історичний роман. / Р. І. Іваничук. –Київ: – Радянський письменник, 1969. – 236  с.

Історичний роман Романа Іваничука «Мальви» зображує події мало або й зовсім ще не висвітлені в українській літературі, а саме – події, що відбувалися напередодні повстання Богдана Хмельницького при султанському й ханському дворах. Колізії роману розвиваються навколо долі дітей полковничихи Марії Самійлихи, котрі, як і мати, в різні часи потрапляють у турецьку й татарську неволю. Повстання Хмельницького розбудило до життя затурканих, засмоктаних басурманством юнаків і дівчину, яких автор символічно називає мальвами.

Сюжет твору гострий, напружений, проте він не стає самоціллю. Автор намагається на історичному матеріалі відтворити епоху.

Підготувала : І. І. Грінішина


1 Comment

ปั้มไลค์

6 Липня, 2020 at 8:20 am

Like!! Thank you for publishing this awesome article.

Leave a Reply