Україна на шляху євроінтеграції (до Дня Європи в Україні)

Щорічно 9 травня в Україні, Європейському Союзі та світі відзначається День Європи – свято, що нагадує про важливість єдності, співпраці й миру між європейськими країнами. Він також підкреслює спільні цінності, такі як демократія, права людини та верховенство права.

Україна почала офіційно відзначати День Європи у 2003 році, а з 2023 року святкує його 9 травня, синхронно з країнами ЄС. Це свято стало символом європейського вибору України та її прагнення до інтеграції. Особливо значущим воно є зараз, при повномасштабній російської агресії, під час складної боротьби українського народу за справедливий мир, європейське майбутнє, свободу та демократію.

У країнах-членах ЄС та по всьому світу з нагоди Дня Європи 9 травня відбуваються різноманітні урочистості. Європейські інституції, включаючи Європарламент, Раду ЄС, Європейську комісію, Європейську службу зовнішніх дій та інші структури, відкривають двері для відвідувачів та надають європейцям можливість ближче ознайомитися із своєю діяльністю, пропонують багато освітніх й розважальних заходів. Визначні будівлі й монументи в Європі та у світі цього дня підсвічені у кольорах європейського прапора. 2025 року спеціальна програма до Дня Європи буде проведена на Expo-2025 в місті Осака в Японії.

З цієї нагоди пропонуємо Вам ознайомитися з книжковими виданнями, які детально висвітлюють відомості про євроінтеграційний та євроатлантичний поступ України.

Навчальний посібник-хрестоматія «Актуальні проблеми зовнішньої політики України» [1] є складовою частиною навчально-методичного комплексу з дисципліни «Актуальні проблеми зовнішньої політики України».

Наводяться і коментуються документи чи витяги з них з питань нормативно-правового забезпечення і концептуальних засад зовнішньої політики України, регулювання процесів європейської та євроатлантичної інтеграції держави.

Для студентів спеціальностей з галузі знань «Міжнародні відносини».

У навчальному виданні «Державно-адміністративні інновації: європейський досвід» [2], підготовленому за результатами циклу тренінгів у рамках реалізації в УжНУ міжнародного проєкту за напрямом Жана Моне, вміщено навчально-методичні та інформаційно-презентаційні матеріали, що розкривають сучасні пріоритети та напрями європеїзації публічного управління в Україні.

Для фахівців органів державного управління та органів місцевого самоврядування, що опікуються питаннями європейської інтеграції, а також здобувачів усіх рівнів вищої освіти відповідних спеціальностей в контексті підготовки сучасного професійного кадрового потенціалу.

У монографії «Європейська та євроатлантична інтеграція України: стан і перспективи реалізації (2014-2022 рр.)» [3] узагальнено результати наукових досліджень колективу авторів (Артьомов І. В., Віднянський С. В., Тодоров І. Я., Токар П. В.) щодо результативності євроінтеграційного поступу України за 2014-2022 рр. в контексті зовнішньополітичних аспектів, зокрема двосторонніх відносин України з ЄС та НАТО. В умовах тимчасової окупації Криму РФ, війни на Донбасі, а потім і розв’язання Росією повномасштабної збройної агресії проти України проблематика дослідження є надзвичайно актуальною.

У монографії «Європейські стратегії розвитку: досвід для України» [5] узагальнено результати з реалізації проєкту «Транскарпатський центр Жана Моне з дослідження європейських стратегій розвитку в Ужгородському національному університеті» (2020-2023 рр.).

Досліджуються концептуальні аспекти динаміки і результативності євроінтеграційного поступу України в умовах російської агресії. Акцентовано увагу на процесах діалектичного розвитку і вироблення безпекової стратегії України та використання досвіду сусідніх країн Карпатського регіону. Здійснено аналіз і узагальнення досвіду країн ЄС з вирішення проблем міграції і демографії, який використовується Україною для мінімізації існуючих викликів у період війни Росії проти України.

Досліджено використання європейських стратегій розвитку у забезпеченні інноваційної спрямованості освіти в контексті сучасних викликів і трендів. На основі аналізу досвіду і практик кращих університетів європейських країн та провідних ЗВО України розроблено проєкт Стратегії розвитку УжНУ на період 2023-2032 рр.

Навчальний посібник «Євроатлантична інтеграція України. Історія та сучасність» [5] за авторства відомого експерта-євроатлантиста, професора Ужгородського національного університету Ігоря Тодорова підготовлено з метою підвищення загального рівня знань про реалізацію конституційного положення щодо інтеграції України до НАТО, проблеми міжнародної та європейської безпеки.

Призначений передусім для викладачів закладів вищої освіти, які читають курс з євроатлантичної інтеграції України для здобувачів вищої освіти ОС «Магістр» (галузь знань 29 «Міжнародні відносини», спеціальність 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»).

Утім, видання буде корисним для всіх, хто цікавиться об’єктивним і здійснюваним в інтересах усього народу процесом входження України до НАТО.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Актуальні проблеми зовнішньої політики України: навчальний посібник-хрестоматія / уклад. і коментар : І. В. Артьомов, А. А. Артьомова. – Вид. 2-е, із змінами та допов. – Ужгород : ДВНЗ «УжНУ», 2021. – 320 с.
  2. Державно-адміністративні інновації: європейський досвід: дидактичні матеріали / За ред. О. М. Руденко. – Ужгород : ДВНЗ «УжНУ», 2023. – 252 с.
  3. Європейська та євроатлантична інтеграція України: стан і перспективи реалізації (2014-2022 рр.): монографія / І. В. Артьомов, С. В. Віднянський, І. Я. Тодоров, П. В. Токар. – Ужгород : ДВНЗ «УжНУ», 2022. – 284 с.
  4. Європейські стратегії розвитку: досвід для України: монографія / В. І. Андрейко, І. В. Артьомов та ін.;за заг ред. І. В. Артьомова. – Ужгород : ТОВ «РІК-У», 2023. – 552 с. – Текст укр., англ.
  5. Тодоров І. Я. Євроатлантична інтеграція України. Історія та сучасність: навчальний посібник / І. Я. Тодоров. – Ужгород : ТОВ «РІК-У», 2022. – 376 с.

Олеся МАРЦЕНКІВСЬКА, бібліотекар читального залу № 2