«СПАЛИТИСЯ В БЕЗУПИННІМ ЖИТТЮ…»: пасіонарна енергетика слова і чину Юрія Липи

 • -

«СПАЛИТИСЯ В БЕЗУПИННІМ ЖИТТЮ…»: пасіонарна енергетика слова і чину Юрія Липи

Справжню історію Кам’янець-Подільського державного українського університету, заснованого 1918 року гетьманом Скоропадським і першим ректором Іваном Огієнком, ми почали відкривати лише в роки незалежності. Відомими стали й факти з життя особистостей, що з різних причин пов’язували свою біографію з Кам’янцем на Поділлі, водночас залишаючи помітний слід в історії та культурі України, зокрема і в літературі.

Значна науково-дослідницька робота по напряму вивчення і популяризації творчої спадщини видатного вченого-гуманітарія Івана Огієнка зумовила створення Центру огієнкознавства. В межах роботи Центру у 2015 році було запроваджено щорічні пам’ятні лекції на пошану першого ректора університету, які потім видавалися окремими книжечками. Автором та ініціатором цієї ідеї є доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри історії української літератури та компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Олег Рарицький. На сьогодні їх є вже 5:

 • Елеонора Соловей. Володимир Свідзінський: проблеми майбутньої наукової біографії (2015);
 • Галина Тарасюк. Микита Годованець: художньо-епістолярний аспект біографії (2016);
 • Надія Баштова, Теодор Костюк. «…Праця моя – це не амбіція»: літературний портрет Григорія Костюка у контексті епохи (2017);
 • Сергій Копилов, Олександр Завальнюк. Першопроходець: Іван Огієнко – освітянин, будівничий, ректор Кам’янець-Подільського державного українського університету (2018);
 • Ігор Набитович. Поезія Михайла Драй-Хмари: Weltschmerz Буття (2019).

Сьогодні, 22 жовтня 2020 року, під час роботи ІІ Всеукраїнської наукової конференції «Традиції Івана Огієнка у світлі вітчизняної науки» професор Ізмаїльського державного гуманітарного університету Галина Райбедюк прочитає відкриту лекцію, присвячену Юрію Липі, відомому громадському діячеві, письменникові, поетові, лікареві, авторові української геополітичної концепції, ідеологові українського націоналізму.

Народився Юрій Липа 5 травня 1900 року в Одесі в сім’ї Івана Липи, видатного українського діяча і патріота. У 1918 році Юрій покинув рідне місто. Через Кам’янець-Подільський, де він почав вивчати право в нашому університеті, опинився в Празі, потім в Станіславові, а тоді в Тарнові та у Винниках коло Львова. У 1922 році вступає до Познанського університету на медичний факультет. Згодом практикуючи медицину, він вступив до варшавської Школи Політичних Наук. з того часу заглибився в політику й економіку, а в письменстві перейшов на поетичну прозу. 1940 року разом з Левом Биковським та Іваном Шовгенівим утворюють у Варшаві Український Чорноморський інститут – науково-дослідну установу вивчення політичних і економічних проблем, що постануть перед Україною після здобуття незалежності. Після переїзду до Яворова влітку 1943 року став одним з активних учасників українського руху Опору. З липня 1944 року був курінним отаманом в повстанському шпиталі в с. Іванники на Яворівщині. 19 серпня 1944 року Юрія Липу захопили енкаведисти, а 20 серпня – його замордували в с. Шутова Яворівського району. Наказом вищого керівництва УПА Юрію Липі було присвоєно ступінь полковника УПА посмертно.

Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку, присвячену Юрію Липі.

Кам’янець-Подільський національний університет. Перші 100 років поступу / [автори: С. Копилов, О. Завальнюк, А. Філінюк та ін. ; редкол.: С. А. Копилов (гол.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2018. – 208 с.

Ювілейна книга присвячена 100-річчю славетного навчального закладу вищої освіти Поділля, одного з первістків національної освіти України. З її сторінок постає історія заснування та перші сто років вишу, здобутки на освітянській ниві його професорсько-викладацького складу, життя студентства, розповідь про реорганізації навчального закладу, навчальну, наукову, спортивну, міжнародну та культурну діяльність університету.

Кам’янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення / [творчий задум та заг. ред. О. М. Завальнюка]. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003. – 408 с. : іл. – (Про бібліотеку с. 52–53, 87, 90, 116, 195).

Книга розповідає про історію і сьогодення Кам’янець-Подільського державного університету – найдавнішого вищого навчального закладу Поділля.

Завальнюк О. М. Історія Кам’янець-Подільського державного українського університету в іменах (1918–1921 рр.) / О. М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2006. – 632 с.

У виданні досліджуються імена державних, освітніх і громадських діячів, пов’язаних із заснуванням, становленням та функціонуванням Кам’янець-Подільського державного українського університету (1918–1921 рр.). Ім’я Юрія Липи згадується у зв’язку з тим, що у 1919 році він був умовнодійсним студентом правничого факультету Кам’янець-Подільського державного українського університету.

Іван Огієнко – організатор, керівник і оборонець Кам’янець-Подільського державного українського університету (1918–1920 рр.) : Документи. Матеріали. Світлини: хроніка діяльності / [уклад. і авт. статті: С. А. Копилов, О. М. Завальнюк]. – Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2014. – 384 с.

У науково-документальному виданні із серії, присвяченої 100-річчю заснування Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, вміщено документи, матеріали, світлини і перелік переконливих фактів про багатогранну, цілеспрямовану діяльність фундатора і першого ректора цього вищого навчального закладу, міністра народної освіти і головного уповноваженого уряду УНР, визначного громадського діяча, відомого вченого-мовознавця та історика української культури, екстраординарного професора Івана Івановича Огієнка (1882–1972) в царині заснування, юридичного оформлення і подальшого розвитку створеного за його найактивнішої участі державного українського університету в Кам’янці-Подільському.

Липа Ю. Вірую. Вибрані вірші / Ю. Липа. – [перевид. за збіркою 1938 р.]. – Львів : Каменяр, 2000. – 102 с.

Автор – представник тої частини покоління, яке повіривши, що живе у вийнятково геройський час з дороговказами до великого майбутнього, молиться до Сили, Перемоги, Нації, Раси, Волі, Людини та Чину. З перших реліґійних поезій Липи у його збірці маємо вражіння, що автор уміє молитися теж як реліґійна людина; а в інших бачимо, що реліґійність перемішана у нього з незовсім природною кровожерливістю. А проте поет може вільно мати всі настрої окремо і змішані, хиткі як троща в темряві, навіть тоді, коли він переконаний, що він має ідеї і то бетоново міцні та кришталево вирізблені. Ю. Липа має справжній поетичний талант.

Липа Ю. Нотатник : новелі / Юрій Липа. – Детройт : Укр. Прометей, 1955. – Т. 1. – 112 с.
Липа Ю. Нотатник : новелі / Юрій Липа. – Детройт : Український Прометей, 1955. – Т. 2. – 125 с.
Липа Ю. Нотатник : новелі / Юрій Липа. – Детройт : Український Прометей, 1955. – Т. 3. – 125 с.

«Нотатник» – це три книги оповідань і повістей, які є оригінальними зразками художньої прози, присвячених бурхливим подіям українських визвольних змагань 1918–1920 рр. Характерною рисою цих творів є надзвичайна сила відчуття стихійної могутності української визвольної боротьби і неповторного й безприкладного героїзму української людини в цій священній боротьбі. Мову у цьому виданні збережено за оригінал першого видання видавництва «Народній стяг» у Львові 1936 р.

Липа Ю. Проклятий скарб. Козаки в Московії : роман / Ю. Липа. – Донецьк : БАО, 2014. – 448 с. – (Видатні українські твори. Історія в романах та повістях).

Пригодницький роман “Козаки в Московії” належить перу Юрія Липи. Головний герой твору Григорій Трембецький, козак і купець, прагне здобути “найбільший скарб Московії”, який цар Іван IV заховав десь на далеких берегах Волги. Ціною неймовірних зусиль Трембецький дістається тих місць, але нічого не знаходить там. “Найбільший скарб Московії” виявляється лише ілюзією… До видання також увійшли новели Юрія Липи, присвячені визвольним змаганням 1917–1920 рр., учасником яких був письменник.

Липа Ю. Ліки під ногами / Ю. Липа. – Київ : Україна, 1996. – 111 с.

У книжцi простежено українськi традицiї лiкування травами, вмiщено ботанiчнi описи рослин, пропонованих для домашньої аптечки, вказано їх фармакологiчну дiю, способи застосування в домашнiх i амбулаторних умовах рослинних лiкiв при захворюваннях внутрiшнiх органiв, нервової i кровоносної систем, шкiри, при отруєннях їжею тощо. Подано також стислi характеристики 114 найважливiших рослин iз зазначенням показань i призначень.

Липа Ю. Призначення України / Юрій Липа. – Львів : Просвіта, 1992. – 270 с.

У цій філософсько-ідеологічній праці Юрія Липи зроблено спробу витворення поняття геополітичних ознак української території, історичних та психологічних основ формування української ментальності, що має надзвичайно важливе значення в усвідомленні українцями свого місця. Ця книга є не лише пам’яткою суспільно-політичної думки в Україні першої половини ХХ ст., а й серйозним науковим дослідженням геополітичних проблем України, які актуальні й сьогодні.

Липа Ю. Розподіл Росії (з 28 схемами і 1 мапою в тексті) / Юрій Липа. – 2-ге вид., випр. – Ню Йорк : Говерля, 1954. – 127 с.

Книга «Розподіл Росії» стала логічним продовженням геополітичних накреслень Юрія Липи. Український мислитель визначив головну суперечність Росії як нації та держави: вона розривається між Європою й Азією, між ментальними та інтелектуальними інтенціями своїх еліт і народних мас, між національною органічністю та імперською захланністю, між Заходом і Сходом як цивілізаціями. У цьому закорінені всі проблеми Росії: вічне скрите протиборство-ненависть між її класами, що знайшли своє яскраве вираження у диктатурі і наджорстокостях большевизму, вічна схильність до крайнощів, що часто призводять до руїн і злочинів масового характеру, вічна імперсько-геополітична ворожість до інших народів, які в неї завжди діляться тільки на «більших» і «менших» ворогів, а друзями бувають тільки як раби або засоби для міжнародних маніпуляцій. Автор доводить штучність російської нації з урало-фінською душею, слов’янською мовою, татарською психологією, перейнятим за часів іга від монголів китайським внутрішнім рабством.

Липа Ю. Геополітичні орієнтири нової України / Ю. Липа. – Київ, 1999. – 24 с.

Дане видання вміщує дві праці Юрія Липи, написані на початку 40-х років: “Геополітичні ескізи нової України”, “Панування, труд і лад”. Автор, опираючись на історичний досвід Українського державотворення, намагається визначити пріоритетні напрямки майбутнього розвитку держави. Адже кожна нація, кожна держава має на цій землі свою місію, свій шлях, своє історичне призначення. Має свою місію і Україна. Сьогодні проблеми, котрі піднімав Липа ще понад півстоліття тому, є надзвичайно актуальними. За невизначеності векторів орієнтації, в часи пошуків «господаря» чи «покровителя» чи то на Заході, чи на Сході, є доречним і необхідним звернутися до спадщини наших великих попередників, а відтак знову навчитися орієнтуватися на власні сили і єдиною стратегією бачити інтереси і добро української нації.

Згадаймо лікаря-вояка Юрія Липу // Пізнайте своє минуле / [опрацьовано і вид. щотижневою укр. радіопрограмою «Українська Вечірня Трибуна» ; упоряд. і зред. М. Харкевич]. – Чікаго, 1997. – С. 30–31.

Книжечка «Пізнайте своє минуле» є спробою заповнити білі плями історичній пам’яті українського народу, яких було безліч після розпаду Радянського Союзу. Тож укладач пропонує коротку збірку розповідей про найважливіші події українського минулого та про героїв та героїнь, що наблизили державне відродження України. Усі ці розповіді були частиною щотижневої радіопрограми «Українська Вечірня Трибуна» в американському місті Чікаго.

Баган О. Юрій Липа: людина і мислитель / О. Баган // Баган О. Лицарі духу (Українські письменники-націоналісти – «вісниківці») / О. Баган, З. Гузар, Б. Червак. – Дрогобич : Відродження, 1996. – С. 83–126.

У цій частині книги подається біографія Юрія Липи. Також аналізуються поетичні збірки «Світлість» (1925), «Суворість» (1931), «Вірую» (1938), новели, зібрані у три томи «Нотатника» (1936–1937), роман «Козаки в Московії» (1934), збірка творів в жанрі есе «Бій за українську літературу» (1935), праці «Українська доба» і «Українська раса» (1936), які є плодом його політично-ідеологічних пошуків й міркувань та «Всеукраїнська трилогія», яка є найповнішим втіленням ідейно-філософських поглядів Юрія Липи і складається з «Призначення України» (1938), «Чорноморської доктрини» (1940), «Розподілу Росії» (1941).

Новелістика Юрія Липи: особливості поетики // Саєнко В. Українська література ХХ ст.: діапазони творчих голосів і мистецьких відкриттів. Вибрані літературознавчі праці / В. Саєнко. – Львів : Піраміда, 2016. – С. 234–243.

Цю літературознавчу книгу складають дослідження, статті, есеї про українських письменників ХХ ст., починаючи від раннього модернізму, продовжуючи творцями епохи Розстріляного Відродження та закінчуючи прозаїками-шістдесятниками та художниками слова межі тисячоліть. У розділі, присвяченому Юрію Липі, автор зосереджує свою увагу на новелах, вміщених у тритомнику «Нотатник».

Треті Липівські читання : зб. матер. всеукр. наук.-практ. конфер., 5–6 трав. 2006 року / Південноукраїнський держ. педагог. ун-т ім. К. Д. Ушинського ; Благодійний фонд Івана та Юрія Лип ; [упоряд. Г. Дольник]. – Одеса : Друк, 2007. – 140 с.

Збірник містить матеріали Третіх Липівських читань, у яких взяли участь представники творчої інтелігенції та вчені Києва, Одеси, Сум, Кам’янця-Подільського. Присвячено пам’яті Івана та Юрія Лип.

Четверті Липівські читання : зб. матер. всеукр. наук.-практ. конфер., 18–19 квіт. 2008 року / Південноукраїнський держ. педагог. ун-т ім. К. Д. Ушинського ; Благодійний фонд Івана та Юрія Лип ; [упоряд. Г. Дольник]. – Одеса : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2007. – 140 с.

Збірник матеріалів Третіх Липівських читань є внеском до популяризації творчості видатних синів України, а також стимулом до подальших, глибших і впевненіших кроків у галузі дослідження і розвитку ідей, які сповнювали душі і серця Івана та Юрія Лип, їх соратників та послідовників. Присвячено пам’яті Івана та Юрія Лип.

Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Філологічні науки / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: Л. М. Марчук (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : ПП Потапов, 2010. – Вип. 21. – 196 с.

Збірник наукових праць відображає досвід науково-дослідницької і практичної діяльності філологічних факультетів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Значна кількість статей цього збірника присвячено життю і діяльності Юрія Липи, зокрема:

 • Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський державний український університет в житті Івана та Юрія Лип (1919–1920 рр.). – С. 3–6.
 • Баган О. Р. Юрій Липа і Дмитро Донцов: змагання ідей чи особистостей? – С. 6–9.
 • Громик Л. І. «Всеукраїнська трилогія» Юрія Липи: модель націогенезу. – С. 9–11.
 • Кушнір О. Ю. Концепція історії України у «Всеукраїнській трилогії» Юрія Липи. – С. 11–14.
 • Шишкова А. Д. Джерела формування світогляду Юрія Липи. – С. 17–20.
 • Бикова О. М. Спроба осмислення національної буттєвості в публіцистиці Юрія Липи. – С. 21–24.
 • Колкутіна В. В. Жанр «біографія-світогляд» як літературознавча проблема (за есеїстикою Юрія Липи та Дмитра Донцова). – С. 24–29.
 • Поліщук Я. О. Київ як художній текст та ідеологічний концепт : [у тврчості Юрія Липи]. – С. 29–33.
 • Райбедюк Г. Б. Антропологічна складова художньо-філософської концепції письменника (на матеріалі творчості Ю. Липи та В. Стуса). – С. 33–38.
 • Товкайло В. Т. Юрій Липа – сподвижник української культури і державотворення / В. Т. Товкайло, С. Р. Товкайло. – С. 38–40.
 • Товкайло В. Т. Релігійний світогляд українців як одна із підвалин української державності у поглядах Юрія Липи. – С. 40–42.
 • Ковалів Ю. І. Необарокова лірика Юрія Липи. – С. 45–49.
 • Красуцький О. М. Концепція надлюдини у творчості Юрія Липи. – С. 49–51.
 • Левицька Н. Є. Період міжвоєнного двадцятиліття у різножанровій творчості Ю. Липи. – С. 51–53.
 • Малютіна Н. П. Драматизація балади і баладність драматичних поем у творчості Юрія Липи. – С. 54–56.
 • Почапська-Красуцька О. І. Трагедія зденаціоналізованого народу у поетичній спадщині Юрія Липи. – С. 56–58.
 • Сінченко О. Д. Модель національного буття в поезії Юрія Липи. – С. 59–61.
 • Турган О. Д. «Ярмарок» Ю. Липи як культурний текст. – С. 62–65.
 • Фоміна Л. Г. Поезія Ю. Липи та Миколи Вінграновського: національна іманентність тексту. – С. 65–70.
 • Якимович О. Л. Історіософська концепція творчості Юрія Липи (на матеріалі збірки «Суворість»). – С. 70–73.
 • Васьків М. С. «Козаки в Московії» Ю. Липи і «Рубікон Хмельницького» Ю. Косача як історичні романи. – С. 74–77.
 • Кучеренко С. В. Образ Одеси очима Ромка Гринева (за однойменною новелою Ю. Липи). – С. 77–81.
 • Набитович І. Й. Антиколоніяльна парадигма роману Ю. Липи «Козаки в Московії» та її етнопсихологічні аспекти. – С. 81–88.
 • Руснак І. Є. Художній світ новели «Ганнуся» Юрія Липи. – С. 90–94.
 • Томчук О. Ф. Роман Ю. Липи «Козаки в Московії»: національна риторика тексту. – С. 95–99.
 • Цибуковська М. С. Зброя як знаковий образ-символ у новелах Юрія Липи й Уласа Самчука. – С. 99–103.
 • Горох Г. В. Особливості поетичного мовлення Юрія Липи. – С. 106–110.

Перелік наукових статей, вміщених у наукових збірниках
Кам’янець-Подільського національного університету
імені Івана Огієнка:

 1. Вінюкова В. М. Іван і Юрій Липи на Поділлі / В. М. Вінюкова // Матеріали IX-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції. Конференція присвячена 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні / [редкол.: І. С. Винокур (голова ) та ін.]. – Кам’янець-Подільський, 1995. – С. 241–243.
 2. Ковалів Ю. І. Необарокова лірика Юрія Липи / Ю. І. Ковалів // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: літературознавство / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: О. В. Кеба (відп. ред.), Л. В. Шулик (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – 2011. – Вип. 1. – С. 48–57.
 3. Колощук Н. Г. «Нотатник» Юрія Липи та «Кінармія» Ісаака Бабеля: два погляди на одну війну / Н. Г. Колощук // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: літературознавство / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: О. В. Кеба (відп. ред.), Л. В. Шулик (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – 2011. – Вип. 1. – С. 57–66.
 4. Малютіна Н. П. Драматизація балади і баладність драматичних поем у творчості Юрія Липи / Н. П. Малютіна // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: літературознавство / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: О. В. Кеба (відп. ред.), Л. В. Шулик (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – 2011. – Вип. 1. – С. 93–98.
 5. Набитович І. Й. Антиколоніальна парадигма роману Ю. Липи «Козаки в Московії» та її етнопсихологічні аспекти / І. Й. Набитович // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: літературознавство / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: О. В. Кеба (відп. ред.), Л. В. Шулик (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – 2011. – Вип. 1. – С. 99–112.
 6. Турган О. Д. «Ярмарок» Ю. Липи як культурний текст /О. Д. Турган // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: літературознавство / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: О. В. Кеба (відп. ред.), Л. В. Шулик (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – 2011. – Вип. 1. – С. 93–98.
 7. Якимович О. Л. «Дух, що тіло рве до бою…»: середньовічний світ у ліриці Юрія Липи / О. Л. Якимович // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Філологічні науки / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка ; [редкол.: Ю. О. Маркітантов (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – Вип. 17. – С. 192–194.

Перелік статей, вміщених у журнальних та газетних виданнях, що зберігаються у фондах бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка:

 1. Боронь О. «Розлючені вали… уповні бачив я…» : Юрій Липа та Артюр Рембо : спроба зіставлення / О. Боронь // Українська мова та література. – 2001. – Число 210. – С. 11–12.
 2. Будзей О. Іван Липа – справжній українець / О. Будзей // Подолянин. – 2015. – 20 лют. (№ 8 (1279)). – С. 8.
 3. Будзей О. Кам’янець Липівський : [Юрій Липа] / О. Будзей // Подолянин. – 2013. – 12 лип. (№ 48). – С. 8.
 4. Головатий Н. Де вони – кордони української душі? / Н. Головатий // Персонал-Плюс. – 2007. – 26 верес. – 2 жовт. (№ 37). – С. 7.
 5. Гринів О. Історична місія України: геополітичний і моральний вимір. (Роздуми про теоретичну спадщину Юрія Липи) / О. Гринів // Наука і суспільство. – 2015. – № 5–6. – С. 22–29.
 6. Ільницький М. Не зрікатися своєї душі [концепція України в творчості Юрія Липи] / М. Ільницький // Дивослово. – 1994. – № 4. – С. 3–8.
 7. Кам’янець столичний : [фрагменти із новели Юрія Липи] // Подолянин. – 2010. – 28 квіт. (№ 22). – С. 7.
 8. Ковалів Ю. Юрій Липа : [літературні силуети] / Ю. Ковалів // Слово і час. – 2019. – № 5. – С. 82–89.
 9. Кочубей Ю. Мужество мысли. Геополитические видения Юрия Липы в контексте современности / Ю. Кочубей // День. – 2004. – 16 октяб. (№ 187). – С. 7.
 10. Липа-Гуменецька М. Листи Євгена Маланюка до Юрія Липи [з варшав. арх.] / М. Липа-Гуменецька // Дзвін. – 1997. – № 11–12. – С. 101–106.
 11. Максим’юк Т. І батько, і син… [про Івана та Юрія Лип] / Т. Максим’юк // Книжник. – 1992. – № 4. – С. 4–6.
 12. Маланюк Є. Юрій Липа – поет і перекладач / Є. Маланюк // Зарубіжна література. – 2000. – Число 37. – С. 1–2; 7–8.
 13. Миронець Н. Матеріали Юрія Липи в ЦДАВОВ України / Н. Миронець // Літ. Україна. – 2000. – 29 черв. (№ 24). – С. 2.
 14. Салига Т. Муза і меч : літературно-критичні нотатки про упівську поезію : [Ю. Липа та ін.] / Т. Салига // Дзвін. – 1999. – № 5–6. – С. 140–150.
 15. Салига Т. Нескорена муза : штрихи до поезії УПА [Юрій Липа, Олена Теліга] / Т. Салига // Дзвін. – 1995. – № 2. – С. 145–150.
 16. Сваричевський А. Цей край таким побачив українець Юрій Липа [про громадянську війну на Поділлі] / А. Сваричевський // Подільські Вісті. – 2000. – 19 груд. – С. 4.
 17. Сташків М. Юрій Липа повертається до нас / М. Сташків. – 2000. – № 5. – С. 25.
 18. Червак Б. Ми ж є Божим валом! [про Юрыя Липу] / Б. Червак // Укр. Слово. – 1994. – 1 верес. – С. 14.
 19. Черв’як П. Юрій Липа: «Похиле треба піднести, а здорове – боронити» / П. Черв’як, А. Волошин // Урядовий кур’єр. – 2003. – 26 лип. (№ 137). – С. 12.
 20. Череватенко Л. «Велика ціль – річ, більша від людини» (до 100-річчя Юрія Липи) / Л. Череватенко // Дніпро. – 2000. – № 5–6. – С. 2–5.
 21. Череватенко Л. «Господь міцним мене створив і душу дав нерозділиму» [про українського поета, прозаїка, публіциста Ю. Липу] / Л. Череватенко // Дніпро. – 1991. – № 4. – С. 147–154.
 22. Череватенко Л. Два розділи нествореної книги [про Юрія Липу] / Л. Череватенко // Київ. – 1995. – № 2–3. – С. 148–157.
 23. Череватенко Л. «І встану я на дні новії» : [про Ю. Липу] / Л. Череватенко // Літературна Україна. – 2000. – 7 груд. – С. 6.
 24. Якимович О. Готичний театр Юрія Липи / О. Якимович // Слово і час. – 2013. – № 5. – С. 50–63.
 25. Янчук О. Критерій провідництва – відповідальність (митець, література і суспільство в системі Юрія Липи) / О. Янчук // Урок української. – № 2. – С. 45–47.
 26. Янчук О. Митець і суспільство: естетико-літературний діалог (на матеріалі есеїстки Юрія Липи) / О. Янчук // Сучасність. – 2000. – № 11. – С. 129.
 27. Янчук О. Юрій Липа: одеський та варшавський періоди життя… / О. Янчук // Слово і час. – 2000. – № 11. – С. 17–21.

Гайшук Г. В., завідувач інформаційно-бібліографічного відділу