«Тихі зорі вічної пам’яті» (до дня звільнення України від фашистських загарбників)

  • 0

«Тихі зорі вічної пам’яті» (до дня звільнення України від фашистських загарбників)

Щорічно 28 жовтня Україна відзначає одну з найбільш значущих дат в своїй історії – День визволення України від нацистських загарбників. Вперше ця дата в державному календарі свят з’явилася у 2009 році, коли Указом Президента України з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні 28 жовтня було офіційно встановлено Днем визволення України від нацистських загарбників.

Адже саме в цей день у 1944 році відбулося остаточне вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників за межі сучасної України і було покладено край поневоленню нашої території нацистами і лиходійствам, які вони чинили.

Довгим, тернистим і кровопролитним був шлях визволення українських земель. Воєнні дії під час Другої світової війни відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. У 1941–1944 роках на українській землі були зосереджені головні сили вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій. 607 з них було розгромлено саме на території України.

У ході визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. воїнів, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року) та Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року).

Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня  війська вийшли на сучасний кордон нашої держави. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території України цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств. Ми пам’ятаємо всіх героїв, чия боротьба, самовіддана праця і героїзм сприяли звільненню України від нацистів. У серці кожного з нас жива пам’ять про неоціненний внесок українців у спільну перемогу в цій жахливій війні. Тим, хто загинув і тим, хто вижив у пеклі 40-х ми зобов’язані всім, що маємо сьогодні.

Архіви окупації. 1941-1944 / Державний комітет архівів України; упоряд. Н. Маковська. – Київ : Видав. дім “Києво-Могилянська академія”, 2006. – Т 1. – 872 с. : іл.

У книзі вперше представлено інформацію про так звані “окупаційні фонди” державних архівів України. Понад півстоліття цей потужний документальний масив був здебільшого засекреченим і недоступним для дослідників. Тож його публікація слугуватиме розширенню джерельної бази дослідження історії Другої світової війни на українських землях, відкриє нові можливості для глибшого і детальнішого вивчення нацистської окупаційної політики, усіх сфер життя населення на окупованій території.

Гальчак С. Д. Поділля в роки Другої світової війни (1939-1945) : монографія / С. Д. Гальчак. – Вінниця : ТОВ “Меркьюрі-Поділля”, 2018. – 656 с.

У монографії досліджуються події, які відбулися на теренах Поділля в роки Другої світової війни, внесок подолян у Перемогу.

Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матер. Укр. ін-ту нац. пам’яті / [упоряд.: Л.Герасименко, Р.Пилявець]. – Київ; Ніжин, 2010. – 247 с. : іл.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну державу. У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).

Коваль М. В. Україна в Другій світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939–1945 рр.) / М. В. Коваль. – Київ : Альтернативи, 1999. – 335 с. – (Серія “Україна крізь віки” ; т. 12).

У книзі висвітлюється історія українського народу трьох періодів: довоєнного, воєнного й повоєнного. Розкривається перемога народу у Другій світовій та Великій Вітчизняній війнах.

Кучер В. І. Україна у Другій світовій війні (1939–1945) : посіб. для вчителя / В. І. Кучер, П. М. Чернега. – Київ : Генеза, 2004. – 272 с.

У посібнику висвітлюється проблема “Україна у Другій світовій війні 1939–1945 рр.”. Розглядаються питання боротьби українських національно-визвольних сил за українську незалежну державу.

Литвин В. Україна у Другій світовій війні (1939–1945) / В. Литвин. – Київ : Видав. дім “Лі-Терра”, 2004. – 464 с.

Ця книга продовжує серію видань, які присвячені найбільш складним періодам вітчизняної історії. Воєнна доба 1939–1945 рр., попри її широке висвітлення й до сьогодні є часом, який ще потребує свого осмислення.

Лук’яненко Л. Г. Маршал Жуков і українці у Другій світовій війні / Л. Г. Лук’яненко. – Вид. 10-те. – Київ : Альфа Реклама, 2013. – 48 с.

Страшні роки Другої світової війни залишили незагойні рани на тілі української нації. Правду про роль маршала Жукова у долі українського народу розкриває книга Левка Лук’яненка.

Ніхто не забутий, ніщо не забуте / В. Д. Ольшанський, В. К. Бондар, М. А. Царьов. – Київ : Україна, 2011. – 856 с.

У збірнику спогадів ветерани розповідають про героїчні будні Великої Вітчизняної війни, стійкість і мужність радянських воїнів, народних месників, які ціною власного життя наблизили величний День Перемоги.

Патриляк І. К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. – Ніжин : Видавець ПП Лисенко М. М., 2010. – 590 с.

У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню “української проблеми” напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.

Україна в полум’ї війни 1941–1945 / [редкол. : П. П. Панченко та ін.]. – Київ : Україна, 2005. – 560 с. : іл.

На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.

Україна у Великій війні. 1939–1945 / [відп. ред. Ігор Юхновський]. – Київ : Емма, 2014. – 264 с.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу XX століття – Другу світову війну. У запропонованій книзі проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України і пов’язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 p., і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. У праці описуються війна, організація самооборони, буденне життя під різними окупаційними режимами, національно-визвольна боротьба українців та ідейно-політичні лінії розколу в середовищі українських націоналістів.

Україна у Другій світовій війні : до 70-річчя перемоги над нацизмом у  Другій світовій війні. – Київ : Український інститут національної пам’яті, 2015. – 28 с. : іл.

У книзі представлена складна картина світового протистояння на нашій землі та доля українців на всіх фронтах глобального конфлікту.

Українська Друга світова : матеріали Міжнародної наукової конференції до 70-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (5 травня 2015 р., м. Київ) / упоряд. В. М. Яременко. – Київ : К.І.С., 2015. – 208 с.

Матеріали конференції присвячено проблемам історії періоду Другої світової війни та формуванню історичної пам’яті в Україні про цю подію.

Українські в’язні концтабору Маутгаузен: свідчення тих, хто вижив / [упоряд. : Т. В. Пастушенко та ін.]. – Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2009. – 336 с. : іл.

У книзі представлені спогади, листи та історії наших співвітчизників, які дають змогу пролити світло на особливий досвід перебування українських в’язнів в одному з нацистських концтаборів – Маутгаузені. У виданні використано фотографії, документи та листи з фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років.

Автори присвячують це видання пам’яті співвітчизників, які пережили воєнне лихоліття.

Виставку підготувала:

Биковська В. Ф., завідувач сектором читального залу історичного факультету


Leave a Reply