Гроші та кредит в Україні

Сьогодні гроші посіли суттєве місце в житті людини, ставши потужним джерелом формування свідомості й відповідної соціальної поведінки. Через призму грошей відбувається вироблена система цінностей, народжується нова аксіологія, нова етика. Гроші диктують свою політику, нав’язують свій світогляд, свою філософію.

Виникнувши в сиву давнину, гроші пройшли довгий і складний шлях свого розвитку. Щоб розкрити їх суть як загального еквівалента і правильно зрозуміти роль грошей у житті будь-якого сучасного суспільства, треба простежити їх історичну еволюцію від найпростішого товару, що епізодично виконував роль еквівалента, до багатогранного і всемогутнього способу вираження вартості, що є рушієм не тільки виробництва, але й долею і пристрастей мільйонів людей.

Працівниками бібліотеки підготовлена виставка “Гроші та кредит в Україні”, на якій представлені книги наявні у фондах бібліотеки.

Гроші та кредит : навчальний посібник / І. В. Алєксєєв, М. К. Колісник, О. Й. Вівчар [та ін.]. – Львів : Нац. універ.”Львівська політехніка”, 2004. – 168 с.

У навчальному посібнику, підготовленому відповідно до навчальної програми курсу “Гроші та кредит”, висвітлюються суть та функції таких категорій, як “гроші”, “кредит”, зміст основних теорій грошей, поняття грошового обігу, грошових потоків, грошового ринку та грошових систем, основ кредитних, розрахункових і валютних відносин.

Матеріал викладено з урахуванням чинного законодавства і практики його застосування в Україні. Подано тлумачення основних понять і термінів.

Для студентів економічних вузів, аспірантів, викладачів, практичних працівників фінансово-кредитної сфери.

Гроші та кредит : підручник / за ред. М.І. Крупки. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 420 с.

У підручнику розкрито сутність, роль і закономірності функціонування грошей в економічній системі держави, розглянуто функції, форми та види кредиту, процента. Проаналізовано діяльність фінансових посередників в Україні та провідних країнах світу, охарактеризовано вплив інструментів монетарного регулювання на грошовий ринок, висвітлено основи функціонування валютного ринку, міжнародних фінансових інститутів, світових валютних систем. До кожного розділу розроблено завдання для самоконтролю і тести, які допоможуть студентам засвоїти навчальний матеріал.

Підручник підготовлено відповідно до програми нормативної дисципліни “Гроші та кредит”. Для студентів економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів, працівників фінансово-банківської сфери.

Івасів Б. С. Гроші та кредит : підручник / Б. С. Івасів. – Вид. 3-тє змін. й доп. – Тернопіль : Карт-бланш, 2008. – 528 с.

У підручнику висвітлюються основи функціонування грошей та кредиту в умовах ринкової економіки. Значна увага приділяється аналізу практики грошового обігу та операцій установ кредитної системи. Підручник написано з позиції сучасної монетарної теорії. Теоретичний матеріал доповнено аналізом офіційних статистичних публікацій, звітів банківської системи.

 

 

Коваленко Д. І. Гроші та кредит: теорія і практика : навч. посіб. / Д. І. Коваленко. – 4-те вид., випр. і доп. – Київ : Каравела, 2012. – 360 с.

У посібнику викладено теоретичні та практичні аспекти щодо сутності та функцій таких категорій, як «гроші», «валюта», «кредит», зміст основних теорій грошей, поняття про грошовий обіг, грошова маса, грошові потоки, грошовий ринок. Проаналізовано організацію грошово-кредитної та банківської систем України, функціонування основ кредитних, розрахункових і валютних відносин в умовах ринкової економіки. Теоретичний матеріал доповнено задачами й прикладами їх розв’язання, а також тестовими питаннями до контролю знань студентів до кожної теми. Посібник відповідає типовій програмі навчальної дисципліни «Гроші та кредит» відповідно до вимог Державного стандарту підготовки бакалаврів за напрямом Економіка і підприємництво». Для студентів усіх економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, аспірантів. викладачів, наукових і практичних працівників.

Круш П. В. Гроші та кредит : навч. посіб. / П. В. Круш, В. Б. Алексєєв. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. – 215 с.

У пропонованому навчальному посібнику висвітлено найважливіші проблеми сутності та механізмів використання грошей та кредиту, які значною мірою зумовлюють ефективне функціонування ринкового механізму. Вивчення сутності грошей та кредиту, їхньої ролі та функції в розвитку товарного виробництва, ринкової економіки України є змістом загальнотеоретичного курсу «Гроші та кредит». Цей курс — необхідна складова підготовки економістів та менеджерів. Мета і завдання навчального посібника — надати майбутнім менеджерам та економістам теоретичних знань і навичок у практичному використанні грошово-кредитних механізмів. Навчальний посібник призначений для студентів вищих закладів, а також для широкого кола читачів, які цікавляться проблемами ринкової економіки та механізмами ії функціонування, насамперед — грошово-кредитними.

Семко Т. В. Гроші та кредит у схемах та таблицях / Т. В. Семко, М. В. Руденко. – Київ : ЦНЛ, 2006. – 158 с.

Навчальний посібник за своїм змістом повністю відповідає стандарту вищої освіти ОПП за напрямом 0501 – “Економіка і підприємство” і включає 12 тем, які розкривають функціональний механізм грошових, кредитних та валютних відносин у ринковій економіці України.

У посібнику вся система теоретичних, методологічних, практичних знань представлена у вигляді схем та таблиць.

Кожен з 12 розділів-тем містить тестові завдання для самоперевірки зас­воєній студентами знань. Ця система контролю дає можливість студенту са­мостійно (за допомогою правильних відповідей, що наведено у додатку) пере­вірити свої знання з курсу “Гроші та кредит”. Система самоконтролю відповідає концепції Болонської конвенції, до якої Україна приєдналась у поточному році Посібник розрахованій на студентів навчальних закладів економічного напряму, а також може були корисним для банківських працівників, слухачів бізнес-шкіл, курсів підвищення кваліфікації.

Михайловська І. М. Гроші та кредит : навчальний посібник / І. М. Михайловська, К. Л. Ларіонова. – Львів : Новий Світ-2000, 2006. – 432 с.

Зміст підручника відповідає тематиці, передбаченої галузевим стандартом вищої освіти “Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра, спеціаліста, магістра” напряму 0501 “Економіка і підприємництво”. У підручнику подається система загальнотеоретичних і прикладних знань з грошових, кредитних та валютно-фінансових відносин, механізму їх функціонування, впливу на розвиток макроекономічних процесів, змісту і суті грошової, кредитної та валютної політики. Теоретичний матеріал доповнено аналізом офіційних статистичних публікацій, законодавчих актів. Видання розраховане на студентів економічних спеціальностей вищих закладів освіти, аспірантів, викладачів, наукових і практичних працівників.

Щетинін А. І. Гроші та кредит : підручник / А. І. Щетинін. – 2-ге вид., перероб. та доп. – Київ : ЦНЛ, 2006. – 432 с.

Підручник складено за логікою і змістом новітньої програми «Гроші та кредит» і щодо цього він відповідає вимогам державного стандарту освіти. Перші теми підручника присвячено проблемі походження грошей і з’ясуванню їх суті й ролі у функціонуванні ринкової економіки. Особлива увага приділена викладенню суті кількісної теорії грошей. Другу частину підручника присвячено з’ясуванню необхідності, суті і особливостям кредиту в умовах ринкової організації виробництва. Значну увагу приділено викладенню питань, пов’язаних з організацією кредитної системи України. У заключній частині підручника висвітлюється суть валютних відносин, особливості їх організації в сучасних умовах. Розкривається історія становлення міжнародних валютних систем, а також основні напрямки, особливості й перспективи співробітництва нашої держави з міжнародними валютно-кредитними установами.

Лариса БЕСАРАБЧУК, бібліотекар читального залу природничо-економічного факультету