Сучасний стан та перспективи економіки

17 січня в читальному залі природничо-економічного факультету презентовано книжкову виставку “Сучасний стан та перспективи економіки”, на який представлено нові надходження до книгозбірні з економічних дисциплін.

Економікс (економіка, економічна теорія) – суспільна наука, що вивчає поведінку в сферах виробництва, споживання, розподілу і обміну. Економісти аналізують процеси, що відбуваються в цих сферах і досліджують їх наслідки для фізичних осіб, організацій, наприклад фірм, і суспільства в цілому.

Знання з економіки потрібні кожній людині не менше, ніж знання з хімії чи фізики, географії чи біології. Людина живе у світі економічних явищ, вона купує і продає, отримує доходи і сплачує податки, управляє і підкоряється управлінським рішенням, наймається на роботу, розпочинає свою справу. Зрозуміло, що краще, коли людина чинить ці дії свідомо, раціонально використовуючи власні сили та інші ресурси (землю, гроші, устаткування тощо).

Гарфорд, Т. Речі, що змінили світ : історія економіки в 50 винаходах / Т. Гарфорд ; пер. Р. Скакун. – Київ : Наш формат, 2018. – 352 с.

Книга британського економіста, журналіста Тіма Гарфорда, головного оглядача «Financial Times», ведучого радіостанції BBC, автора кількох бестселерів. Вперше була опублікована в липні 2017 року британським видавництвом Little, Brown Book Group. Українською мовою перекладено у 2018 році видавництвом «Наш формат» (перекладач — Роман Скакун).

Від тилі-палички до біткоїна, до реактивного лайнера, кожен винахід у захоплюючій книзі Тіма Гарфорда має свою цікаву, дивовижну та незабутню історію. Крок за кроком читачі зрозуміють, де ми знаходимося, як ми сюди потрапили, і куди ми можемо йти далі. Приховані зв’язки будуть оголені: як штрих-код підірвав сімейні магазини; чому грамофон збільшив нерівність; як колючий дріт викликав величезні зміни в Америці. Автор знайомить з героями, які розробили деякі з цих винаходів, отримали від них користь або були зруйновані ними. Деякі з 50 винаходів дуже прості. Інші — неймовірно складні. Є конкретні і тверді, як бетон. Інші — цілком абстрактні. Одні виявились шалено прибутковими, другі — спочатку з комерційного погляду абсолютно провальні. Але з кожним із них пов’язана певна історія, яка вчить чогось важливого про те, як працює наш світ, і допомагає побачити в простих речах деякі з цих чудес довкола нас. Книжка не має на меті визначити 50 найважливіших з економічного погляду винаходів. Але вони сформували сучасну економіку, створивши складний ланцюг взаємозв’язків, а іноді — зовсім нові економічні моделі.

Клід І. Цікаве й корисне дозвілля: організація літнього відпочинку / І. Клід, М. Женчук. – Тернопіль : Підручники й посібники, 2011. – 64 с.

Пропонований посібник містить відомості, які дадуть змогу протягом літнього відпочинку здобувати та закріплювати знання про навколишній світ у довільній, ігровій формі – під час проведення конкурсів, вікторин, бесід, змагань тощо. Акцентовано увагу на тому, як запобігти небезпеці на природі. Для організаторів позакласного виховання, класних керівників, вихователів та спеціалістів з організації та проведення літнього відпочинку дітей.

 

Ковтун А. Сальдо великих грошей. Історія фінансово-банківської системи України у спогадах причетних / А. Ковтун. – Київ : Букрек, 2020. – 480 с.

Книга Алли Ковтун «Сальдо великих грошей. Історія фінансово-банківської системи України у спогадах причетних» – це науково-популярна розповідь про те, як створювалася реальна, економічна та фінансова незалежність нашої держави. Це, певною мірою, посібник з історії економічних трансформацій. Про ті непрості часи промовисто свідчать розділи книги: «1989: Спадщина комісарів», «1990: Між капіталізмом та комунізмом», «1992: Паралельні реальності», «1993: Економічне невігластво в парадигмі хаосу», 1994 та інші роки.

Авторка покроково, спираючись на факти, розповіді, глибокі, аналітичні інтерв’ю, у зрозумілій формі розповідає про головні досягнення та помилки вітчизняних управлінців. Важливо, що книжка містить розділ «Персоналії», дуже цінний, для тих, кому цікаві герої її розповідей. Вісім розділів насичені багатим фактажем, який може бути корисним і майбутнім фінансистам, особливо студентам, і нинішнім працівникам банківської сфери, і навіть тим, кого мало цікавить тема фінансів.

Цифрова трансформація економіки: мікро- та макроаспекти : колективна монографія / за заг. ред. Н. А. Мазур. – Чернівці : Нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2022. – 440 с.

Монографія присвячена висвітленню актуальних проблем і визначенню перспектив цифрової трансформації економіки на мікро- та макрорівнях. Завдання авторів полягало не просто у тому, щоб у черговий раз наголосити на важливості прискореного розвитку цифрової трансформації економіки, що є тепер загальносвітовою тенденцією, а у тому, щоб оцінити її реальні можливості у тих конкретних історичних умовах, які тепер склались в Україні, та визначити, що саме потрібно зробити для її подальшого підвищення й ефективного використання.

Для фахівців, представників бізнес-середовища, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, науковців, викладачів та здобувачів вищої освіти.

Плецан Х. В. Тайм-менеджмент. Самомоменеджмент в сфері туризму : навч.-метод. комплекс / Х. В. Плецан. – Київ : Ліра-К, 2018. – 140 с.

Наведено рекомендації для опанування навчальної дисципліни «Тайм-менеджмент. Самоменеджмент в сфері туризму» і основні теми для вивчення. Подано завдання практичних занять, завдання для самостійної роботи студентів, теми для написання ЕСЕ, теми для написання творчих робіт, наведено перелік літературних джерел.

 

Наука за 30 секунд. Економіка : 50 найвизначніших думок з економічної теорії, які можна пояснити за півхвилини / упоряд. Дональд Маррон ; пер. М. Оліярник. – Київ : Форс Україна, 2020. – 160 с.

У книзі наведено огляд і ґенезу основних напрямків і теорій економіки, термінологічно-понятійний апарат цієї науки, а також віхи життя і діяльності найвизначніших діячів, які долучилися до становлення й розвитку цієї науки. Для широкого загалу й усіх, хто цікавиться науковою думкою і прагне розширити й поглибити свій кругозір.

Лариса БЕСАРАБЧУК, бібліотекар читального залу природничо-економічного факультету