Право на власну ідею (до Міжнародного дня інтелектуальної власності)

Щорічно, починаючи з 2001 року, 26 квітня відзначається Міжнародний день інтелектуальної власності (World Intellectual Property Day). Це свято започатковано у вересні 2000 року на засіданні Генеральної асамблеї Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) (World Intellectual Property Organization (WIPO)) – організації, яка сприяє охороні та розвитку інтелектуальної власності у всьому світі. Датою свята було обрано 26 квітня – день заснування цієї організації.

Міжнародний день інтелектуальної власності відзначають різними тематичними заходами, акціями та кампаніями, метою яких є привернення уваги світової громадськості до проблем, які виникають у ВОІВ при вирішенні поставлених перед нею завдань, а також інформування суспільства про те, що таке інтелектуальна власність та яким чином її захист сприяє розвитку багатьох напрямів прогресу: від мистецтва до інноваційних технологій.

Пропонуємо Вам ознайомитися з книжковими виданнями, які детально висвітлюють відомості про законодавчу базу, стан та захист інтелектуальної власності в Україні.

Мета підручника Базилевича В. Д. «Інтелектуальна власність» [1] – комплексний аналіз інтелектуальної власності як визначальної економіко-правової категорії інформаційного суспільства, висвітлення її наукового змісту, генетичних зв’язків та закономірностей розвитку як явища суспільного життя. Підручник характеризується лаконічним викладом матеріалу, інформаційною та змістовою насиченістю. Глибокому засвоєнню курсу сприятимуть навчальні тренінги, до складу яких входять контрольні запитання та завдання, перелік основних термінів і понять, рекомендована література. У додатках наведено правові акти чинного законодавства України, найважливіші міжнародні конвенції та угоди щодо інтелектуальної власності, сучасні статистичні матеріали.

Для студентів економічних та юридичних спеціальностей, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів, державних службовців, всіх, кого цікавлять питання інтелектуальної власності.

У книзі «Право інтелектуальної власності» [2] (автор – Дахно І. І.) висвітлюються теоретичні і практичні питання щодо правової охорони в Україні та світі об’єктів інтелектуальної власності й використання їх на ліцензійній основі. Навчальний посібник може використовуватися як під час вивчення патентного й авторського права, так і в рамках цивільного, господарського, адміністративного, міжнародного, приватного та інших його галузей.

Для студентів, підприємців, юристів, науковців, інженерів, творчих працівників та інших категорій читачів.

У навчальному посібнику «Основи інтелектуальної власності» [3] (автор – Мікульонок І. О.) викладено основи інтелектуальної власності. Висвітлено питання, пов’язані з охороною об’єктів авторського права та суміжних прав, а також промислової власності, зокрема винаходів і корисних моделей. Розглянуто основні відомості про патентну інформацію й документацію, міжнародну співпрацю у сфері охорони інтелектуальної власності.

Для студентів інженерних спеціальностей вищих закладів освіти.

В посібнику Поліщука В. С. «Інтелектуальна власність» [4] згідно з робочою програмою відповідно до навчального курсу розроблено комплекс лекцій з інтелектуальної власності для студентів неекономічних спеціальностей заочної форми навчання, обов’язкових для вивчення. На розгляд виносяться теми лекцій під час проведення аудиторних занять з вищезгаданої дисципліни. Дається перелік тем, призначених для післяурочного читання (для самостійної роботи). Звертається увага на основні пункти і питання, якими повинні оперувати студенти.

Мета посібника – допомогти студентам заочної форми навчання оволодіти комплексом необхідних знань з інтелектуальної власності.

Посібник «Право інтелектуальної власності України» [5] (автори – Підопригора О. А., Підопригора О. О.) є комплексним дослідженням правових проблем регулювання суспільних відносин, що складаються в процесі інтелектуальної діяльності. Автори аналізують весь пакет законів України про інтелектуальну власність, розкривають його позитивні риси, відповідність вимогам ринкової економіки, міжнародним угодам у цій сфері, дають свою науково обґрунтовану оцінку тим чи іншим нормам, правовим положенням.

Розрахований на викладачів і студентів юридичних вузів та факультетів, а також на широкий загал читачів.

У навальному посібнику «Право власності в Україні» [6] (автори – Дзера О. В., Кузнєцова Н. С., Підопригора О. А. та ін.) дано загальну характеристику інституту права власності в Україні. Аналізуються чинне законодавство, практика його застосування, деякі теоретичні проблеми. Розглядаються питання виникнення та здійснення права приватної, колективної, державної, комунальної власності та його захисту. Окрема увага приділяється приватизації державного майна, особливостям права інтелектуальної власності, праву власності на цінні папери, на земельні ділянки, а також спадковим правовідносинам.

Розрахований на студентів, аспірантів і викладачів юридичних вузів та факультетів. Може бути корисний працівникам правоохоронних органів та юридичних служб підприємств різних форм власності.

Зростаюча роль права інтелектуальної власності в житті суспільства зумовлює необхідність ґрунтовного ознайомлення студентів закладів вищої освіти з основними положеннями чинного законодавства України про інтелектуальну власність, історію становлення права інтелектуальної власності, його об’єктами та суб’єктами, особистими немайновими і майновими правами суб’єктів права, способами їх використання та захисту. Тому підручник «Право інтелектуальної власності: академічний курс» [7] (автори – Підопригора О. А., Бутнік-Сіверський О. Б., Дроб’язко В. С. та ін.) слугуватиме надійним джерелом відповідних навчальній програмі знань не лише студентам, а й широкому колу читачів.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Базилевич В. Д. Інтелектуальна власність: Підручник / В. Д. Базилевич. – 2-ге вид., стер. – К. : Знання, 2008. – 431 с.
  2. Дахно І. І. Право інтелектуальної власності: Навчальний посібник / І. І. Дахно. – Київ : Либідь, 2003. – 200 с.
  3. Мікульонок І. О. Основи інтелектуальної власності: Навчальний посібник / І. О. Мікульонок. – К. : ІВЦ “Видавництво «Політехніка»”, Ліра-К, 2011. – 232 с.
  4. Поліщук В. С. Інтелектуальна власність: Навчально-методичний посібник (для студентів заочної форми навчання неекономічних спеціальностей) / В. С. Поліщук. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет, редакційно-видавничий відділ, 2008. – 144 с.
  5. Підопригора О. А. Право інтелектуальної власності України: Навчальний посібник для студентів юрид. вузів і фак. ун-тів. / О. А. Підопригора, О. О. Підопригора. – Київ : Юрінком Інтер, 1998. – 336 с.
  6. Право власності в Україні: Навчальний посібник / О В. Дзера, Н. С. Кузнєцова, О. А. Підопригора та ін.; за заг. ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової. – Київ : Юрінком Інтер, 2000. – 816 c.
  7. Право інтелектуальної власності: академічний курс: Підручник для студентів вищих навч. закладів / О. А. Підопригора, О. Б. Бутнік-Сіверський, В. С. Дроб’язко та ін.; за ред. О. А. Підопригори, О. Д. Святоцького. – 2-ге вид., перероб. та допов. – К. : Концерн “Видавничий дім «Ін Юре»”, 2004. – 672 с.

Олеся МАРЦЕНКІВСЬКА, бібліотекар читального залу № 2