20 лютого минає 120 років від дня народження Уласа Олексійовича Самчука – видатного українського письменника, журналіста і публіциста, редактора, лауреата УММАН, члена уряду УНР у вигнанні, члена ОУН “Слово”, засновника і редактора рівненської газети “Волинь”, голови МУРу.
Ім’я Уласа Самчука прижиттєво було відоме у країнах Європи та Америки. Його проза стоїть на рівні світових зразків. Саме в ній відбилися найсумніші події історії нашого народу, філософське осмислення причини поразок і гаряча віра в національне відродження України.
За умов тоталітарного режиму на Батьківщині його твори були заборонені. Сам письменник вимушено жив 60 літ за межами рідної України. На чужині й помер. Тільки з 1991 року вже по смерті повертається на Батьківщину своїми невмирущими творами. У літературній творчості Улас Самчук був літописцем змагань українського народу протягом сучасного йому півстоліття.
Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку видань Уласа Самчука, наявних у фондах бібліотеки університету.
Самчук Улас. Гори говорять! : роман у 2-х ч. / Улас Самчук. – Ужгород : Карпати, 1996. – 270 с.
Долю книги “Гори говорять!” ласкавою аж ніяк не назвеш. Як не назвеш такою долю самого автора, життя, творчість і громадсько-політична діяльність котрого довгий час була абсолютною білою плямою на історико-літературній мапі України. І тільки те, що цю, майже стерильну, сторінку дехто час від часу густо малював чорною фарбою, привертало до неї увагу.
Проте – незвідані шляхи Господні. Улас Самчук таки повернувся. Повернувся своїми книгами, своїм натхненим пророчим словом.
Самчук Улас. Марія / Улас Самчук. – Київ : Школа, 2007. – 320 с.
До видання ввійшли твори українського письменника Уласа Самчука (1905-1987) – роман “Гори говорять” та повість “Марія” – про воістину страшні метаморфози людського буття в умовах більшовицького геноциду, серед сили-силенної гріхів якого був і чи не найбільший – голодомор. Жах цієї трагедії подається крізь призму образу Марії, яка на сімдесятому році життя зазнає разом із рештою українців страшного голоду. З огляду на похилий вік головної героїні, ця трагедія, може, і не виглядала б такою вражаючою, якби читач із кожною сторінкою твору все чіткіше не усвідомлював, що у цій старій жінці уособлена сама Україна. Несхитна в моральних своїх навичках та переконаннях, але беззахисна перед злом.
Самчук Улас. Марія. Куди тече та річка / Улас Самчук. – Київ : Наук. думка, 2001. – 416 с.
У книзі вміщено два твори видатного майстра української прози ХХ століття Уласа Самчука: роман “Марія” та перша частина трилогії “Волинь” – “Куди тече та річка”.
Самчук Улас. Марія. Хроніка одного життя / Улас Самчук. 4-те вид. – Вінніпег : Вид. Т-ва “Волинь”, 1986. – 279 с.
Цим перевиданням волиняни вшановують 80-річчя творчого життя найвидатнішого свого земляка-письменника Уласа Самчука. Присвячується матерям, які загинули голодною смертю в Україні 1932-33 років.
Самчук Улас. Марія. Хроніка одного життя : роман / Улас Самчук. – Київ : Рад. письменник, 1991. – 190 с.
Роман Уласа Самчука “Марія” (1933) – перший в українській літературі художній твір про примусову колективізацію, так зване розкуркулення справжніх господарів, трудівників-хліборобів, про голодомор тридцять третього року. Написаний він у високому стилі хроніки життя жінки-селянки, яка мимохіть підноситься до символу України. Помираючи голодною смертю, Марія пропускає через свою свідомість всі радощі й болі свого страдницького життя.
Самчук Улас. Марія. Хроніка одного життя : роман / Улас Самчук. – Львів : Оріяна-Нова, 2004. – 176 с.
Роман складається з “Книги про народження Марії”, “Книги днів Марії” та “Книги про хліб”. Вступна стаття “Улас Самчук і його роман “Марія” Марії Якубовської.
Самчук Улас. Марія. Хроніка одного життя : роман / Улас Самчук. – Київ : Смолоскип, 2009. – 221 с.
Віддавна поставивши собі за мету говорити про замовчуване, пригадувати забуте, видавництво “Смолоскип” прагне перевиданням “Марії” Уласа Самчука ще раз повернутися до осмислення трагічних сторінок національної історії, пом’янути закатованих людським безумом та повернути їх до життя хоча б на сторінках цієї важної та прониклої книги.
Передмови Ростислава Семківа, Євгена Онацького, художнє оформлення Уляни Мельникової.
Друкується за виданням 1952 року зі збереженням авторського правопису.
Самчук Улас. На білому коні : спомини і враження /Улас Самчук. – Вид. 3-тє. – Вінніпег : Волинь, 1980. – 251 с.
Поряд із знаменитими трилогіями Уласа Самчука, які називають “літописом українського життя”, визначне місце посідає його публіцистика. “На білому коні” написаний автором у зрілому віці, що дало йому змогу розставити акценти і виявити те, що було найважливішим. “З почуттям любови, дружби й пошани – Тані”.
Самчук Улас. На коні вороному : спомини і враження /Улас Самчук. – Вид. 2-ге. – Вінніпег : Волинь, 1990. – 360 с.
“На коні вороному “ – друга частина книги Уласа Самчука “На білому коні”. У ній ми спостерігаємо, як гаснуть надії автора, бачимо його щемливе, тужливе прощання з рідною землею, де ті надії не справдилися.
Самчук Улас. На твердій землі : роман / Улас Самчук. – Вінніпег : Новий Шлях, 1966. – 390 с.
Присвячується пам’яті столітніх роковин об’єднання провінцій Канади та 75-літніх роковин поселення українців у цій країні – з почуттям глибокої пошани до їх творчого, будуючого і організуючого генія.
Видано коштом і стараннями Української Кредитової Спілки Торонто.
Цей твір належить до жанру мистецької літератури, а тому всі описані тут події, як також всі виведені в нім людські постаті і характери є вислідом творчих вимог і уяви автора.
Самчук Улас. Плянета Ді-Пі : нотатки й листи / Улас Самчук. – Вінніпег : Волинь, 1979. – 355 с.
Автобіографічність прозової творчості Уласа Самчука дістала логічне завершення у книзі нотаток і листів, яка розповідає про життя українців у таборах для переміщених осіб. У щоденникових нотатках автор продумано й дбайливо дозує матеріал, розподіляє враження та інформацію відповідно до принципів літературної творчості.
Самчук Улас. Репортажі з Карпатської України / Улас Самчук ; упоряд. та вступна ст., комент. Андрія Жив’юка. – Тернопіль : Навч. книга – Богдан, 2019. – 255 с.
Книга публіцистики Уласа Самчука, що відкриває серію “Раритет”, охоплює передовиці, репортажі, замітки, які він опублікував у газетах “Нова Свобода” (Хуст), “Українське Слово” (Париж), “Наступ” (Прага) періоду Карпатської України 1938-1939 років. Це є окремий журналістсько-мистецький та джерельно-історичний комплекс, що становить вагому частину творчого доробку письменника і має безсумнівну документальну та мистецьку вартість для поглибленого й неупередженого вивчення подій, пов’язаних з проголошенням автономії і незалежності Карпатської України.
Видання містить вступну статтю, в якій запропоновано начерк історичного портрета Уласа Самчука як літописця національно-визвольної боротьби українців Закарпаття.
Самчук Улас. Шумлять жорна : драма / Улас Самчук ; підготувала до пубдікації Інна Нагорна. – Рівне : Азалія, 2012. – 60 с.
Досі ще не публікований твір Уласа Самчука відтворює події на Волині 1942 року. Драма складається з трьох дій. Вступна стаття Інни Нагорної “Нерозкручені “Жорна”.
Герц М. І. Улас Самчук на Закарпатті : (суспільно-політична та культурно-освітня діяльність періоду 1933-1939 рр.) / М. І. Герц. – Тернопіль : [б. в.], 1997. – 75 с.
Рекомендовано до друку вченою радою Тернопільського державного педагогічного інституту 29 жовтня 1996 року як посібник для вчителів, молоді та студентів. Містить запрошення до подорожі шляхами Уласа Самчука; віхи життя і творчості; характеристику роману “Гори говорять”, – твору про патріотичну боротьбу закарпатських українців за незалежність; участь Уласа Самчука в подіях на Закарпатті 1938-1939 р.р.; фотоматеріали; програму Урочистої Академії, присвяченої життю й творчості Уласа Самчука (21 лютого 1993 р.).
Улас Самчук – видатний український письменник ХХ ст. : матеріали урочистої академії, присвяч. творчості митця / Тернопільський держ пед. ін.-т ; Кременецьке тов-во “Просвіта ім. Т. Г. Шевченка ; [редкол.: Р. Гром’як (відп. ред.) та ін.]. – Тернопіль ; Кременець : [б. в.], 1994. – 72 с.
Видання містить публікації Гаврила Чернихіського, Клавдії Бачинської, Андрія Жив’юха, Степана Пінчука, Миколи Ткачука, Наталі Гаєвської, Марії Козачок, Оксани Веретюк, Олега Василишена, Петра Сороки, Ярослава Буяка, Миколи Герца, Володимира Мельничайка, Петра Панасюка про життєвий і творчий шлях Уласа Самчука.
Улас Самчук Марія. Нарід чи чернь? : Біографія письменника. Стислий переказ творів. Аналіз текстів. Зразки учнівських творів : посібн. для 11 кл. – Харків : Ранок, 2000. – 30 с.
Книга допоможе учням 11 класу ознайомитися з творчістю письменника, ім’я якого довго було невідоме багатьом українцям.
Стислим викладом змісту роману-хроніки “Марія” і статті “Нарід чи чернь?” можна скористатись у випадку відсутності оригінальних текстів або часу на їх прочитання.
Вчителі знайдуть у посібнику чимало необхідного матеріалу для підготовки уроків за творчістю Уласа Самчука.
Людмила СИТНИК, завідувач сектору центрального абонементу