Чарівний світ Катерини Білокур (до 120-ти річчя від дня народження художниці)

  • -

Чарівний світ Катерини Білокур (до 120-ти річчя від дня народження художниці)

«Вона мовби розповідала світові, який талановитий її народ, як глибоко розвинуте в ньому естетичне почуття, яка сприятлива його душа до всього прекрасного на світі…До кінця її днів малярство, мистецтво залишалося для з епітетом «святе». Проста українська жінка усвідомила його як своє покликання високе».

Олесь Гончар

Феномен Катерини Білокур – унікальне явище в образотворчому мистецтві. Неосвічена селянка, самотужки, без будь-якої допомоги сягнула вершин світової образотворчості, полонила своїм талантом найприскіпливіших критиків, зачарувала  магічною силою своїх творінь…

Білокур є основоположником декоративного живописного натюрморту в українському народному мистецтві. Із кінця 1930-х років стає учасницею обласних, республіканських, союзних та зарубіжних художніх виставок.

Сюжетами її творів є квіти, різноманітні плоди садів та городів, поля із золотим колоссям. Твори Білокур народні за змістом, художнім трактуванням; своєрідні та яскраві за своєю формою, композицією і колоритом; вони сповнені щирості,  романтики, народної поезії.

Картини художниці експонуються в музеях України: в музеї-садибі К. Білокур у рідному селі Богданівка, Яготинській картинній галереї, Державному музеї українського народного декоративного мистецтва, Полтавському художньому музеї та інших. Катерині Білокур встановлені пам’ятники  на рідній землі: на могилі художниці в центрі села Богданівка; біля хати-музею, біля картинної галереї в Яготині.

Одну з вулиць Києва названо ім’ям Катерини Білокур.

Творчість художниці належить до найкращих надбань української культури ХХ сторіччя, вона стала предметом  вивчення й дослідження мистецтвознавців.

У 1983 році композитор Леся Дичко створила балет «Катерина Білокур», поставлено однойменний телеспектакль (1980 р.), документальний фільм «Чарівний світ Катерини Білокур» (1986 р.) і художній двосерійний фільм «Буйна» (1989 р.). У 1995 році видано збірку листів художниці в опрацюванні М. Кагарлицького, які засвідчують її великий письменницький талант.

Вона звідала таїну творчості і досягла своєї мети – на мистецькому небосхилі запалала її немеркнуча зірка, що вічно світитиме людям. Пропонуємо Вашій увазі книжково-ілюстративну виставку, присвячену творчості Катерини Білокур, де презентовано книги, періодичні видання, репродукції робіт художниці.

Пропонуємо Вашій увазі книжково-ілюстративну виставку, присвячену творчості Катерини Білокур, де презентовано книги, періодичні видання, репродукції робіт художниці.

Скоропад Н. Я.,
бібліотекар читального залу мистецької літератури