Дзвони гіркої пам’яті України

  • -

Дзвони гіркої пам’яті України

«Схиліться! Свічку запаліть. Хто у молитві, хто у серці чуйте, як кам’яніє краю біль століть. Навіки до тридцятих ми прикуті…»

Олександр Пономарьов

Трагічна пам’ять про Голодомор – то як чорний, незглибимий колодязь, у який, можливо, і не хотілося б заглядати, бо ж побачимо себе далеко не такими, якими б хотіли бачити. Але мусимо подивитися в цей колодязь чесно, нічого не приховувати, аби очистити власні душі від скверни, самовисповідатись і покаятись, аби не повторилося найстрашніше за всю історію України штучне, насильницьке винищення людей.

1933 рік найчорніший час в історії України. В світі не зафіксовано голоду, подібного тому, що випав тоді на долю однієї з найродючіших і найблагородніших країн. Тривалий час 1933 рік називали одним з найсприятливіших у радянській історії. А навесні цього самого року в Україні помирало 25 тисяч людей щодня, 1000 – щогодини, 17 – щохвилини.

Голодомор 1932–1933 рр. – страшна трагедія в історії нашої держави. Голодомор забрав мільйони людей. Для того щоб не повторилися такі події, ми повинні знати і пам’ятати про них.

В читальному залі історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка до річниці трагічних подій Голодомору 1932–1933 рр. організовано тематичну книжкову виставку «Дзвони гіркої пам’яті України».

Виставка складається з двох розділів.

Розділ 1. «Чорні крила голодомору»

В першому розділі представлено документи, наукові видання, які розкривають причини, масштаби та наслідки катастрофи українського народу. Наукові видання розкривають механізми здійснення Голодомору, порушують питання відповідальності його ідеологів, замовників та виконавців, обгрунтовують необхідність юридичної оцінки Голодомору.

Розділ 2. «Пам’ятати, щоб жити»

Другий розділ містить спогади, свідчення очевидців тих жахливих подій. На основі матеріалів усних історій розкривається глибина трагедії українського народу під час геноциду. Проблема голодомору знайшла широке висвітлення у дослідженнях українських і зарубіжних науковців. У виданнях, які представлені на виставці, публікується велика кількість матеріалів, що переконливо розкривають причини, перебіг, масштаби та наслідки цієї страшної події, яка забрала мільйони життів безвинних людей.

Биковська В. Ф., завідувачка сектором
читального залу історичного факультету