Війні немає забуття!

  • -

Війні немає забуття!

Минають роки… Мільйонам людей, що народились у мирний час, все важче перенестись думкою й уявою в той час, який уже став історією, далекою і незбагненною. Але історія Другої світової війни живе у спогадах людей, які пережили жахи небаченої війни.

Перемогу над німецько-фашистськими загарбниками здобуто спільними зусиллями багатьох народів. Серйозних ударів по ворогові завдали армії західних союзників, учасники Руху Опору. Однак саме наш народ, його героїчна армія винесли основний тягар війни, відіграли вирішальну роль у перемозі.

У фондах нашої бібліотеки є чимало цікавих книг, документів для усіх тих, хто проявляє інтерес до історії Другої світової війни. Пропонуємо Вашій увазі деякі з найбільш цікавих.

Друга світова війна була наймаштабнішим воєнним конфліктом у світовій історії, її хід і наслідки були і залишаються об’єктом наукових досліджень фахівців багатьох країн світу.

Науковці нашого вузу не залишились осторонь цієї теми. О. М. Завальнюк, С. В. Олійник, С. В. Трубчанінов підготували посібник «Україна в період Другої світової війни» [2] для студентів історичного факультету, який містить матеріали необхідні при вивченні цього періоду в історії України.

Сучасні українські історики намагаються подати нове бачення подій війни на території України.

Автори книги « Україна в полум’ї війни 1941-1945 років» [7] на основі нових архівних джерел розглядають найважливіші операції на території України, що суттєво вплинули на подальший хід війни. У книзі розкриваються діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, що визволяли українську землю від ненависного ворога.

У перших рядах народу, що боровся з окупантами, йшла його гордість і надія – славна молодь України. Сини і дочки українського народу у боротьбі з фашистами показали зразок сміливості та героїзму. Подвиг групи юнаків і дівчат невеликого міста Краснодон зображено у книзі «Молода гвардія України»[5].

Кожен день війни приносив нові подвиги, героїзм і самопожертву українських патріотів, які поклялися не складати зброї доти, доки останній гітлеровець не буде вигнаний з рідної землі. У загальній боротьбі проти німецько- фашистських загарбників активну участь брали і жителі Поділля. В перші місяці окупації тут винникає ряд підпільних організацій.

У збірнику «Поділля у Великій Вітчизняній війні» [6] публікуються документальні матеріали, архівні документи, які будуть цікаві передусім вчителям, викладачам, лекторам, науковцям, студентам, а також усім тим, хто бажає детальніше  ознайомитись з героїчною боротьбою подолян проти фашистської навали.

Полум’я війни обпалило без винятку усі області України. У виданні «Хмельниччина у 1941 – 1944 рр. : хроніка війни» [3] авторами зібрано фактографічний матеріал про нашу область у роки німецької окупації. Значна частина фактів подається вперше та висвітлює різні аспекти життя жителів області та їх героїчної боротьби проти ворога.

Книга кам’янчанина М. П. Дембіцкого «Бои за Каменец весной 1944 года» [1] буде цікавою для студентів, викладачів, учнів, краєзнавців нашого міста. Героїчні сторінки оборони та звільнення Кам’янця-Подільського у березні 1944 року – данина пам’яті захисникам міста. Автор захоплюючи показав стійкість і героїзм жителів та оборонців славного Кам’янця.

Швидкий плин нашого часу… Ветеранів тієї жахливої війни стає все менше. Але гострішим стає бажання увіковічити їх безсмертний подвиг. Вірші нашого сучасника подолянина Миколи Коваля –  це слово до мертвих і живих. Його збірка «Ідуть ветерани» [7] видана до 60-ї річниці великої Перемоги. Герої його віршів – реальні, живі і загиблі, і безвісти зниклі.

Маємо надію, що представлений бібліографічний огляд буде цікавим для наших читачів.

Список літератури:

  1. Дембицкий Н. П. Бои за Каменец весной 1974 г. / Н. П. Дембицкий.  – Каменец-Подольский : Абетка, 1999. – 116 с.
  2. Завальнюк О. М. Україна в період Другої світової війни : навч. посіб. / О. М. Завальнюк, С. В. Олійник, С. В. Трубчанінов. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2012. – 544 с.
  3. Завальнюк О. М. Хмельниччина у 1941 – 1944 рр.. : хроніка війни / О. М. Завальнюк.  – Кам’янець-Подільський : Абетка-Нова, 2015. – 140 с.
  4. Коваль М. Ідуть ветерани / М. Коваль. – Хмельницький, 2005. – 57 с.
  5. Молода гвардия України. – Київ : Укрдержвидав, 1943. – 70 с.
  6. Поділля у Великій Вітчизняній війні (1941-1945 рр.) : збірник документів і матеріалів. – Львів : Каменяр, 1960. – 415 с.
  7. Україна в полум’ї війни. 1941 – 1945. – Київ : Україна, 2005. – 560 с. : іл.

І.Л. Озімовська, провідний бібліотекар
центрального абонементу