Фізико-математичний факультет: минуле і сьогодення

1 липня 1918 року  Гетьман Української держави Павло Скоропадський затвердив своїм підписом Закон «Про заснування Кам’янець-Подільського Державного Українського Університету» (тоді він називався  Кам’янець-Подільським державним українським університетом), а запрацював заклад з 22 жовтня 1918 р.

Фізико-математичний був одним із  двох факультетів новоствореного університету.  За чисельністю студентів факультет переважав історико-філологічний.  Навіть після відкриття нових факультетів, восени 1919 року на фізико-математичному факультеті навчалося 478 осіб, що складало більше третини від усієї чисельності студентів навчального закладу. Першим деканом факультету був відомий вчений-зоолог – професор Петро Миколайович Бучинський.

У 1920 році університет реорганізували спочатку в Академію теоретичних знань, а з 2 лютого 1921 року – в Інститут теоретичних наук у складі трьох автономних інститутів: фізико-математичних, гуманітарних і сільськогосподарських наук. Упродовж 30-40-х років Інститут народної освіти тричі реорганізовувався, зокрема у 1930 році – в Інститут соціального виховання, у 1933-1934 роках – у Педагогічний, а з 1939 року – в Учительський інститут. З 1948-1949 навчального року Кам’янець-Подільський учительський інститут було реорганізовано в педагогічний інститут. Весь цей час факультет не переривав своєї діяльності.

У 1963 р. завершилася відбудова і реконструкція колишнього навчального корпусу Кам’янець-Подільського державного українського університету (сьогодні це головний корпус Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка). Туди перемістився і фізико-математичний факультет, який зайняв чи не половину приміщень. На першому та частині другого поверху розмістилися фізичні лабораторії, а половину третього поверху відвели під математичне відділення. Навчання на фізико-математичному факультеті, без перебільшення, було досить грунтовним, адже викладачі давали студентам міцні системні знання, заохочували їх до наукової роботи.

У 1986 році від Хмельницького технологічного інституту Кам’янець-Подільський педінститут отримав три корпуси, два з яких, по вулиці Симона Петлюри, дісталися фізико-математичному факультету (один – лабораторний корпус кафедри фізики).

Відповідно до наказу Міністерства освіти в 1980 році на факультеті утворилося чотири кафедри: алгебри і математичного аналізу, геометрії і методики викладання математики, фізики, методики викладання фізики і технічних засобів навчання. З метою оптимізації навчального процесу у 1997 році на факультеті створена кафедра інформатики та методики її викладання.

Фізико-математичний факультет, пройшовши крізь роки, укріпився, набув популярності в наукових колах, збудував потужну матеріально-технічну базу.

Тепер до структури факультету входять три кафедри: кафедра математики, фізики та кафедра ком’ютерних наук.

Багато десятиліть поспіль фізико-математичний факультет зберігає свій високий статус. Серед відомих постатей , які закінчували факультет –Боднарчук С. М. – Герой України, Герой «Небесної сотні» громадсько-політичний діяч, учитель фізики; Вишневський І. М.- директор Інституту ядерних досліджень НАН України, академік НАН України; Кондратюк Р. Р.- заступник директора із загальних питань Головної астрономічної обсерваторії НАН України; Мартинюк Д. І.- доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки; Теплінський Ю.В.- доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений працівник народної освіти України; десятки докторів та кандидатів наук, професорів, які передавали і передають свої знання молодому поколінню в Україні та за її межами.

Сподіваємось, вас зацікавила інформація про розвиток  факультету, тож представляємо вашій увазі огляд книг з історії університету загалом та фізико-математичного факультету зокрема.

Лозовий В. С. Фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету: минуле і сьогодення : історичний нарис / В. С. Лозовий, В. С. Щирба, О. М. Рачковський. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. – 116 с.

Ця книга містить історичні та довідково–статистичні матеріали про заснування та розвиток фізико-математичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету. Видання містить інформацію про персональний склад керівництва працівників фізико-математичного факультету на березень 2008 р. Також увійшли списки випускників фізико-математичного факультету що закінчили навчання з відзнакою, та студентів факультету які отримали стипендію ім. В.П.Глушкова.

Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни : дослідження, документи і матеріали, спогади / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2010. – 448 с. : іл..

Книга включила нарис про участь викладачів і студентів фізико-математичного факультету та всього учительського інституту у Другій світовій війні, довідки про всіх учасників бойових дій, які згодом працювали у нашому вищому навчальному закладі. Видання доповнює бібліографічна довідка про наукові видання, статті, публікації, що стосуються вказаного періоду.

 

Кам’янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення / [творчий задум та заг. ред. О. М. Завальнюка]. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003. – 408 с.

Перед вами видання, присвячене історії Кам’янець-Подільському національному  університету імені Івана Огієнка . Ця книга розповідає про історію і сьогодення найдавнішого вищого навчального закладу Поділля. Окремі розділи присвячені структурним підрозділам університету, у розділі 10-му розповідається про фізико-математичний факультет. Показано навчально-методичний рівень викладання на факультеті, досягнення науковців, робиться наголос на завданнях, що стоять перед підрозділом вузу.

 

Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка у добу незалежної України / О. М. Завальнюк, О. Б. Комарніцький. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. – 768 с.

Автори видання висвітлили події і факти об’єктивно, без прикрас і водночас без применшення. Показано життя університетського осередку, його науково-педагогічного і студентського колективів, зафіксовано імена тих людей, які самовідданою і наполегливою працею, високими професійними якостями забезпечують підготовку кадрів української інтелігенції на належному рівні. База дослідження становить різні документи відомчого і поточного архівів університету, матеріали місцевої періодики, у т.ч. органу колективу закладу «Студенський меридіан», дані про різнобічне життя фізико-математичного факультету та всіх структурних підрозділів університету , опубліковані у науковій літературі.

 

Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918-2010 рр.) : історичний нарис / О. М. Завальнюк, О. Б. Комарніцький. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2010. – 380 с.

Видання стисло висвітлило основний зміст діяльності Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка впродовж усіх періодів історичного шляху, починаючи з підготовчих заходів до заснування університету і завершуючи сьогоденням. До фактографічної бази нарису залучено різні джерела. Широко використано мемуарні твори, спеціальні праці, в яких узагальнено багатий матеріал, історичні нариси про становлення і розвиток фізико-математичного факультету та ще 9 факультетів,  структурних підрозділів, біографічні нариси попередніх ректорів, архівні фонди, періодичні та довідкові видання.

 

Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка / редкол.: О. М. Завальнюк, В. А. Смолій, І. М. Вишневський та ін. – К. : Логос Україна, 2008. – 200 с.

Книга присвячена 90-річчю первістка національної освіти України – Кам’янець-Подільського національного університету, значення якого неможливо переоцінити за величезний внесок у розбудову української наукової думки.

На її сторінках – історія заснування та становлення славетного вищого навчального закладу Поділля, науково педагогічний склад, здобутки на освітянській ниві його професорсько-викладацького загалу, сучасне життя та перспективи фізико-математичного факультету цього заслуженого і водночас молодого закладу. Видання репрезентує гордість університету – його випускників, гідна праця яких зміцнює економічний, культурний та науковий потенціал України, а імена достойно входять до української еліти.

Лілія СМЕЛЬЦОВА, бібліотекар абонементу фізико-математичного факультету