«Ти знаєш, що ти – людина» (до 85-річчя від дня народження Василя Симоненка)

  • -

«Ти знаєш, що ти – людина» (до 85-річчя від дня народження Василя Симоненка)

8 січня минає 85 років від дня народження яскравого представника покоління шестидесятників, витязя української поезії, митця першої величини, символа правди і свободи для майбутніх поколінь, шевченківського послідовника, палко закоханого в рідний край, Василя Андрійовича Симоненка.

Проживши коротке життя, Василь Симоненко став нашою літературною історією, частиною нашої духовності. Він всіма нервами відчував злютовану прирослість до свого кореня, спивав силу, що йому дарувала рідна земля, відчував радість і гіркоту синівського обов’язку перед рідним народом: «Я без тебе нічого не значу, ніби птиця без крил».

Він – наша легенда. Нескорений, як Прометей, з гарячою і пристрасною натурою, непримиренний до ворогів українського народу, великий патріот своєї Вітчизни, щирий і добродійний, він увійшов у літературу як поборник правди і добра.

Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку творчих надбань Василя Симоненка та дослідження його життєвого й творчого шляху літературознавцями.

Розділ 1. Творчі здобутки Василя Симоненка

Симоненко В. Вибране : для середн. та ст. шк. віку / упоряд. текстів, підготов. комент. приміт. та навч.-метод. м-лів Г. М. Кирпи і Д. С. Чередниченка. – Київ : Школа, 2008. – 253 с. : іл. – (Бібліотека шкільної класики).

Окрім творів Василя Симоненка, які вивчаються за шкільною програмою, а також рекомендовані для позакласного читання, до хрестоматії увійшли навчально-методичні матеріали на допомогу вчителеві та учню; літературознавчі коментарії до біографії та творчості письменника, орієнтовні теми творів, рефератів та усних доповідей, тезові плани до них, список рекомендованої літератури.

Симоненко В. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / упоряд. текстів, підготов. комент., прим та навч.-метод. м-лів Г. М. Кирпи і Д. С. Чередниченка. – Київ : Школа, 2002. – 253 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

До книги увійшли навчально-методичні матеріали на допомогу вчителеві та учню: літературознавчі коментарії до біографії та творчості письменника,орієнтовні теми творів, рефератів та усних доповідей, тезові плани до них, список рекомендованої літератури.

Симоненко В. Берег чекань / вибір і коментарі Івана Кошелівця. – Київ : Наукова думка, 2001. – 248 с.

Книга є перевиданням збірки поезій Василя Симоненка, що була видана у Німеччині 1973 р. видавництвом «сучасність». У збірці вміщено поезії, рекомендовані для текстуального вивчення Програмою з української літератури для середніх шкіл.

Симоненко В. Народ мій завжди буде : вірші та казки; для серед. та ст. шк. Віку / упоряд. В. А. Марсюк ; художн. М. І. Стратілат. – Київ : Веселка, 1990. – 159 с. :іл.

Книжку відомого українського поета Василя Симоненка (1935 – 1963) склали вірші, поеми, легенди та казки, які яскраво представляють самобутність митця і давно полюбилися читачам. До неї увійшли також ранні маловідомі твори, що друкувалися лише в періодичній пресі.

Симоненко В. Півні на рушниках : оповідання, щоденник / упорядн., автор вступ. статті М. М. Ільницький; худож. оформл. Е. Є. Дацюк. – Львів : Каменяр, 1992. – 91 с.

До книги українського письменника (1935 – 1963) ввійшли його високі за суспільним звучанням оповідання та щоденник. Багато з цих творів друкується вперше.

Симоненко В. Поезії / В. Симоненко. – Київ : Рад. письменник, 1984. – 246 с.

До книги поета Василя Симоненка (1935 – 1963) ввійшли найкращі ліричні, а також сатиричні й гумористичні вірші, поеми і казки для дітей.

Симоненко В. Ти знаєш, що ти – людина : вірші, сонети, поеми, казки, байки / В. Симоненко. – Київ : Наукова думка, 2001. – 296 с. – (Бібліотека школяра).

Пропонована читачам збірка – перше в Україні найповніше видання поетичних творів Василя Симоненка. До книги увійшло багато поезій, які з тих чи інших причин раніше не публікувалися. Книга стане в пригоді вчителям та учням – до неї включені твори, рекомендовані шкільною Програмою з української літератури, а також прислужиться тим, хто глибше і досконаліше хоче пізнати творчість Василя Симоненка.

Симоненко В. Ти знаєш, що ти – людина : вірші, сонети, поеми, казки, байки / В. Симоненко. – Київ : Наукова думка, 2001. – 296 с. – (Бібліотека школяра).

До книги увійшло багато поезій, які раніше не публікувалися. Упорядник відшукав і включив до збірки навіть ті твори, що були написані поетом на замовлення редакцій газет та журналів і носили певне політичне забарвлення, як того вимагала тодішня номенклатурна ідеологія, і які сам поет часто підписувався псевдонімами. Книга стане в пригоді вчителям та учням.

Розділ 2. Закоханий палко у рідний край (дослідження творчості Василя Симоненка)

Лищенко О. Від імені покоління : (про Василя Симоненка) / О. Лищенко. – Київ : Акцент, 2004. – 176 с.

Ця книга, написана в 1967 – 1968 рр. – художньо-публіцистичне осмислення життя і творчості видатного українського письменника Василя Симоненка (1935 – 1963). Автор – член Національної спілки письменників України, мешкає в Черкасах. Йому належать поетичні збірки «Крутазами» (1999 р.), «Екзамен волі» (2001 р.) та «З відстані свободи» (2003 р.), він лауреат обласної літературної премії «Берег надії» ім. В. Симоненка. Книга розрахована на широке коло читачів.

Симоненко В. Поетична спадщина : посібник для 11 класу / автор-укладач. Г. Г. Корницька. – Харків : Ранок, 1999. – 64 с.

Вчителі української літератури та учні 11 класу знайдуть у цьому посібнику матеріал, необхідний для вивчення творчості В. Симоненка в школі: тексти віршів; аналіз творчого методу поета, проблематика його поезій; зразки учнівських творів.

Вчителям стане у пригоді розробка уроку «Василь Симоненко – поет і людина».

Призначено для учнів 11 класу загальноосвітніх шкіл і вчителів української літератури.

Сніжко М. Симоненкові світанки / М. Сніжко. – Черкаси : Інтроліга Тор», 2015. – 212 с.

У цій книжці спогадами й роздумами про поета Василя Андрійовича Симоненка ділиться його друг і колега журналіст Микола Семенович Сніжко. Видання зацікавить пошановувачів творчості відомого поета й усіх, кому не байдужа його доля.

Сом М. З матір’ю на самоті / М. Сом. – Київ : Смолоскип, 2005. – 134 с.

Розмова поета Миколи Сома із матір’ю незабутнього Василя Симоненка була вперше надрукована 1985 року в журналі «Дніпро», але тоді вона була заредагована секретарями ленінського комсомолу. Пізніше (1990 р.) сей діалог став основою видання книжки «З матір’ю на самоті», але теж порізаний радянською цензурою. І лише тепер у книзі повністю відновлено давні сторінки з життя і творчості «витязя молодої української поезії».

Яременко В. «Щоб правду більш не кидали за грати…» : літ-ний портрет В. Симоненка / В. Яременко. – Київ : Веселка, 2005. – 23 с.

Василь Яременко, відомий дослідник української літератури від найдавніших часів до сьогодні, професор Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, належить до покоління шістдесятників. Василь Симоненко (1935 – 1963), його творчість і життя для нього – не лише історія літератури, а живі молодечі спогади. Поєднання дослідницького й особистого начал робить цю розвідку дуже інформативною, цікавою та глибокою.