Микола Колесса народився 6 грудня 1903 року у місті Самбір. Батько Філарет Колесса був видатним фольклористом, знаним своїми науковими відкриттями в сфері української епічної пісні. Мати походила з родини Лаврівських, відомих культурних діячів.
Професійну освіту М. Колесса здобув у Празькій консерваторії. Вже до студентських років відносяться перші плідні творчі спроби композитора. До цих років належать його «Українська сюїта», «Дрібнички » та «Пасакалія».
Після повернення до Львова молодий музикант з головою занурюється в мистецьку стихію краю. Особливо плідна ділянка його праці – диригентська. На той час Галичина ще не мала багато професійних керівників хорів та оркестрів, тож М. Колессу по праву можна вважати засновником західноукраїнської диригентської школи. Значну частину творчості митця займають обробки народних пісень та хори й солоспіви на вірші українських поетів Лесі Українки, Івана Франка.
Видатні досягнення творчої діяльності Миколи Колесси були високо оцінені багатьма українськими та зарубіжними нагородами. Він отримав почесне звання Народного артиста України, був відзначений премією ім. Т.Г.Шевченка в галузі композиції. Першому з українських композиторів йому було присвоєно звання «Герой України» за визначні особисті заслуги перед Українською державою.
Помер М. Ф. Колесса 9 червня 2006 року у Львові.
З нагоди 120-річчя від дня народження українського композитора, диригента, педагога, музикознавця, музично-громадського діяча Миколи Колесси у читальному залі мистецької літератури оформлено книжкову виставку.
Каталог виставки :
- Димченко С. Патріарх української музики / С. Димченко // Музика. – 2003. – №4.- С.21-23.
- Кияновська Л. Українська музична культура /Л. Кияновська. – Львів : Тріада плюс, 2009. – С. 176-181.
- Ласкій І. Творчий портрет Миколи Колесси / І. Ласкій // Мистецтво та освіта, 2003. – № 4. – С.58-59.
- Мельник Л. Браво, маестро!/ Л. Мельник // Музика.– 2004.– №1-2.– С. 18-19.
- Муха А. Композитори України та української діаспори : довідник / А. Муха. – Київ : Музична Україна, 2004. – С.143-144.
- Юзюк І. Секрет педагогічної майстерності / І. Юзюк // Музика. – 1996. – №2. – С.21.
Твори композитора :
- Косесса М. Ой зелена Буковино М. Колесса, сл.. П. Голубничого. – Київ : Мистецтво, 1968. – 10 с.
- Косесса М. Основи техніки диригування / М. Колесса. – Київ : Музична Україна, 1973. – 198 с.
- Косесса М. Українські народні пісні з Волині / М. Колесса. – Київ Мистецтво, 1966. – 30 с.
Надія СКОРОПАД, бібліотекар читального залу мистецької літератури