Вічне мистецтво

  • -

Вічне мистецтво

«Писанка – яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску і барвників» – каже нам Вікіпедія.  А ще це мистецтво, спосіб самовираження, продовження вікових традицій предків і національної самоідентифікації.  У віруваннях багатьох народів яйце є втіленням самого життя, його джерела і всього всесвіту. Тому писанки – одне з найдавніших мистецтв.

У 2013 році газета «Дзеркало тижня» розповідала про унікальну глиняну писанку давньоруських часів, виготовлену близько 950 років тому на території сучасної Рівненської області. Того ж року у Львові під час розкопок знайшли 500-річну писанку, виконану вже на шкаралупі яйця, як вважають вчені, гусячого.

Старовинну глиняну писанку датували початком 12 ст.

З часом трансформувалися погляди людини на довколишній світ, на релігію та вірування, писанкарство набувало нових форм та значення. З розповсюдженням християнства на наших територіях писанка стала тісно пов’язана з релігійними обрядами, що заледве не призвело до знищення писанкарства в радянські часи. Проте давнє мистецтво змогло вижити і зараз набуло значного поширення не лише в Україні, а і за кордоном.

На факультеті КСПП існує багаторічна традиція майстер-класів з розпису писанок у передвеликодній тиждень, і щоб її не переривати, провідний бібліотекар факультетської бібліотеки Лук’янчук Ірина Миколаївна презентує відвідувачам сайту свою цьогорічну писанкарську роботу з використанням традиційних подільських узорів.

У зв’язку з карантинними заходами і рекомендаціями уряду залишатися вдома, для її виконання використано сирі  білі та темні курячі яйця, звичайну парафінову свічку, саморобне писальце з фольги та дерева. оцет і прості харчові фарби.

Всюди техніка простого розпису і фарбування, лиш писанка посередині виготовлена методом травлення в оцті темного яйця.

Техніка «дряпання»

І трохи торішніх:

Час минає, а писанкарство живе і передається від батьків до дітей, від вчителів до учнів. Важкі часи минуть і все стане на свої місця, а писанки й надалі радуватимуть око.

Зі святом весни!