«Співець правди і свободи» (до 125-річчя від дня народження українського поета, перекладача, публіциста і громадського діяча Максима Рильського)

  • -

«Співець правди і свободи» (до 125-річчя від дня народження українського поета, перекладача, публіциста і громадського діяча Максима Рильського)

«Лицар краси і добра» Максим Рильський – перекладач, академік, фольклорист, талановитий педагог. Та передусім Максим Тадейович – видатний поет, продовжувач славних традицій класичної літератури.

Максим Рильський народився 19 березня 1895 року в Києві. Змалку познайомився з композитором М. Лисенком, етнографом, дослідником і збирачем українських народних дум та пісень Д. Ревуцьким, актором і режисером П. Саксаганським, етнографом та фольклористом О. Русовим, які справили на нього великий вплив. Деякий час він жив і виховувався в родинах М. Лисенка та О. Русова.

Рильський почав писати рано, перший його вірш надруковано 1907 року, перша юнацька збірка поезій «На білих островах» вийшла 1910 року. Першою вже зрілою, що визначила появу видатного поета, була збірка «Під осінніми зорями».

Рильський М. Зібрання творів у двадцяти томах / М. Рильський. – Київ : Наук. думка, 1983-1990. – Т. 1: Поезії 1907-1929. Проза 1911-1925. – 1983. – 535 с.

Двадцятитомне видання творів М. Т. Рильського містить найповніше зібрання його поетичних, перекладних, літературно-критичних творів, а також вибраних листів. В основу зібрання творів покладено останні прижиттєві публікації. Твори подаються в хронологічному порядку.

Рильський М. Вибрані твори : у 2 т. / М. Рильський. – Київ : Вид-во «Укр. енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2005. – Т. 1: Вірші. Поеми. – 608 с.

У першому томі «Вибраних творів» М. Т. Рильського вміщено вірші та поеми, написані письменником у різні періоди його творчої діяльності. Вони дають можливість осягнути основні теми і мотиви поетичної спадщини митця, відчути неповторний світ образів, дум і поривань автора, просвітлено-життєлюбний дух поета.

Рильський М. Твори в двох томах / М. Рильський. – Київ : Дніпро, 1976. Т. 1: Лірика. – 430 с.

В книзі подано вступну статтю С. Крижанівського «Співець радянської епохи». Зібрано і вміщено лірику, написану поетом упродовж 1910-1964 рр.

Рильський М. Лірика / М. Рильський ; передм. І. Ф. Драча. – Київ : Вид-во «Київ. Правда», 2005. – 240 с.

Книга представляє лірику – лише частину «білих островів», які складають обширний архіпелаг літературної спадщини Максима Тадейовича Рильського, класика українського красного письменства. Вірші, подані у книзі, стали художніми перлинами, створеними поетом і філософом, які навіть мимоволі здатні доторкнутися своїм витонченим словом найчутливіших клавішів людської душі.

Рильський М. Вибране / М. Рильський. – Київ : Дніпро, 1965. – 455 с.

Перед читачем – вибрані поезії великого українського поета Максима Тадейовича Рильського. Прочитати його твори – значить увійти в неповторний і живий поетичний світ, де ніби в казковому лісі переплітається коріння і гілля образів, дум, почуттів, поривань і злетів поета.

Рильський М. Слово про рідну матір: поезії / М. Рильський. – Київ : Молодь, 1977. – 240 с.

У книзі вміщено вірші поета, у яких наскрізним ліричним образом постає людина – творець, патріот, мислитель. В основу збірки покладено крилате мистецтво, благородство людської душі та відданість гуманістичним ідеалам.

Рильський М. Статті про літературу / М. Рильський. – Київ : Дніпро, 1980. – 509 с.

У книжці зібрані основні літературно-критичні та історико-літературні статті видатного українського поета Максима Рильського. В центрі уваги письменника корінні питання розвитку літератури. Видання розраховане на масового читача.

З трудів і днів Максима Рильського / упоряд.: С. А. Гальченко, В. Л. Колесник, М. Г. Рильський, Ю. І. Шаповал. – Київ : А.С.К., 2009. – 656с.

До видання включено вибрану лірику та поетичні переклади М. Рильського, біографічні матеріали, маловідомі спогади про поета. Публікується слідча справа 1931 р., коли поета було ув’язнено до Лук’янівської тюрми в м. Києві, уривки спогадів Ю. Клена й поетичне «Посланіє», стаття Є. Маланюка.

Підготувала

І. Грінішина