Жінки – науковці (книжкова експозиція на історичному факультеті)

  • -

Жінки – науковці (книжкова експозиція на історичному факультеті)

Жіночий образ в усі часи надихав поетів і музикантів, художників і композиторів. Муза і берегиня сімейного вогнища, вчена і літераторка, майстриня і мандрівниця…

В недалекому минулому, традиційно вважалося, що головне призначення жінки – це народжувати і виховувати дітей, дбати про сім’ю і вести домашнє господарство…Однак це не зовсім правильне твердження.

У 1977 році Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції закликала всі держави проголосити відповідно до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і для їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку. Це рішення ухвалили після закінчення Міжнародного року жінки (1975) і Десятиріччя жінок ООН (1976–1985), які раніше були проголошені Генеральною Асамблеєю. Історія цього Дня бере початок ще з кінця ХІХ століття.

Хотів би того хто, чи не хотів, але його підвалини – політичні, а засновницями його були активні небайдужі жінки, котрі виборювали власні права і свободи в абсолютно чоловічому світі. Історично так сталося, що на початок новітнього часу, становище жінок було критичним – у переважній більшості країн світу жінки вважалися нижчими за чоловіків, неспроможними ухвалювати рішення, тим більш брати участь у політичному, державотворчому процесі. Що б ми не взяли: освіту, медицину, науку, політику – всюди панували чоловіки. Перші жінки-лікарки, освітянки, науковці, політики, бізневумен – всі вони були схожі на тих відчайдухів, котрі, набравшись надзвичайної мужності та волі, наважились вирватися за межі гендерної сегрегації.

Вже майже півтора століття жінки відстоюють свої права, ведуть боротьбу за рівноправ’я з чоловіками. І навіть сьогодні це не втратило своєї актуальності. Як зазначають в ООН, Міжнародний жіночий день – це час поміркувати про досягнутий прогрес, закликати до змін і відзначити належним чином прояви мужності і рішучості з боку звичайних жінок, які грали виняткову роль в історії своїх країн і громад.

Залишаються маловідомими сторінки історії, які пов’язані з історією науки, науковими дослідженнями, винаходами та досягненнями жінок. До того ж, ставлення до жінок, які обрали науку сферою реалізації дуже часто є упередженим. Визнано ряд унікальних здібностей, якими володіє жінка. Науково доведено, що жінки є кращими організаторами і працюють в режимі багатозадачності швидше і результативніше, ніж чоловіки.

Історичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка є не виняток.

З нагоди Міжнародного жіночого дня в читальній залі організована книжково-ілюстративна виставка «Жінки – науковці».

Щиро вітаємо усіх жінок факультету, які обрали для себе непростий, але неймовірно цікавий, захоплюючий та наповнений шлях, адже тільки реалізувавши всі свої задатки, зможемо по-справжньому відчути себе щасливими людьми.

Бажаємо усім жінкам-науковцям  наснаги, витримки, сил, задоволення від роботи та багато нових наукових відкриттів і досягнень!