Митець багатогранного таланту (до 125-річчя від дня народження М. Рильського)

  • -

Митець багатогранного таланту (до 125-річчя від дня народження М. Рильського)

Була у нього усмішка дитини –
Блакиті української тепло.
Любов’ю серце зроджене було,
Як пісня – чесне, як бджола – завзяте.

Дмитро Паличко

Максим Рильський був людиною великого і щедрого таланту. Його невтомна діяльність на ниві рідної культури – воістину подвижницька, багатогранна і подиву гідна. Він був поетом і перекладачем, академіком і громадським діячем, літературознавцем і мистецтвознавцем, добрим порадником для молодших товаришів по перу.

Народився поет 19 березня 1895 р. в Києві, в сім’ї українського культурного діяча, економіста й етнографа Т. Рильського. Його дитячі роки минули в с. Романівка (на Житомирщині) – в дружбі з селянськими дітьми і палкому, як він сам писав, змилуванні в природі. У Києві вчився в приватній гімназії педагога В. П. Науменка, здобувши там глибоку гуманітарну освіту. Писати почав рано – перший його вірш був опублікований уже 1907 р., а через три роки побачила світ дебютна збірка «На білих островах» (1910). М. Т. Рильський прожив у літературі довге життя – понад півстоліття. Він працював практично у всіх родах і жанрах, створивши неперехідні художні цінності, і залишивши після себе велику літературно-наукову спадщину. Помер поет після тяжкої хвороби 24 липня 1964 р.

Різноманітність і багатство творчої спадщини майстра – взагалі незвичайні. «Вибрані твори» М. Т. Рильського у двох томах [1] – перше з видань започаткованої видавництвом «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана багатотомної серії «Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершин письменства», в якій випускатимуться кращі твори видатних майстрів української та світової літератури, представлених в УЛЕ. У першому томі вміщено вірші та поеми, написані Максимом Рильським у різні періоди творчої діяльності. Вони дають можливість осягнути основні теми і мотиви поетичної спадщини митця, відчути неповторний світ образів, дум і поривань автора, просвітлено-життєлюбний дух поета.

Прочитавши «Вибрані твори» [2] – значить увійти в неповторний і живий поетичний світ, де ніби в казковому лісі переплітається коріння й гілля образів, дум, почуттів, поривань і злетів автора.

До збірки Максима Рильського «Вірші та поеми»[3] увійшли вибрані вірші, написані у 1908 – 1964 роках, та поеми «Марина», «Жага», «Неопалима купина». Це поетична історія нашої України, це роздуми про вічні, вселюдські проблеми – добро і зло, правду і кривду, про сутність життя, про мистецтво, народну пісню і рідну мову.

Глибокий патріотизм та , всеперемагаюча любов до людини, філософське осмислення буття, класична строгість і ясність поетичної форми, довірливість ліричної інтонації – особливості поетичної збірки М. Рильського «Лірика» [4]

Збірник «Незабутній Максим Рильський»[7] розповідає читачеві про Максима Рильського як поета, людину і громадського діяча. Спогадами про видатного поета діляться люди, які близько знали його в житті і творчій праці, дружили з ним чи багато разів зустрічалися на різних форумах, під час відпочинку, на полюванні чи вдома. Книга призначена для найширшого кола читачів.

Монографія Г. М. Колесника «Слово крилате, мудре, пристрасне» [5] присвячена вивченню лексичної синоніміки у творах поета – академіка М. Т. Рильського, дослідженню його синонімічної майстерності. У перших трьох розділах книги досліджуються дієслівні, прикметникові та іменникові синоніми. Заключний розділ книги присвячується творчому використанню поетом геніальної мовно-художньої спадщини Т. Г. Шевченка. Книга розрахована на широке коло читачів – учених-філологів, студентів, учителів, письменників та всіх тих, хто любить рідне слово і цікавиться питаннями його культури.

У книзі С. А. Крижанівського «Максим Рильський» [6] висвітлюється життєвий і творчий шлях, літературно-естетичні погляди Максима Рильського. Особлива увага приділяється поетичній, літературознавчій та перекладацькій майстерності письменника, його внеску в художню скарбницю багатонаціональної літератури. Для викладачів вузів, наукових працівників, учителів середніх шкіл, студентів-філологів.

Cпогади Богдана Рильського «Мандрівка в молодість батька» [8], написані з найкоротшої людської відстані, бо належать вони синові поета, перед очима якого сплинуло все «домашнє» життя. Цікава, до речі, подробиця. Дуже милий (і високої художньої проби) вірш «Синові» (ним відкривається книжка), присвячений півторарічному Богданові, був написаний у квітні 1932 року побачив світ уже після смерті поета. Гадається, що книжка Богдана Рильського знайде свого зацікавленого читача.

Кожен, хто шанує творчість Рильського, кохається в пісні, безперечно зацікавиться книгою М. Боровика та ін. «Рильський і музика»[9]. Блискучий знавець українського фольклору, тонкий цінитель професійного музичного мистецтва, до авторитетної думки якого прислуховувалися славетні композитори, лишив багато поезій, статей, спогадів, висловлювань про місце музики в житті людини,про співаків та композиторів.

Ім’я Максима Рильського широко відоме в нашій країні і далеко за її межами. Натхнена творчість Максима Рильського виховує в людей почуття палкої любові до рідної землі. Краса пейзажів рідної землі, героїка національної історії, волелюбність народу, овіяні пошаною багатьох поколінь імена творців його культури, – для цього М. Рильський знайшов слова виняткової поетичної ніжності й місткості: кожне випромінює цілі пучки дорогих українській людині асоціацій.

Список літератури

  1. Рильський М. Т. Вибрані твори : у 2 т. Т. 1. / редкол.: Павличко Д. В., Зяблюк М. П. та ін. – Київ: Вид.-во «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2005. – 608 с.
  2. Рильський М. Вибрані твори / М. Рильсьий. – Київ: Дніпро, 1977. – 350 с.
  3. Рильський М. Вірші та поеми /М. Рильський. – Київ,1990. – 349 с.
  4. Рильський М. Лірика / М. Рильський. – Київ: Дніпро, 1984. – 286 с.
  5. Колесник Г. М. Слово крилате, мудре, пристрасне / Г. М. Колесник. – Київ : Наукова думка, 1965. – 222 с.
  6. Крижанівський С. А. Максим Рильський / С. А. Крижанівський. – Київ : Вища школа, 1985. – 124 с.
  7. Незабутній Максим Рильський : спогади. – Київ : Дніпро, 1968. – 432 с.
  8. Рильський Б. М. Мандрівка в молодість батька Б. М. Рильський. – Київ : ВАТ «Видавництво «Київська правда», 2004. – 144 с.
  9. Боровик М., Булат Т., Шеффер Т. Рильський і музика М. Боровик, Т. Булат, Т. Шеффер. – Київ : Наукова думка, 1969. – 278 с.

Підготувала:

Чопик  В. П., бібліотекар ЦА