Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Шлях становлення слов’янської писемності був складним. Брати Кирило і Мефодій дали слов’янам писемність рідною мовою, поклавши початок не тільки церковній, але й світській літературі.
Змалечку, виховуючи справжню людину, кожен з нас повинен, передусім, створити в своїй душі світлицю, в якій зберігатиметься найцінніший скарб — мова. Скарб, який формувався та збагачувався протягом тисячоліть Саме завдяки їй ми можемо порозумітися, переказати свої почуття, переживання, зберегти історію, передати нащадкам неоціненні знання минулого й сучасного. Це річище, що несе рідне слово із покоління в покоління. Коли його замулити, то можна перестати бути народом.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку “Спадщина тисячоліть”, присвячену Дню слов’янської писемності та культури. Виставка складається з трьох розділів.
ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
Брайчевський М. Походження слов’янської писемності / М. Брайчевський. – Київ : КМ Академія, 2002. – 154 с.
Дискусійну проблему формування слов’янської писемності автор розглядає у загальному соціокультурному контексті ранньої історії слов’янства, користуючись не лише писемними джерелами, а й величезним археологічним матеріалом. В роботі поєднується теоретична глибина і дивовижна ерудиція автора з умінням просто й цікаво розповісти про найскладніші речі.
Граматика слов’янська І. Ужевича / підгот. до друку І. К. Білодід, Є. М. Кудрицький. – Київ : Наук. думка, 1970. – 113 с.
Становить пам’ятку української мовознавчої науки середини XVII століття. Це фактично перша граматика власне української літературної мови XVI – XVII ст. Її склав у 1643 р. Латинською мовою український студент Паризького університет – Сорбонни – Іван Ужевич. Вступна стаття І.К. Білодіда і Є.М. Кудрицького. Переклад латинського тексту на українську мову, а також примітки, словопокажчик та бібліографія належать Є. М. Кудрицькому.
Жовтобрюх М. А. Історична граматика української мови / М. А. Жовтобрюх, О. Т. Волох, С. П. Самійленко, І. І. Слинько. – Київ : Вища школа, 1980. – 320 с.
Висвітлюються основні питання методики й методології курсу історичної граматики української мови, визначається місце української мови серед інших слов’янських мов; аналізується процес розвитку історичної фонетики, морфології та синтаксису від праслов’янської доби.
Історія української мови : фонетика / М. А. Жовтобоюх, В. М. Русанівський, В. Г. Скляренко. – Київ : Наук. думка, 1979. – 367 с.
У монографії викладається історія звукової системи української мови. На основі аналізу давньоруських і староукраїнських писемних пам’яток, а також народних говорів української мови розкриваються процеси розвитку фонем, висвітлюються фонологічні відношення в системі голосних і приголосних, дається фонологічна характеристика сучасної української мови в її історичному аспекті.
Розрахована на філологів – дослідників, викладачів, аспірантів, учителів, студентів.
Історія української мови : морфологія / С.П. Бевзенко, А. П. Грищенко, Т. Б. Лукінова, В. В. Німчук, В. М. Русанівський, С. П. Самійленко. – Київ : Наук. думка, 1978. – 539 с.
У монографії висвітлюється становлення морфологічної системи української мови від найдавніших часів до наших днів. Узагальнено головні здобутки історичної україністики, славістики та індоєвропеїстики. Досліджено велику кількість писемних пам’яток; широко залучаються свідчення живих народних героїв.
Розрахована на філологів – дослідників, викладачів, аспірантів, учителів і студентів.
Історія української мови : хрестоматія / упор. С. Я. Єрмоленко, А. К. Мойсієнко. – Київ : Либідь, 1996. – 288 с.
Історія української мови, що впродовж тривалого періоду не знаходила належного наукового висвітлення і неодноразово фальсифікувалась, нарешті стає предметом неупередженої уваги не лише фахівців, а й широкого читацького загалу.
Пропонована хрестоматія – перша спроба представити широкий спектр поглядів видатних учених на проблеми походження та розвитку нашої мови. Перевагу надано працям 20 – 30 років, які фактично донедавна були забороненими. Серед авторів – видатні українські вчені-мовознавці із світовим ім’ям: А. Кримський, Є. Тимченко, С. Смаль-Стацький, І. Огієнко, Ю. Шевельов, О. Горбач та інші.
Для студентів філологічних факультетів вищих навчальних закладів.
Лучик В.В. Вступ до слов’янської філології : підручник / В.В, Лучик. – Київ : Академія, 2008. – 344 с.
У підручнику розкрито сутність, становлення й етапи розвитку слов’янської філології в її взаємозв’язках з історією, особливостями буття слов’янських народів, їх культурою, в тому числі писемністю, представлено різноманітні наукові теорії, що стосуються цієї проблематики.
Медведєв Ф. П. Вступ до курсу історії української мови / за заг. ред. І. К. Білодіда. – Харків : Вид-во Харківського у-ту ім. О. М. Горького, 1967. – 152 с.
Наукове вивчення історії мови можливе лише в зв’язку з вивченням історії народу, який нею говорить, лише на базі глибокого знання основних її закономірностей. Посібник розкриває найважливіші, найхарактерніші факти, процеси та зміни, що відбилися протягом історії.
Мозолюк О.М., Беркещук І.С. Вступ до слов’янської філології : навч-метод. Комплекс / О.М. Мозолюк, І.С. Беркещук. – Кам’янець-Подільський, 2012. – 160 с.
У посібнику вміщено навчальну та робочу навчальну програми дисципліни “Вступ до слов’янської філології”, теоретичні матеріали, термінологічний словник та довідкові матеріали.
Важливу для розуміння означеної проблематики понятійну основу подано у короткому термінологічному словнику. Теоретичні та довідкові матеріали допоможуть студентам усвідомити важливість, престижність, перспективність мови як національного явищв, пробудити вних гордість за культурні здобутки українців світового рівня.
Огієнко Іван (Митрополит Іларіон) Історія української літературної мови / упоряд., авт. передмови і коментарів М. Тимошик. – Київ : Наша культура і наука, 2004. – 436 с.
Це одна з етапних праць ученого, яка за радянських часів вважалася особливо крамольною. В історичному розрізі, доступно і переконливо автор показав той воістино тернистий шлях, яким пройшла українська мова в умовах століть заборон, утисків і обмежень, дослідив феномен незнищенності її як «душі нації», «найціннішого скарбу» народу.
Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, учителів, усіх, кому не байдужий процес ствердження української мови як державної.
Русанівський В. М. Історія української літературної мови / В. М. Русанівський : підручник. – Київ : АртЕк, 2001. – 392 с.
Якою була функціонально перша українсько-руська літературна мова? Звідки вона прийшла? Які були в ній стилі, і яка була між ними відмінність? Ви знайдете відповіді на ці питання в пропонованому підручнику. Висвітлюються тут і початки зародження нової української літературної мови, і боротьба за розширення їх функціональних меж у XX ст.
Смотрицький Мелетій Граматика / підгот. і дослід, пам’ятки В. В. Німчука. – Київ : Наук, думка, 1979. – 111 с.
«Граматика» М. Смотрицького вперше вийшла у світ 1619 р. До середини 18 ст. була єдиним підручником граматики на Україні, в Росії та Білорусі. Книжка мала великий вплив на розвиток мовознавства у всіх слов’янських народів.
Розрахована на істориків східнослов’янських мов, славістів, істориків вітчизняної науки, зокрема мовознавства, викладачів та аспірантів.
СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРНА МОВА
Козачук Г. О. Українська мова : навч. посібн. / Г. О. Козачук. – 2-е вид., перероб. і доповн. – Київ : Вища шк., 2008. – 414 с.
Навчальний посібник містить теоретичний матеріал з української фонетики, орфографії, словотвору та пунктуації, а також систему орфографічних, пунктуаційних та граматичних вправ і завдань, спрямованих на вироблення у студентів навичок граматичного письма, усного мовлення, на підготовку їх до опанування теоретичних мовознавчих курсів. У другому виданні посібника уточнено окремі визначення лінгвістичних понять, значною мірою оновлено зміст вправ.
Для студентів гуманітарних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Олійник О. Б. Мова моя калинова : навч. посібн. / О. Б. Олійник. – Київ : Хрещатик, 1993. – 294 с.
Книга є комплексним посібником з української мови, який поєднує орфографічний, граматичний, лексичний матеріал, твори української літератури й фольклору. Приділяється увага твору та диктанту як формі письмового екзамену. Для глибокого засвоєння теоретичного матеріалу в посібнику вміщено контрольно-тренувальні завдання і вправи.
Посібник адресований слухачам підготовчих відділень, абітурієнтам, учням старших класів шкіл, всім охочим оволодіти навичками граматичного письма.
Олійник О. Б. Світ українського слова : навч. посібн. / О. Б. Олійник . – Київ : Хрещатик, 1994. – 415 с.
Українське слово! Ти частка тих, що вже давно померли, їх кров живуча, їх жага нетлінна, безсмертне і величне, як Говерла, багате і дзвінке, як Україна.
Навчальний посібник розрахований на вчителів, студентів, учнів, лекторів, на всіх, хто цікавиться питаннями культури української мови.
Сучасна українська літературна мова : підручн. / за ред. А. П. Грищенка. – 3-тє вид., доповн. – Київ : Вища шк., 2002. – 439 с.
У третьому виданні підручника висвітлено освітні закономірності функціонування фонологічної і фонетичної систем української мови, проаналізовано відповідно до сучасних наукових принципів питання лексикології, фразеології та лексикографії, описано словотвірну та морфологічну системи української мови.
Для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Сучасна українська літературна мова : підручн. / за ред. М. Я. Плющ. – 3-тє вид., стереотип. – Київ : Вища шк., 2001. – 429 с.
У підручнику викладено всі основні теоретичні питання курсу: про українську мову як національну мову українського народу та її походження і розвиток, фонетичну і фонологічну системи, словниковий склад, граматичну будову й словотвір. Розглянуто також питання графіки й орфографії та пунктуації.
Сучасна українська мова : підручн. / за ред. О. Д. Пономарева. – 4-те вид. – Київ : Либідь, 2005. – 487 с.
У підручнику розглядаються питання фонетики, вимови, графіки, лексикології, фразеології, лексикографії, словотвору та морфології сучасної української літературної мови. Подаються відомості з діалектології та загального мовознавства.
Містить опис синтаксичних особливостей побудови словосполучень і речень. Окремі розділи присвячені проблемам формування одиниць зв’язного мовлення та основам пунктуації.
Шевчук С. В. Сучасна українська літературна мова : навч. посіб. / С. В. Шевчук, Т. М. Лобода. – 2-ге вид., виправ, і доповн. – Київ : Арій, 2008.-283 с.
Посібник системно охопив усі аспекти мовлення – від звукового оформлення слова до синтаксису. Теоретичний матеріал подано у вигляді схем, особливу увагу зосереджено на складних випадках правопису найуживаніших у повсякденні слів і словосполучень. Довідковий орфографічний матеріал дозволить швидко перевірити правопис слів. Матеріал рубрик «Синонімічне багатство української мови», «Особливості слововживання» сприятиме підвищенню культури мовлення.
Для державних службовців, а також для всіх, хто прагне ґрунтовно володіти українською мовою.
Шкуратяна Н. Г. Сучасна українська літературна мова : модульний курс : навч. посібн. / Н. Г. Шкуратяна, С. В. Шевчук. – Київ : Вища шк., 2007. – 823 с. : іл.
Містить теоретичний і практичний матеріал курсу сучасної української літературної мови, структурований за відповідними блоками. У теоретичних блоках докладно висвітлено розділи курсу; практичні охоплюють вправи для поточного контролю, запитання і завдання для самоконтролю та завдання для модульного контролю.
Ющук І. П. Українська мова : підручн. / І. П. Ющук. – Київ : Либідь, 2004 с. – 639 с.
Підручник містить відомості про походження, розвиток і структуру сучасної української мови як цілісної функціональної системи. Розглянуто її усну (звучання) і писемну (правопис) форми. Деякі мовні явища висвітлено по-новому.
Для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів. Може бути корисний для тих, хто самостійно підвищує свої знання з української мови
УКРАЇНСЬКА МОВА ПРОФЕСІЙНОГО СПРЯМУВАННЯ
Галузинська Л. Г. Українська мова за професійним спрямуванням : навч. посібн. / Л. Г. Галузинська. – Київ : Знання, 2008. – 430 с.
Створений з урахуванням нових освітніх технологій, посібник відповідає програмі й сприяє засвоєнню студентами знань з української мови професійного спрямування у повному обсязі. Посібник має дві частини, кожна з яких підпорядкована визначеній дидактичній меті: перша – сформувати у слухачів уявлення про українську літературну мову, стилі та норми професійного спілкування, навички роботи з документами наукового профілю; друга – навчити студентів працювати з різними за призначенням діловими паперами, які відображатимуть їхню майбутню професійну діяльність. Новизна концепції посібника полягає в тому, що він містить теоретичні матеріали щодо створення та оброблення документів за допомогою комп’ютера, зокрема текстового редактора Місrosoft Word. Основну увагу авторів зосереджено на практичних завданнях, передусім — текстових.
Глущик С. В. Сучасні ділові папери : навч. посібн. / С. В. Глущик, О. В. Дияк, С. В. Шевчук. – 4-те вид., перероб. і доповн. – Київ : А.С.К., 2005.-398 с.
У посібнику подаються основні ознаки офіційно-ділового стилю та розглядається писемна форма його реалізації – ділові папери. Наведено зразки документів, правила їх оформлення, завдання різного ступеня складності. Виклад основного матеріалу доповнюють словник ділової людини, правила орфографії та пунктуації в таблицях.
Довідник з культури мови / за ред. С. Я. Єрмоленко. – Київ : Вища шк., 2005. – 399 с.
У довіднику висвітлено сучасний зміст поняття «культура мови», наголошено на значенні культури мови для утвердження літературного стандарту національної мови. Наведено конкретні випадки слововживання, труднощі граматики та правопису, правильного вживання великої та малої літер, написання імен і прізвищ, пунктуації в ділових паперах, запропоновано зразки офіційних видань та російсько-український словник книжних і розмовних висловів, перелік слів, у наголошуванні яких найчастіше трапляються помилки.
Зубков М. Сучасна українська ділова мова : підручн. / М. Зубков. – 9-е вид. – Харків : ФОП Співак Т. К., 2009. – 400 с.
Підручник містить аналіз функційних стилів сучасної української літературної мови. Наведено типові взірці рукописних документів, їх класифікацію, складники й вимоги до укладання. Правила в розділах «Орфографія та орфоепія», «Морфологія і правопис» та «Графіка» враховують останні зміни правопису й акцентують увагу на особливостях уживання частин мови в діловодстві. Розділ «Усне ділове мовлення» осягає основи культури мови. Додатки містять: словничок слововживання; скорочення слів і словосполук; російсько-український словник типових мовних зворотів.
Марчук Л. М. Українська мова за професійним спрямуванням : практ. заняття; навч. посібн. / Л. М. Марчук, Т. М. Сукаленко, В. О. Бойчук. – Київ : Вид. дім Дмитра Бурого, 2016. – 239с.
Посібник призначений для користування на практичних заняттях з курсу “Українська мова за професійним спрямуванням” та для самостійної роботи студентів. До структури посібника входить робоча навчальна програма, тематичні розробки для практичних занять та самостійної роботи, контрольні (30 варіантів) та тестові (2 варіанти) завдання з перевірки знань студентів. Додатки містять ключі до тестів; українсько-англійський словник мовних штампів “Ділове спілкування з окремих питань; короткий словник ділових термінів; словник паронімів; словник синонімів; лексичну скарбничку; російсько-український словник сталих виразів фінансової сфери.
Мацько Л. І. Культура української фахової мови : навч. посібн. / Л. І. Мацько, Л. В. Кравець. – Київ : Академія, 2007. – 360 с.
Навчальний посібник створено відповідно до сучасних концепцій викладання української мови за професійним спрямуванням і зорієнтовано на формування у студентів мовнокомунікативних компетенцій. У ньому розглянуто загальні відомості з курсу культури сучасної української мови, стилістичну диференціацію сучасної української мови, специфіку професійної, наукової і ділової мови, текстові норми наукового та офіційно- ділового стилів, правила оформлення наукової роботи і ділових паперів. Особливу увагу приділено культурі публічного виступу, діалогу, етиці мовного і професійного спілкування.
Погиба Л. Г . Складання ділових паперів : практикум : навч. посібн. / Л. Г. Погиба, Т. О. Грибіниченко, М. П.Баган. – Київ : Либідь, 2004. – 238 с.
Навчальний посібник містить науково-теоретичний матеріал із документування, зразки документів, лексико-стилістичні штампи офіційно- ділового мовлення, практичні завдання до кожного з розділів, що сприятиме виробленню навичок самостійного написання документів.
Третяк Н. Українська мова професійного спілкування / Н. Третяк, В. Карпалюк. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2010. – 376 с.
Пропонований навчально-методичний комплекс зорієнтований на формування знань про специфіку усної та писемної форм реалізації ділової української мови з урахуванням фахової спрямованості майбутні економістів.
У посібник включено додатки, де подано короткий тлумачний словник термінів, словничок синонімів і паронімів лексичних одиниць професійного мовлення, словник-довідник типових помилок у вживанні слів, таблиця особливостей вживання прийменників в українській мові.
Хміль Ф. І. Ділове спілкування : навч. посібн. / Ф. І. Хміль. – Київ : Академвидав, 2004. – 278 с.
Навчальний посібник адресований студентам, які готують себе до майбутньої управлінської діяльності. У ньому з’ясовано сутність, типи і види ділового спілкування, його значення у професійній діяльності менеджера, розкрито особливості ділового спілкування керівника з підлеглими, під час проведення нарад у колективі, ділових переговорів, у забезпеченні роботи корпоративних органів управління. Осмисленню теоретичного матеріалу сприятиме виконання запропонованих у навчальному посібнику різноманітних практичних завдань, аналіз проблемних мікроконструкцій.
Адресований студентам вищих навчальних закладів, викладачам, менеджерам, усім, хто прагне оволодіти мистецтвом спілкування.
Шевчук С. В., Клименко І.В. Українська мова за професійним спрямуваням : підручн. / С. В. Шевчук, І. В. Клименко. – Київ : Алерта, 2012. – 695 с.
Підручник укладено відповідно до типової програми дисципліни “Українська мова (за професійним спрямуванням)”. Структурування матеріалу здійснено відповідно до кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Теоретичний і практичний матеріал згруповано у три змістові модулі.
Система вправ і завдань допоможе майбутнім фахівцям набути умінь і навичок професійного спілкування на граматичному, лексичному, стилістичному рівнях. Після кожної теми вміщено запитання і завдання для самоконтролю, індивідуальні проблемні завдання, теми рефератів і і наукових повідомлень, які сприятимуть закріпленню вивченого.
Нехай зерна любові до рідної мови проростуть у серці кожної людини і заколосяться плідною нивою. Бо слово живе, воно зародилося з любові, воно сильне, бо зросло на вірі. Слово віще, бо несе під серцем надію, як дитя. Слово чесне, бо освячене правдою. Слово заповітне, бо покликане здобувати волю.
Людмила СИТНИК, зав. сектором ЦА бібліотеки