13 листопада 1889 року на хуторі неподалік містечка Грунь на Полтавщині (нині Сумщина) народився Остап Вишня (Павло Губенко) — український письменник, новеліст, гуморист, класик сатиричної прози ХХ століття, в’язень сталінських концтаборів. Митець започаткував гумористичний тип фейлетону – “усмішку” чи “реп’яшок” і цим зробив значний внесок у розвиток української сатиричної літератури та значно доповнив традиції жартівливого жанру в українській літературі, розпочатого Тарасом Шевченком, Іваном Франком, Лесем Мартовичем.
Більшовики двічі заарештовували Остапа Вишню. 1934-го його оголосили “ворогом народу” і засудили до 10 років табору за “терористичну змову”. 1937-го його мали розстріляти. Оскільки через погодні умови заарештованих довго не могли доправити до місця призначення, на щастя, наказ про страту Остапа Вишні загубився.
За типом світобачення Остап Вишня — лірик. За його життя побачило світ понад 100 збірок його творів. Усмішкам Остапа Вишні притаманні такі ознаки — лаконізм, дотепність, іронічність.
Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку книг, наявних у фондах центрального абонементу бібліотеки. Виставка містить власні надбання митця та літературознавчі дослідження його творчості.
ТВОРЧІ НАДБАННЯ ОСТАПА ВИШНІ
Вишня Остап. Весна-красна : вишневі усмішки / Остап Вишня. – Київ : Рад. Україна, 1949. – 192 с.
Нариси і фейлетони відомого українського гумориста і сатирика Остапа Вишні у збірці “Весна-красна” іскряться неповторним “вишневим” гумором.
Вишня Остап. Вишневі усмішки / Остап Вишня. – Київ: Дніпро, 1979. – 541 с.
До збірки ввійшли кращі твори видатного українського письменника Остапа Вишні. Усмішки насичені веселим гумором, дотепністю, глибокою любов’ю до людини, до рідної природи. Є тут і зразки гострої сатири. Ряд творів мають автобіографічний характер.
До книги також включено документальні матеріали.
Вишня Остап. Вишневі усмішки : усмішки, фейлетони, нариси ; для середн. та ст. шк. віку / Остап Вишня. – Одеса : Маяк, 1989. – 248 с.
У творах видатного українського сатирика й гумориста Остапа Вишні звеличується людина праці, висміюються негативні явища.
Вишня Остап. Мисливські усмішки / Остап Вишня. – Харків : Фоліо, 2006. – 255 с.
Остап Вишня — відомий український письменник. Він писав нариси, фейлетони, плідно працював як перекладач, але найбільшої слави зазнав як гуморист і сатирик. Його “Мисливські усмішки” вже понад пів сторіччя веселять читачів — читати їх без сміху неможливо. Найкраще твори Вишні охарактеризував письменник Олесь Гончар: “Мабуть з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні”.
Вишня Остап. Мисливські усмішки та інші оповідання / Остап Вишня. – Донецьк : ТОВ ВКФ “БАО”, 2007. – 288 с.
Читачам пропонується збірник творів майстра гумору – Павла Михайловича Губенка, який творив під псевдонімом Остап Вишня.
Вишня Остап. Молоді будьмо! : усмішки / Остап Вишня. – Київ : Молодь, 1951. – 79 c.
Здоровий гумор та нищівна сатира роблять ці твори не лише цікавими, але й актуальними.
Вишня Остап. Нещасне кохання : (усмішки) / Остап Вишня. – Київ : Держвидав худліт, 1956. – 107 с.
Читачам пропонується збірка творів вітчизняного майстра художнього слова.
Вишня Остап. От колись було… Мисливські усмішки / Остап Вишня. – Донецьк : ТОВ ВКФ “БАО”, 2013. – 256 с. : іл.
Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) — самобутній український сатирик і гуморист. Його творам властиві лаконізм, дотепність і образність мови.
Вишня Остап. Отак і пишу : (усмішки) / Остап Вишня . – Київ : Рад. письменник, 1954. – 95 с.
Читачам пропонується збірка усмішок Остапа Вишні, редактором якої є О.С. Дяченко, художником К.К. Кулугін.
Вишня Остап. Усмішки / Остап Вишня. – Київ : Дніпро, 1969. – 447 с.
До першої книги вибраних творів Остапа Вишні ввійшли гуморески, усмішки, фейлетони та мистецькі силуети 1919-1933 років.
Вишня Остап. Фейлетони 1956 року / Київ : Рад. Україна, 4957. – 64 с.
До збірки ввійшли такі фейлетони, “Привіт! Привіт!”, “Не дихне, як не збрехне”, “Ти добич дай”, “Голуби в небі” тощо. Редактором збірника є Ф. Маківчук.
Вишня Остап Якби моя бабуся встали : вибрані твори ; для ст. шк. віку / Остап Вишня. – Київ : Веселка, 1976. – 159 с.
Творчість видатного українського сатирика — своєрідний літопис нашого життя. Щиро та тепло, весело та безжурно розповідає він про мисливські пригоди, подає чарівні описи природи, тонко і влучно передає психологію дітей, гостро і дотепно висміює ледарів, хвастунів, нечупар.
ДОСЛІДЖЕННЯ ЖИТТЄВОГО І ТВОРЧОГО ШЛЯХУ МИТЦЯ
Дузь І. Вивчення творчості Остапа Вишні в школі : посібник для вчителів / І. Дузь. – Київ : Рад. шк, 1971. – 128 с.
У книжці висвітлено життєвий і творчий шлях Остапа Вишні. Автор розглядає біографію письменника, визначає основні проблеми його творчості, висвітлює деякі питання теорії сатири, зокрема відтворення дійсності засобами комічного.
Живий Остап Вишня : збірник спогадів про письменника. – Київ : Дніпро, 1966. – 303 с.
“Живий Остап Вишня” – перша спроба зібрати спогади людей, які особисто знали Павла Губенка в житті і вважали своїм громадським обов’язком поділитися враженнями про талановитого письменника і чудову людину.
Журавський Анатолій. Ніколи не сміявся без любові : сторінки життя і творчості Остапа Вишні / Анатолій Журавський. – Київ : Мистецтво, 1983. – 199 с.
Це перше дослідження театрально-мистецької діяльності видатного майстра сміху. Побудована з тематичних мініатюр художньо-документальна книжка відтворює у своєрідній формі маловідомі сторінки життя і творчості фундатора українського гумору і сатири Остапа вишні.
Зуб І.В. Остап Вишня : нарис життя і творчості / І.В. Зуб. – Київ : Дніпро, 1989. – 239 с.
Творчість Остапа Вишні – видатного українського митця – здобула всенародну популярність і визнання. В нарисі йдеться про особливості художньої майстерності сатирика, його ідейно-тематичні шукання.
Пришва Б.Г. Засоби гумору в творах Остапа Вишні : лінгвостилістичний аналіз / Б.Г. Пришва. – Київ : Вища шк., 1977. – 118 с.
У монографії визначаються засоби комічного, що їх застосовує видатний український гуморист Остап Вишня у своїх творах. Ці засоби автор поділяє на ситуаційні, словесні та словесно-ситуаційні. На великому фактичному матеріалі розкривається характер контрастності і визначається сутність кожного прийому.
Людмила СИТНИК, завідувач сектору центрального абонементу