Незгасаючий вогонь безсмертя!

Щороку 8 травня Україна разом зі всім цивілізованим світом відзначає День пам’яті та примирення, присвячений жертвам Другої світової війни та перемозі над нацизмом.

Друга світова війна 1939–1945 років стала найбільшою трагедією загальносвітового масштабу у ХХ ст. Забравши десятки мільйонів життів, зламавши долі сотням мільйонів людей, зруйнувавши вщент цілі міста й навіть країни, вона проклала свій кривавий шлях також і Україною.

Фронт двічі прокотився землями України – спочатку із заходу на схід, потім зі сходу на захід. Мільйони українців поклали життя заради перемоги над нацизмом і відновлення миру. Мільйони зазнали поневірянь під час і після завершення війни, яка давалася взнаки впродовж наступних десятиліть і є відчутною до сьогодні.

Зламані долі тих, хто опинився у таборах чи у вимушеній еміграції вже після завершення війни, вибухи боєприпасів, які з часів війни таїлися в землі, а потім калічили й убивали вже у мирний час, важкі хвороби й тяжкий тягар суму за загиблими по сьогодні не відпускають людей у всьому світі.

День пам’яті і примирення – це день, коли всі ми маємо шанс вислухати і зрозуміти один одного, осягнути, що усі ми є українцями – єдиною нацією, незважаючи на мову, якою говоримо, віру, якої дотримуємося та місця народження.

У ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму.

На жаль так сталося, що цю знаменну дату ми зустрічаємо зі зброєю в руках. Ми господарі на своїй землі, правда за нами – тож ми знову здобудемо перемогу в ім’я європейського майбутнього рідної Батьківщини.

Ми пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об’єднані нації. Ми пам’ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими і є запорукою неминучості нашої перемоги сьогодні.

Про події Другої світової війни створено тисячі книг і кінофільмів, картин і пісень. Однак, тема війни нескінченна, бо має вічне джерело – пам’ять. Ця пам’ять незгасна – вона в наших серцях.

Про масову партизанську боротьбу і підпільний антифашистський рух на тимчасово окупованій гітлерівцями території України у період Другої світової війни істориками створено велику кількість наукових праць. В них більш або менш докладно і глибоко висвітлено бойові дії партизанських загонів і з’єднань, антифашистську діяльність партійного підпілля, взаємодію підпілля з Армією та ряд інших важливих питань. У книзі Коваля М. В. «У битві з фашизмом» [3] висвітлюється діяльність підпільних організацій по проведенню масово-політичної і культурно-освітньої роботи серед населення тимчасово окупованої території. Написана праця на архівних матеріалах підпільних організацій України, партизанських загонів і з’єднань. В ній використано також документи гітлерівських окупаційних органів.

У загальній боротьбі народів світу проти німецько-фашистських загарбників активну участь брали й жителі Поділля. У збірнику документів «Поділля у Великій Вітчизняній Війні» (1941–1945 рр.) [4] публікуються матеріали, оригінали яких зберігаються переважно у архівах. Книга складається з шести розділів: I. Поділля в перші дні Великої Вітчизняної війни; II. Кривавий режим терору і грабежу; III. Боротьба трудящих Поділля в тилу ворога; IV. Подвиги Подолян на фронтах Великої Вітчизняної війни; V. Визволення Поділля від німецько-фашистських загарбників; VI. Відбудова народного господарства області. Допомога фронту.

Документи в межах кожного розділу подаються у строго хронологічному порядку. Крім основних матеріалів, у збірнику вміщенні додатки: списки скорочених слів, довідка про дату окупації німецько-фашистськими загарбниками міст, селищ і сіл області.

Війна не оминула і м. Кам’янець-Подільський. Вона увірвалася в інститутське життя нашого вишу в розпал літньої сесії і складання випускниками (а їх налічувалося 199) державних іспитів. Всі жили очікуванням літнього відпочинку, будували райдужні плани… Їх перервали ранкові бомбування різних міських об’єктів, які здійснили німецькі літаки.

Тодішній студент I курсу мовно-літературного факультету Полікарп Іванович Свідер згадував: «Викладачі і студенти зібралися в коридорі інституту на Польських фільварках, слухали виступ по радіо наркома закордонних справ В. М. Молотова. Мовчали. Усіх охопило жахливе почуття. Почули страшне слово – «війна»…

Боротьбі студентів та викладачів Кам’янець-Подільського державного учительського інституту з фашизмом у роки Великої Вітчизняної війни як на фронтах, так і в окупованому Кам’янці-Подільському, присвячене наукове видання Завальнюка О. М., Прокопчука В. С., Гаврищука А. П. «Кам’янець-Подільський державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни: дослідження, документи і матеріали, спогади» [2]. До книги включено довідки про всіх учасників бойових дій, які згодом працювали в нашому ЗВО, добірку документів, спогадів ветеранів, фотографій, аби задокументувати одну з важливих і болючих сторінок історії нашого університету. Видання доповнює бібліографічна довідка про наукові видання, статті, публікації, що стосуються вказаного періоду. Автори сердечно дякують за співпрацю в підготовці наукового видання ветеранам Великої Вітчизняної війни – колишнім викладачам М. Я. Брицину, О. М. Жуку, Б. М. Кушніру, Б. Р. Ліпману, О. К. Носову, П. І. Свідеру, В. П. Россо, які своїми спогадами, порадами, консультаціями сприяли фактологічному наповненню книги.

Турбота про ветеранів війни завжди була і залишається у центрі уваги міської влади Кам’янця-Подільського. Рада ветеранів є своєрідним буфером між ветеранами та міською владою, куди люди похилого віку можуть звернутися за допомогою, знаючи, що вони її обов’язково отримають. В книзі «Солдатська слава не погасне» [5] використанні матеріали ветеранів бойових дій у Другій світовій війні, учасників відбудови України, дітей війни, їх спогади, документи, фотографії та твори учнів середніх навчальних закладів Кам’янця-Подільського. До 25-річчя ветеранської організації міста вийшла книга-алманах «Джерела душі» [1], до якої ввійшли вірші ветеранів війни та їх нащадків, присвячені героїчному минулому та сьогоденню. Відкриваючи цю книгу, Ви відкриваєте скарбницю людських помислів, спогадів, пам’яті…

Святу справу зробить кожен із Вас, хто перечитає, перегорне, опрацює матеріали рекомендованих книг, які знаходяться у книгозбірні читального залу педагогічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Адже всі вони – про ті вогненні, чорні сторінки нашої історії, які необхідно знати і пам’ятати кожному. Кажуть, що той, хто пам’ятає – завжди сильніший, бо озброєний досвідом минулого. Адже пам’ять і знання дають змогу зберегти зв’язок поколінь, знайти своє коріння та гідне місце в житті.

Хоч в Україні триває війна, ми віримо, що переможе той, хто чистий серцем і душею, хто дійсно захищає свою Батьківщину, як і 78 років тому. Борітеся й поборете!

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

  1. Джерела душі: книга-альманах / авторська редакція. – Кам’янець-Подільський : Каліграф, 2012. – 104 с.
  2. Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни : дослідження, документи і матеріали, спогади / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2010. – 448 с. : іл.
  3. Коваль М. В. У битві з фашизмом / М. В. Коваль. – Київ : АН УРСР, 1964. – 142 с.
  4. Поділля у Великій Вітчизняній війні (1941–1945 рр.): збірник документів і матеріалів / упоряд.: В. Г. Абрамова та ін. ; під ред. М. І. Мехеди. – Львів : Каменяр., 1960. – 476 с.
  5. Солдатська слава не погасне/ авт.-упоряд.: З. Є. Запорожан, З. П. Фтемова, В. П. Черниш. – Кам’янець-Подільський : Міська друкарня, 2009. – 312 с.

Тамара Сологуб, завідувач сектору читального залу педагогічного факультету